I tyska Saarbrücken öppnade Europacup-säsongen igen under den gångna helgen. Från Frövi Judoklubb fanns Ebba Glaas, Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay på plats för att tävla och trion tog nya kliv på den internationella scenen. Allra bäst gick det för Ebba, som nådde hela vägen fram till en bronsmatch.
Helgen som gick innebar starten på den nya judo-säsongen. I Lindesberg samlades den svenska ungdomseliten för riksrandori, ett sparringläger som pågick i Arenan under lördagen och söndagen. Men även internationellt blev helgen startskottet på det nya tävlingsåret.
Till Tyskland reste därför Frövi Judoklubb med Ebba Glaas, Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay. Samtliga har under det senaste året etablerat sig på den internationella tävlingsscenen och denna gång stod en Europacup på schemat. Platsen var tyska Saarbrücken, en tävling som lockade atleter från 22 nationer och därför bjöd på tuff konkurrens för Frövi-trion.
– De visade alla tre att de är uppe på den här nivån just nu. Riktigt roligt!, konstaterar Björn Nyberg.
Frövi-tränaren fanns på plats i Tyskland med sina atleter och först upp på mattan fick han se Ebba gå. I sin viktklass -57 kilo öppnade hon mot nederländskan Lilo Schultz, en match som Ebba gick segrande ur. Därefter följde vinst även mot fransyskan Elodie Le Cabec innan det tog tyvärr stopp i semifinalen mot Amelie Stoll, som sedermera vann finalen. I bronsmatchen blev det ny förlust, men Nyberg är ändå mycket nöjd över vad Ebba visade upp.
– Ebba gick fantastiskt fint, det släppte verkligen för henne! Förra säsongen började hon att göra bra matcher, men hade svårt att få matchvinster med sig. Men nu fick hon till det riktigt fint och tog sig till en bronsmatch.
”Är uppe den här Europacups-nivån”
Medan Ebba nådde en fjärdeplats fick Europacup-helgen ett tidigare slut för Jonathan och Frederik. I -100 kilo ställdes ”Jonis” direkt mot en nederländare, en match som gick tiden ut och där ”Jonis” föll på golden score. På söndagen lottades sedan Frederik mot storfavoriten Julian Kolein och det blev därför respass redan i den första matchen i herrarnas -73 kilo.
– Frederik hade väl inte riktigt någon tur med lottningen. Men han gör bra matcher även på den här tuffa nivån, så det var en fullt godkänt start på hans säsong, analyserar Björn Nyberg.
Samtidigt som tränaren nu rest hem till Bergslagen är den tävlande trion kvar i Tyskland. Ebba, ”Jonis” och Frederik deltar där på ett av de läger som ofta följer efter Europacup-tävlingarna. Om två veckor bär det av till Tallin för ny tävling och Nyberg ger sin syn på trions fortsatta internationella satsning.
– När man kommer upp på den övre internationella standarden blir det alltid svårare att hitta bra tävlingar. Man vill inte bara åka iväg och förlora, samtidigt är det inte heller bra att få lätt motstånd och bara vinna. Nu visar Ebba, ”Jonis” och Frederik att de är uppe på den här Europacups-nivån och det märks väl på prestationerna. De gör det bra.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.