Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Lyssna på artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

Annons

I över 20 år har Bussförar-SM uppmärksammat den kompetens och yrkesskicklighet som bussföraryrket kräver. Tävlingen har blivit en prestigefylld mötesplats där Sveriges främsta bussförare varje år gör upp om titeln som landets bästa bussförare. I år deltog hela 800 bussförare från hela Sverige i kvalprovet, där endast 20 finalister får chansen att tävla i finalen i höst.

I veckan fick Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan det glädjande beskedet att han lyckats knipa en av de 20 platserna till årets final i Bussförar-SM 2026.

– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen. Det är också ett bra sätt att lära sig. Fortfarande vet jag inte vilka frågor jag svarade rätt på under kvalet, men det måste ha gått bra eftersom jag har tagit mig vidare till finalen, säger Jonas Bobjörk.

Jonas har arbetat som bussförare i snart 20 år, med ett kort avbrott för studier. Under många år körde han stadstrafik i Stockholm, därefter turistbussar till Norge och Danmark. På senare år har han kört stadstrafiken i Lindesberg för Svealandstrafiken.

– Jag flyttade till Guldsmedshyttan 2023 eftersom jag ville ha ett miljöombyte från Stockholm. Min mormor och morfar kommer från Lindesberg, så jag har tillbringat mycket tid här. Därför valde jag att flytta hit. Jag trivs väldigt bra här, säger Jonas.

Glad över att ha tagit sig så här långt i tävlingen ser Jonas fram emot den 1 september, när finalen avgörs i Eskilstuna. Där kommer flera praktiska moment att avgöra vem som tar hem titeln. Än så länge är det inte officiellt vilka moment som ingår, men Jonas tror ändå att han har en chans att knipa guldet.

– Det är svårt att säga hur stora mina chanser är i finalen eftersom jag inte vet vilka moment som väntar. Av tidigare års tävlingar har jag förstått att det bland annat kan handla om manövrering, eco-driving och kundbemötande. Jag tror ändå att det kommer att gå bra. Hur långt jag tar mig vet jag inte, men jag satsar förstås på att vinna, säger Jonas.

Kollegorna på Svealandstrafiken är glada över att Jonas har kvalificerat sig och kommer att heja på honom hemifrån Lindesberg.

– Jag har precis haft semester, men de kollegor jag har träffat tycker att det är väldigt roligt. De har sagt att jag måste ta hem guldet. Samtidigt behöver någon hålla trafiken igång, så de blir kvar i Lindesberg under finalen – vi kan ju inte ställa in busslinjerna, skrattar Jonas.

Publicerad 8 juli 2026 klockan 12:51

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.

16 oktober 2026 klockan 10:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-11-05 21:48