Säsongen har varit tuff, resultaten sviktat och tabelläget mörknat. Men trots det står Frövi IK sex omgångar från slutet med goda möjligheter till att rädda sin division 5-existens. Förra veckan tog laget en efterlängtad seger och när serien nu ska avgöras förbereder Henrik Adolfsson sina mannar.
Fotbollsserierna kliver in i sitt avslutande skede och för de lokala lagen går kampen vidare. För vissa, som IFK Lindesberg, handlar det om att cementera positionen i tabelltoppen. För andra, som GSBK och Fellingsbro, börjar chanserna till att rädda kontraktet minska för varje förlust. Sedan finns det även en tredje sida av myntet.
Den sidan håller Frövi IK till på, ett lag i farozonen för nedflyttning men med goda möjligheter till fortsatt division 5-spel. De senaste säsongernas mittenlag har stått för en blek säsong, där allra främst seriestarten präglades av ideliga nederlag. Efterhand har dock poängen börjat trilla in och förra veckan plockade Frövi hem tre blytunga poäng i ödesmötet med Glanshammar.
Tabelljumbon besegrades med 4-0 i en match som aldrig var särskilt dramatisk. I och med den klara vinsten klättrade Frövi upp på 13 poäng, något som ger viss marginal ner till Östansjö på platsen nedanför. Situationen hade dock kunnat vara ännu tryggare för Frövi, som i matchen innan snöpligt föll hemma mot serieledande Eker med 2-3. Avgörandet kom från straffpunkten dryga 20 minuter från slutet och innebar att en viktig poäng gick om intet.
– Plumpen efter sommaruppehållet är förlusten mot Eker. Spelmässigt var det nog vår bästa match i år, jag hade gärna velat ha med i alla fall en poäng, uttrycker sig Henrik Adolfsson.
Trots den bittra förlusten för två omgångar sedan har Frövi-tränaren fått fart på sitt lag. Till sin hjälp har han även haft fyra förstärkningar som anslutit till laget under sommarvilan. Bland de nya namnen finns Omar Morad, som vänder hem efter division 3-spel med Nora.
– Det är fyra klasspelare som vi har fått in. De tillför väldigt mycket på träningar och alla andra har höjt sig rejält sedan de kom in. Det är också viktigt att vi får in mer rutin, då lyfter sig också de yngre spelarna, berömmer Adolfsson.
Med vinsten över Glanshammar i ryggen blickar nu Frövi IK:s A-herrar vidare mot nästa uppgift; att lämna kvalplatsen. Sex omgångar återstår att spela av serien och upp till säker mark skiljer endast två poäng. Imorgon väntar topplaget Sköllersta hemma på Fröjevi, men därefter följer en period som kan bli helt avgörande för Frövis fortsatta division 5-existens.
– Nu kommer alla de här viktiga matcherna på rad mot bottenrivalerna. Jag ser det som att vi har chans till att ta poäng i samtliga matcher som vi har kvar, speciellt om vi spelar som i de två senaste omgångarna, resonerar tränare Adolfsson som är övertygad om att laget ska hänga kvar.
– Vi går åt rätt håll. Vi har ett bra spel nu inom laget, en trygg backlinje och vi får med mittfältet på ett helt annat sätt. Det känns spännande inför avslutningen.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.