Under onsdagen dukades det upp till tårtkalas i matsalen hos LindePac. Anledningen var att en av deras trogna kunder Skandia Denta, firade 60-årsjubileum och samtidigt ville passa på att uppmärksamma sitt långvariga samarbete med Lindesbergsfabriken.
Företaget som tillverkar tandvårdsprodukter, är bara en av flera kunder som återvänt till Lindesbergsfabriken efter att Bewi lade ned verksamheten i slutet av förra året, och flyttade produktionen till sina andra anläggningar.
– Vi fyller 60 år, och vi har tillverkat våra produkter här i fabriken i 60 år! utbrister Annelie Wilhelmsson, VD för Skandia Denta, och fortsätter:
– Vi lade ner tillverkningen av den här produkten i december, då produktionen försvann från Lindesberg, men tandläkarna blev så besvikna, så det var toppen att det kom igång igen.
– Vi startade från noll i februari, och har sedan dess successivt byggt upp verksamheten igen, berättar LindePacs VD Jonas Norell, och fortsätter:
– Flera av våra kunder har kommit tillbaka till oss sedan vi drog igång igen, eftersom de helt enkelt inte var nöjda med det alternativet som gavs. Idag är vi runt 13 anställda i fabriken, och alla har tidigare arbetat här, både under Bewis tid, men framförallt under PorPacs era. De som jobbar här idag är oerhört kompetenta, så det känns jättebra.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.