När man är övertygad om att man kan göra ett minst lika bra jobb själv, och dessutom billigare, då kan det vara läge att starta eget. Det tyckte i alla fall Peter Selander när åkeribilarna skulle snyggas till.
Ett företag startas inte sällan som en avknoppning från ett annat företag, och kopplingen mellan åkeri- och reklambranschen är trots allt inte så långsökt som man kan tro. Det ska ju faktiskt synas vilket åkeri en lastbil tillhör. Och det är här dekaler kommer in i bilden.
– Vi hade kunnat välja att lägga all marknadsföring på något företag i Örebro, men vi var lite för driftiga för det, säger Peter Selander.
Och så var reklambyrån 3221 Design född.
Ja, givetvis har det varit en process att komma dit man är i dag med ett brett utbud av hög kvalité. Men det var ändå så det började. Med en god dos beslutsamhet och en skärmaskin som Peter Selander hittade på Blocket. Han fick den för fyra sommardäck.
– Det startade som en hobby, att göra fordonsdekoren till våra egna lastbilar, men så började kollegor fråga om vi inte kunde hjälpa dem med, berättar han.
Och som man brukar säga, på den vägen är det.
Gör all slags profilering
I dag kan 3221 Design erbjuda sina kunder alltifrån hjälp med att utforma en logotype till att göra skyltar, dekaler eller banderoller.
– Vi gör i princip all slags profilering, säger Jesper Larsson, företagets grafiska formgivare.
Jesper Larsson började på 3221 Design när Peter Selander sökte efter någon som behärskade det design- och layoutmässiga hantverket.
– Jag har fått väldigt fria händer och har kunnat prova mig fram. Ingen av oss kunde ju maskinerna från början och det har blivit ett antal meter folie som gått i soporna, berättar Jesper Larsson.
Han visar lite snabbt hur händelseförloppet går till, och för en utomstående är det inte helt lätt att hänga med. Vad är vektorgrafik, liksom?
Det som syns i Jesper Larssons Mac-dator på kontoret kan i vilket fall komma att pryda sidan av en bil, eller kanske bli en skylt.

Den allra senaste fordonsdekoren som 3221 Design gjort
Blivit mer synliga
I april flyttade 3221 Design in i nya lokaler på Skrinnargatan. Några nya maskiner är på plats också.
– Flytten hit betydde mycket. Nu är vi lite mer synliga. Det händer att folk trillar in för att det har sett skylten här utanför, konstaterar Jesper Larsson.
Hur motsägelsefullt det än låter så har reklambyrån 3221 Design inte gjort någon egentlig reklam för sig själva.
– Men när vi hjälper andra företag så blir det såklart också en slags reklam för oss med. Vår ambition är att vi ska vara bäst på det vi gör, säger Peter Selander.
3221 Designs hemsida
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.