För första gången någonsin spelade IFK Lindesberg på söndagskvällen futsal i division 1. Den helt nya serien hade premiär och IFK ställdes där mot det tippade topplaget Lidköping. Matchen slutade med förlust via 3-6, men tränare Sardar Omar berömmer sitt lag.
– Jag är grymt stolt över grabbarna, jag tycker inte att någon gjorde bort sig. De här (Lidköping) är ändå rankade som favoriter i serien och vi har dem i gungning i 30 minuter, säger IFK-tränaren.
Till den här hösten har det Svenska Fotbollsförbundet utvecklat seriesystemet för futsal. Nytt för säsongen är att division 1 införs, med sex separata serier och totalt 36 lag. Ett av dessa är inget mindre än IFK Lindesberg, som tog chansen till spel på toppnivå när den dök upp tidigare i år. Satsningen på division 1 är ett spännande steg för klubbens futsalsektion.
– Ja, så är det absolut. Jag tycker att futsal kommer mer och mer i Lindesberg och för föreningen är det viktigt. När jag såg möjligheterna till att spela i division 1 var det ingenting att tveka på, berättar Sardar Omar som är tränare för IFK Lindesbergs futsallag.
På söndagskvällen var det så dags för seriepremiär och IFK tog där emot Lidköping hemma i Arenan. Efter att gästerna tagit ledningen två gånger om tog sig IFK ikapp, något som gav halvtidssiffrorna 2-2. Hemmalaget öppnade sedan andra halvlek mycket starkt och tack vare ett högt presspel kom även ledningsmålet.
”Målet är att hålla oss kvar”
Övertaget skulle dock ätas upp. För i ledning tappade IFK flytet i sitt spel, något Lidköping utnyttjade och gästerna gick förbi med två mål. I slutskedet gick sedan IFK Lindesberg för en kvittering, men när laget tog ut målvakten kom istället 3-5. Med bara sekunder kvar att spela fastställde även Lidköping slutsiffrorna till 3-6 och IFK gick poänglösa från premiären.
Trots förlusten var tränare Omar stolt över sitt lag. Matchen var IFK:s allra första på division 1-nivå och laget stod för en till stora delar bra prestation.
– Det är så klart nervöst, för det är inte många som har spelat en sån här match. Det är ändå vår första match i division 1 och en ovan situation för alla, jag ser det som en lärdom till fortsättningen av serien. Vi kommer att förstå att det krävs ett ännu hårdare jobb än tidigare, resonerar Omar.
Tränaren fick dessvärre se två av sina spelare utgå med skada, däribland Ali Jamal Yassin som befaras ha slitit av hälsenan. Det skulle i så fall vara en smäll mot den redan tunna IFK Lindesbergstruppen. Ledarstaben tittar på namn att bredda laget med och näst på tur väntar match redan nästa helg, då borta mot FC Diaspora. Med premiären avverkad blickar Sardar Omar framåt och tränaren är inställd på en tuff säsong.
– Målet är att hålla oss kvar i division 1 och bygga vidare på det här. Men det är som man alltid säger; en match i taget. Vi ska först och främst se till att hänga kvar.
Matchfakta IFK Lindesberg-Lidköping:
Resultat: 3-6 (2-2)
Mål IFK: 1-1 Ili Ielo, 2-2 Flamur Ahmeti, 3-2 Janne Mäki
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.