Säsongen har varit tuff, resultaten sviktat och tabelläget mörknat. Men trots det står Frövi IK sex omgångar från slutet med goda möjligheter till att rädda sin division 5-existens. Förra veckan tog laget en efterlängtad seger och när serien nu ska avgöras förbereder Henrik Adolfsson sina mannar.
Fotbollsserierna kliver in i sitt avslutande skede och för de lokala lagen går kampen vidare. För vissa, som IFK Lindesberg, handlar det om att cementera positionen i tabelltoppen. För andra, som GSBK och Fellingsbro, börjar chanserna till att rädda kontraktet minska för varje förlust. Sedan finns det även en tredje sida av myntet.
Den sidan håller Frövi IK till på, ett lag i farozonen för nedflyttning men med goda möjligheter till fortsatt division 5-spel. De senaste säsongernas mittenlag har stått för en blek säsong, där allra främst seriestarten präglades av ideliga nederlag. Efterhand har dock poängen börjat trilla in och förra veckan plockade Frövi hem tre blytunga poäng i ödesmötet med Glanshammar.
Tabelljumbon besegrades med 4-0 i en match som aldrig var särskilt dramatisk. I och med den klara vinsten klättrade Frövi upp på 13 poäng, något som ger viss marginal ner till Östansjö på platsen nedanför. Situationen hade dock kunnat vara ännu tryggare för Frövi, som i matchen innan snöpligt föll hemma mot serieledande Eker med 2-3. Avgörandet kom från straffpunkten dryga 20 minuter från slutet och innebar att en viktig poäng gick om intet.
– Plumpen efter sommaruppehållet är förlusten mot Eker. Spelmässigt var det nog vår bästa match i år, jag hade gärna velat ha med i alla fall en poäng, uttrycker sig Henrik Adolfsson.
Trots den bittra förlusten för två omgångar sedan har Frövi-tränaren fått fart på sitt lag. Till sin hjälp har han även haft fyra förstärkningar som anslutit till laget under sommarvilan. Bland de nya namnen finns Omar Morad, som vänder hem efter division 3-spel med Nora.
– Det är fyra klasspelare som vi har fått in. De tillför väldigt mycket på träningar och alla andra har höjt sig rejält sedan de kom in. Det är också viktigt att vi får in mer rutin, då lyfter sig också de yngre spelarna, berömmer Adolfsson.
Med vinsten över Glanshammar i ryggen blickar nu Frövi IK:s A-herrar vidare mot nästa uppgift; att lämna kvalplatsen. Sex omgångar återstår att spela av serien och upp till säker mark skiljer endast två poäng. Imorgon väntar topplaget Sköllersta hemma på Fröjevi, men därefter följer en period som kan bli helt avgörande för Frövis fortsatta division 5-existens.
– Nu kommer alla de här viktiga matcherna på rad mot bottenrivalerna. Jag ser det som att vi har chans till att ta poäng i samtliga matcher som vi har kvar, speciellt om vi spelar som i de två senaste omgångarna, resonerar tränare Adolfsson som är övertygad om att laget ska hänga kvar.
– Vi går åt rätt håll. Vi har ett bra spel nu inom laget, en trygg backlinje och vi får med mittfältet på ett helt annat sätt. Det känns spännande inför avslutningen.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.