Fredagskvällen bjöd på försäsongens andra förlust för Lindlöven. Borta mot Forshaga föll laget med slutsiffrorna 1-2, det trots en kraftig speldominans och hela 49 skott. Men samtidigt som Löven brände sina möjligheter satte Forshaga sina och värmlänningarna tog revansch från träningsmötet förra veckan.
Förra onsdagen vann Lindlöven hemma mot Forshaga, sedan Henrik Warman sent avgjort till 7-6. Målfesten i Lindehov följdes på fredagskvällen upp av ett nytt möte mellan lagen. Den här gången stod Forshaga som hemmalag och Löven klev därför ut på Ängevi Ishalls is för sin tredje träningsmatch sedan sommarvilan.
Redan tidigt in i matchen kopplade gästerna ett spelmässigt grepp och dominansen var tydlig. Trots det kunde Forshaga öppna målskyttet, då Christoffer Ulvestav överlistades till 1-0. Lindlöven kvitterade en stund därpå via Felix Scharnke och likaläget stod sig perioden ut.
Chansmässigt hade Löven ägt den första perioden med 18-4 i skott och mittperioden skulle följa samma mönster. Men trots 15 nya avslut på mål kom det ingen utdelning. Förklaringen till det var ett passivt och organiserat Forshaga, som stängde igen ytorna runt det egna målet.
– Då blir det ofta så att det kommer mycket skott, men skapas inga bra målchanser, förklarar Löven-tränaren Jussi Salo.
I den tredje perioden var det sedan Forshaga som återtog ledningen till 2-1. Lindlöven tryckte fortsatt på i offensiv riktning och chanserna fanns där, men kvitteringen uteblev. När slutsignalen ljöd var det ett förlorande Löven som klev av isen, efter att bara ha utnyttjat ett av sina 49 avslut. Besvikelsen var stor hos tränare Salo över den svaga utdelningen.
– Vi var inte tillräckligt heta framför målet. Att motståndarnas målvakt gör en riktigt bra match är en annan sak, men vi måste bli mycket hetare och använda våra målchanser bättre. Det är målen som räknas.
Möter Huddinge på söndag: ”Blir en annorlunda match”
Inför det nya mötet med Forshaga hade mycket av förhandssnacket handlat om Lindlövens defensiv. Laget kom från en match med hela sex insläppta mål, och visst lyckades man skruva åt bakåt. Under fredagskvällen släppte Löven endast till tio skott mot eget mål. Problemet var bara att två av dessa letade sig in i nätmaskorna.
– Där måste vi kunna höja procenten, för om vi släpper in 20 procent av skotten vi får emot oss blir det svårt att vinna matcher. Men som helhet gick vi åt rätt håll med det defensiva spelet. Annars är det svårt att hitta något positivt ikväll, resonerar Jussi Salo.
Lyckligtvis går träningsspelandet snabbt vidare för Lindlöven, som på söndag ställs mot Huddinge. Laget kommer att hålla ett ispass följt av fysträning under lördagen och laddar då om batterierna. Förlusten mot Forshaga ska även analyseras, även om tränare Salo mest blickar framåt.
– Jag kommer att göra en matchanalys när jag är hemma inatt, sen får killarna analysen imorgon före träningen. Då går vi igenom den här matchen och fokuserar sedan vidare mot Huddinge. Jag tror att det blir en annorlunda typ av match med ett mer öppet spel.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 2-1 (1-1, 0-0, 1-0)
Skott: 10-49
Mål Lindlöven: 1-1 Felix Scharnke (Bergmark, Selin)
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.