Lördagen bjöd inte på något vidare solsken, men det var till mångas lycka. I perfekt löparväder arrangerades Wedevågsloppet med närmare 800 deltagare. Först ut att springa den 27:e upplagan var de yngsta klasserna.
Redan vid nio-tiden på lördagsmorgonen var det full aktivitet vid Smedvallen. I vanlig ordning skulle Wedevågsloppet avgöras, som denna gång hade nått fram till sin 27:e årgång. Det traditionella loppet såg även till att ha vädergudarna på sin sida och inget vattenstänk syntes till.
– Jag hoppas ju att regnet håller sig undan, får vi ingen vind så är det ett perfekt löparväder. Det är syrerik luft och det är väl lite kallt. Men det ska ju springas haha, skrattar Erik Carlsson.
Tävlingsledaren är en av de många ideella krafter från Wedevågs IF som driver arrangemanget. Och alla funktionärer är minst sagt behövda. Wedevågsloppet har vuxit rejält de senaste åren och i år räknade man med att ha 4000-5000 besökare på plats.
– Det är så klart jättekul! Sen vet vi inte hur mycket till vi kan växa, för jag tror inte att vi kan hantera mera barn. Men först när problemet kommer upp så får vi ta tag i det, konstaterar Erik Carlsson.
”Många bra löpare i år”
Även i år har intresset varit mycket stort kring Wedevågsloppet. På förhand hade man nära på 700 anmälda, en siffra som ökat under lördagens gång. Totalt tävlade man i arton klasser fördelat på nio starter.
– Det brukar ligga mellan 700 och 900 med efteranmälningarna. De flesta efteranmälningar som kommer in är till den stora klassen, berättar Erik.
Just vuxenklassen har haussats upp inför det här loppet. Anledningen till det berättar Erik är de intressanta namnen.
– Vi har många bra löpare där i år. Speciellt i herrklassen har vi en som heter Abraham Adhanom, han kommer från Eskilstunas Friidrott och är dubbel svensk mästare i terränglöpning. Han går väl in för att försöka slå banrekordet.
Det nuvarande banrekordet är på 30 minuter blankt och har hängt med ända sedan 1990. Om Abraham Adhanom kan slå det återstår att se, men ett nytt rekord sattes redan på morgonen. Då var det barnen som tävlade och Erik Carlsson roas av all glädje runt ungdomsklasserna.
– Ja verkligen och det är ju det här som är roligast med. Det är så mycket energi och så mycket vilja. Det är kul att det är så många barn som är med och tar med sig familjen. Det är en riktig familjefest, precis som vi vill att det ska vara.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.