När man är övertygad om att man kan göra ett minst lika bra jobb själv, och dessutom billigare, då kan det vara läge att starta eget. Det tyckte i alla fall Peter Selander när åkeribilarna skulle snyggas till.
Ett företag startas inte sällan som en avknoppning från ett annat företag, och kopplingen mellan åkeri- och reklambranschen är trots allt inte så långsökt som man kan tro. Det ska ju faktiskt synas vilket åkeri en lastbil tillhör. Och det är här dekaler kommer in i bilden.
– Vi hade kunnat välja att lägga all marknadsföring på något företag i Örebro, men vi var lite för driftiga för det, säger Peter Selander.
Och så var reklambyrån 3221 Design född.
Ja, givetvis har det varit en process att komma dit man är i dag med ett brett utbud av hög kvalité. Men det var ändå så det började. Med en god dos beslutsamhet och en skärmaskin som Peter Selander hittade på Blocket. Han fick den för fyra sommardäck.
– Det startade som en hobby, att göra fordonsdekoren till våra egna lastbilar, men så började kollegor fråga om vi inte kunde hjälpa dem med, berättar han.
Och som man brukar säga, på den vägen är det.
Gör all slags profilering
I dag kan 3221 Design erbjuda sina kunder alltifrån hjälp med att utforma en logotype till att göra skyltar, dekaler eller banderoller.
– Vi gör i princip all slags profilering, säger Jesper Larsson, företagets grafiska formgivare.
Jesper Larsson började på 3221 Design när Peter Selander sökte efter någon som behärskade det design- och layoutmässiga hantverket.
– Jag har fått väldigt fria händer och har kunnat prova mig fram. Ingen av oss kunde ju maskinerna från början och det har blivit ett antal meter folie som gått i soporna, berättar Jesper Larsson.
Han visar lite snabbt hur händelseförloppet går till, och för en utomstående är det inte helt lätt att hänga med. Vad är vektorgrafik, liksom?
Det som syns i Jesper Larssons Mac-dator på kontoret kan i vilket fall komma att pryda sidan av en bil, eller kanske bli en skylt.

Den allra senaste fordonsdekoren som 3221 Design gjort
Blivit mer synliga
I april flyttade 3221 Design in i nya lokaler på Skrinnargatan. Några nya maskiner är på plats också.
– Flytten hit betydde mycket. Nu är vi lite mer synliga. Det händer att folk trillar in för att det har sett skylten här utanför, konstaterar Jesper Larsson.
Hur motsägelsefullt det än låter så har reklambyrån 3221 Design inte gjort någon egentlig reklam för sig själva.
– Men när vi hjälper andra företag så blir det såklart också en slags reklam för oss med. Vår ambition är att vi ska vara bäst på det vi gör, säger Peter Selander.
3221 Designs hemsida
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.