Med fyra matcher kvar att spela har IFK Lindesbergs A-herrar ödet helt i sina egna händer. Igår körde laget över lokalrivalen GSBK med klara 5-0, en seger som ger fortsatt förstaplats. I potten vilar uppflyttning till division 5 och Pierre Wester vet vad som krävs av sitt IFK.
Under onsdagskvällen drabbade GSBK och IFK Lindesberg samman i säsongens andra och sista lokalderby i fotbollssexan. När lagen möttes i våras var det IFK som vann med 5-0, nu skulle de siffrorna upprepas på nytt. På Råssvallen sprang gästerna från Linde återigen in fem bollar. Laget säkrade därmed tre nya poäng och drygade ut serieledningen gentemot tvåan ÖSK Söder till fem poäng.
– Det ser bra ut, men det är som sagt några viktiga matcher kvar. Allt kan hända, det här är idrott, säger Pierre Wester efter den klara vinsten.
IFK-tränaren vill alltjämt inte ta ut svängarna alltför mycket när han talar om toppstriden. Ännu återstår fyra omgångar att spela för IFK, som där bland annat ställs mot den luriga toppduon Lillkyrka och Bobby BK. Dessutom har tabelltvåan ÖSK Söder en match till godo på Linde-laget.
Förstaplatsen är med andra ord allt annat än säker för IFK:s A-herrar. Laget har trots det satt sig i en fin sits, pole position för att tala F1-språk med fem poängs försprång inför slutspurten. Tränare Wester är även fast besluten att vinna serien och avancera upp till division 5.
– I mina ögon är förstaplatsen det enda som räknas att knipa. Kval handlar alltid om dagsform och vilka spelare man har tillgång till. Det undviker jag helst.
Ända sedan säsongen startade har IFK gått starkt och laget har konstant utmanat i toppen. En uppflyttning till fotbollsfemman vore välkommen för föreningen, som länge jagat framgång på seniorsidan.
– Det skulle innebära väldigt mycket för föreningen, framförallt för de som kommer underifrån. Att våra ungdomar får något att se upp till. Det viktiga är också att vi inte börjar plocka in spelare utifrån, för det här ska ske med lokal anknytning och anknytning till IFK. Våra ungdomar är föreningens framtid, menar Pierre Wester.
Samtidigt som onsdagens klara derbyseger, för övrigt säsongens fjärde av fyra möjliga, skickade IFK närmare femman innebar den att GSBK tvingas kriga vidare i bottenskiktet. För IFK Lindesberg väntar dock en betydligt roligare, men lika dramatisk, avslutning på seriespelet. Vad kommer då att krävas för att hålla undan på förstaplatsen?
– Det är bara att fokusera på träningar, att göra det vi ska och inte hitta på några nya grejer. Alla vet vad det handlar om, resonerar tränare Wester och utvecklar sig.
– Svackor kan alla lag ha, oavsett när det är på säsongen. Det handlar bara om att ha en hög lägstanivå och det tycker jag att vi har. Vi håller en genomgående hög nivå och det är anledningen till att vi ligger så bra till i år, plus att vi är ett mer bollförande lag.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.