Lördagen bjöd inte på något vidare solsken, men det var till mångas lycka. I perfekt löparväder arrangerades Wedevågsloppet med närmare 800 deltagare. Först ut att springa den 27:e upplagan var de yngsta klasserna.
Redan vid nio-tiden på lördagsmorgonen var det full aktivitet vid Smedvallen. I vanlig ordning skulle Wedevågsloppet avgöras, som denna gång hade nått fram till sin 27:e årgång. Det traditionella loppet såg även till att ha vädergudarna på sin sida och inget vattenstänk syntes till.
– Jag hoppas ju att regnet håller sig undan, får vi ingen vind så är det ett perfekt löparväder. Det är syrerik luft och det är väl lite kallt. Men det ska ju springas haha, skrattar Erik Carlsson.
Tävlingsledaren är en av de många ideella krafter från Wedevågs IF som driver arrangemanget. Och alla funktionärer är minst sagt behövda. Wedevågsloppet har vuxit rejält de senaste åren och i år räknade man med att ha 4000-5000 besökare på plats.
– Det är så klart jättekul! Sen vet vi inte hur mycket till vi kan växa, för jag tror inte att vi kan hantera mera barn. Men först när problemet kommer upp så får vi ta tag i det, konstaterar Erik Carlsson.
”Många bra löpare i år”
Även i år har intresset varit mycket stort kring Wedevågsloppet. På förhand hade man nära på 700 anmälda, en siffra som ökat under lördagens gång. Totalt tävlade man i arton klasser fördelat på nio starter.
– Det brukar ligga mellan 700 och 900 med efteranmälningarna. De flesta efteranmälningar som kommer in är till den stora klassen, berättar Erik.
Just vuxenklassen har haussats upp inför det här loppet. Anledningen till det berättar Erik är de intressanta namnen.
– Vi har många bra löpare där i år. Speciellt i herrklassen har vi en som heter Abraham Adhanom, han kommer från Eskilstunas Friidrott och är dubbel svensk mästare i terränglöpning. Han går väl in för att försöka slå banrekordet.
Det nuvarande banrekordet är på 30 minuter blankt och har hängt med ända sedan 1990. Om Abraham Adhanom kan slå det återstår att se, men ett nytt rekord sattes redan på morgonen. Då var det barnen som tävlade och Erik Carlsson roas av all glädje runt ungdomsklasserna.
– Ja verkligen och det är ju det här som är roligast med. Det är så mycket energi och så mycket vilja. Det är kul att det är så många barn som är med och tar med sig familjen. Det är en riktig familjefest, precis som vi vill att det ska vara.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.