Det som höll på att sluta i en ny katastrof fick istället en väldigt positiv tvist. Kanske var Fatlum Ahmetis ack så viktiga kvitteringsboll vägvisaren som skickar LIF Lindesberg mot den riktiga toppen?
”Nej, nej, nej inte igen!”
Jag är tämligen övertygad om att något i den stilen var exakt vad som for genom huvudet på varenda en av de 1052 personer som satt församlade i arenan när Robert Jurell satte 28-29 för Skånela med ynka 19 sekunder kvar att spela av söndagens match.
Frågan är om LIF Lindesberg hade klarat av ännu en hjärtskärande förlust i matchens slutsekunder. Speciellt som man gjort en så heroisk avslutning och hämtat in ett tillsynes omöjligt läge med sju bollars underläge.
Det hade varit grymt. Torskarna mot Önnered och Warta som kommit i det absoluta slutet satt naturligtvis kvar där i skallarna någonstans. Ytterligare en sådan smäll hade kunnat bli förödande.
Istället blev det ett lyckligt slut.
LIF Lindesberg fick via en timeout ordning på nerverna, stressade ner och visade moral. Fatlum Ahmeti var precis rätt gubbe att få lobba in kvitteringsbollen med en sekund kvar på klockan och i en handvändning byttes katastrof mot firande.
Sättet det skedde på är naturligtvis viktigare än själva poängen. Det är framgångar av den här typen som bygger ett go i laget. Lika nesliga som de två tidigare sekundavgörandena varit, lika förlösande var Ahmetis kvitteringsboll.
Vad det leder till blir intressant att se. Som jag varit inne på tidigare är LIF Lindesberg lika ojämna som serien (bortsett från suveräna OV Helsingborg) är jämn och laget skulle behöva en ordentlig självförtroendeboost. En sådan där som gör att man orkar hålla uppe trycket under längre perioder i matcherna och verkligen vågar vara det gäng som håller i taktpinnen och går för att vinna snarare än gömmer sig i skuggan av att ”motståndarna ju faktiskt också är bra”.
LIF Lindesberg kan lika gärna som något annat av lagen på tabellens övre halva bli det gäng som hittar rätt i spelet och börjar leverera på en så pass hög nivå att de raka segrarna blir ganska många och den stabila platsen i toppen allt säkrare.
Förhoppningsvis kan Fatlum Ahmetis 29-29-boll med en sekund kvar vara vägvisaren som leder laget i den riktningen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.