Publiken tvingas imorgon återigen att välja vilken lokal liveidrott som de ska se. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Problemet med krockarna ska lösas: ”Måste försöka samverka bättre”

Så sent som förra helgen spelade Lindlöven och LIF Lindesberg hemmamatch samtidigt. Imorgon kolliderar två av stadens elitlag på nytt, nu med varsitt toppmöte i sina respektive hemmaborgar. Både i Löven och LIF är man negativa till matchkrockarna och i klubbledningarna öppnar man för mer dialog i framtiden.

Söndagen den 16:e oktober hade Lindlöven nedsläpp hemma mot IFK Arboga 16.00 och bara en timme senare smällde det på nytt i Lindesberg, då LIF tog emot IFK Tumba i Arenan. Den olyckliga krocken får nu en uppföljning och redan imorgon spelar elitlagen återigen hemmamatch samtidigt. Både Lindlövens derbyfight mot Kumla och LIF:s toppmöte med Hallby har starttid 19.00.

– Det är verkligen jättetråkigt att det krockar på det här sättet. Varken vi eller handbollen har något gigantiskt publikunderlag att plocka av, när matcherna då hamnar samtidigt som varandra känns det onödigt, suckar Lindlövens sportchef Tomas ”Osten” Östlund.

Onsdagens kollision blir heller inte den sista. Även den 16:e november har Löven och LIF hemmamatch samtidigt, vilket innebär tre identiska speldatum på bara en månad.

– Det här är något som blir negativt för oss båda. Jag tycker att det är dumt, sen är det svårt att säga exakt hur man ska gå tillväga, kommenterar LIF:s klubbchef Anders Nyman och utvecklar.

– Så otroligt mycket idrott på elitnivå förekommer ju inte i Lindesberg. För oss i LIF och i Lindlöven och om man tar med Lindesberg Volley på sin front finns det ett gemensamt intresse att lägga matcherna på olika dagarna. I alla fall i största möjliga mån.

LIF tar emot nykomling i serieledning

Problemet med hemmamatcher som krockar för de lokala elitlagen har visserligen funnits tidigare, men har tilltagit de senaste åren. Både i HockeyEttan och Allsvenskan styrs spelschemat från högre makter och det krävs att vara tidigt ute för att ändra datum. Tomas Östlund konstaterar att den här hösten är körd, men vill se att klubbarna till framtida säsonger har en dialog.

– Vi måste försöka att samverka redan när spelschemat kommer och göra det bättre än vad det gjorts i år. Det ansvaret ligger till stor del hos Lindlöven, men också mycket på Lindeskolans IF, betonar ”Osten”.

Imorgon tvingas alltså den lokala idrottspubliken att välja. Antingen söker man sig till Lindehov för ett stekhett derby i tabelltoppen, eller intar en läktarplats i Arenan för att se ett formstarkt hemmalag.

LIF Lindesberg ställs där mot nykomlingen Hallby som imponerat och faktiskt toppar Allsvenskan. Brandgult har vunnit tre av sina fem inledande seriematcher och räddade senast poäng i slutminuten borta mot Drott. Onsdagens hemmamatch blir lagets tredje för säsongen.

– Det ska så klart bli superroligt, just med anledningen av att det är ett toppmöte. LIF har spelat jäkligt bra, men det finns ändå spelare i laget som själva tycker att det finns en växel till att ta av och att vi inte är där vi ska vara. Jag tycker att det är helt fantastiskt att man andas den hungern, förklarar Anders Nyman.

Lindlöven vill ta halvtid med derbyseger

Vid sidan av det sportsliga håller LIF en välgörenhetsmatch i samarbete med Operation Mercy. Organisationen arbetar med projekt i olika delar av världen, bland annat för skolor och utsatta kvinnor. LIF ser det som en möjlighet att bygga vidare på klubbens integrationslinje och Nyman förklarar att herrlagets matcher har en stor roll just där.

– Vi vill att våra hemmamatcher ska vara en helhetsupplevelse. Oavsett ålder ska det vara roligt att gå på handboll, inte bara sporten utan för evenemangets skull.

Samtidigt som LIF kämpar för nya poäng kliver Lindlöven ut för ett laddat länsderby i sin hemmaborg, Lindehov. Tabelltvåan Kumla står för motståndet och på förhand skiljer det bara fyra poäng mellan lagen. Löven tog en viktig 3-1-seger mot Surahammar senast och ligger på fjärdeplats, vilket ger ett riktigt toppmöte.

– Det blir inte bättre än så! Kumla har börjat riktigt bra och varit så stabila som de var förra säsongen. De har väldigt bra spetsspelare och ett bra grundspel, där de verkligen lutar sig tillbaka och inväntar motståndarens misstag, berättar ”Osten” som gärna ser Löven avsluta första seriehalvan med en seger.

– Det är ju ett högtryck bakom oss och det kommer att vara jävligt tight, för inget lag kan nu säga att de spelar i AllEttan till våren. Det gör varje poäng superviktig och visst vore det fint om vi fick med oss tre imorgon.

Onsdagens två toppmatcher:

LIF Lindesberg-Hallby i Allsvenskans sjätte omgång
19.00 Lindesberg Arena

Lindlöven-Kumla i HockeyEttan Västras elfte omgång
19.00 Lindehov

Publicerad 25 oktober 2016 klockan 17:45


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

6 januari 2026 klockan 18:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-23

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2026-01-24 10:08