Andra raka segern för första gången den här säsongen – LIF Lindesberg börjar att klättra närmare högre placeringar i tabellen. Borta mot topplaget Hallby briljerade Albin Järlstam med nio mål när LIF vann på nytt.
– Det här var jävligt skönt! När vi åkte hit hade vi inget att förlora. Riktigt starkt att kunna skrälla till det, säger Jesper Nilsson.
Segerraden förlängdes av LIF Lindesberg på söndagen. Laget öppnade målskyttet borta mot tabelltrean Hallby via Albin Järlstam, och även om motståndet snabbt vände var LIF med genom hela matchupptakten. Med en dryg kvart spelad skickade Fatlum Ahmeti upp brandgult i ledning och där höll sig laget fram till vilan. Jesper Jakobssons 17-13 tre sekunder före halvtid innebar en stark halvtimme av LIF.
– I första halvlek står vi jäkligt bra i försvaret. Vi gör det svårt för dem samtidigt som vi är effektiva framåt, analyserar Jesper Nilsson.
Avståndet ökades snabbt till fem bollar efter halvtid, men sedan började Hallby att äta sig ikapp. Hemmalaget var ett par mål ifrån under en längre tid och med tio minuter kvar var ställningen 28-27 till LIF:s fördel. Då reste sig Bergslagsgänget ur svackan, skickade tre raka mål i nät och punkterade matchen. Slutminuterna blev sedan en transportsträcka och LIF segrade med 36-31.
Inte långt upp till toppen: ”Får ta match för match”
Målskyttet levererade återigen för LIF Lindesberg, som trots en svag tabellplacering är ett av de Allsvenska lag som gjort mest mål. Albin Järlstam var mot Hallby vassast med nio fullträffar, men även Jesper Nilsson spelade en avgörande roll. Vänsternian bidrog med sex mål när LIF:s starka offensiv fortsatte att producera.
– Vi har många bra spelare som bidrar, då blir det svårt för motståndet. Vi pratar ihop oss om vad vi ska göra och kommunicerar i anfallen. Det är mer bakåt som vi haft problemen. Men i de senaste matcherna har det börjat att sätta sig lite där också, berättar ”Nisse” och fortsätter.
– Vi tuggar på i veckorna med träning. Vi har tränat jävligt hårt, det syns ju att det ger resultat också.
Detta är första gången för säsongen som LIF Lindesberg vinner två matcher i följd. Brandgult är trots segern kvar på sin tolfteplats, men nu skiljer bara en poäng upp till säker mark och inte mer än fem till positiv kvalplats. Den Allsvenska tabellen är jämn och Jesper Nilsson ger sin syn på fortsättningen.
– Man får ta match för match. Nu har vi två kvar innan jul som vi ska försöka vinna. Vi ser det som att vi ska ta så många poäng som möjligt, sen var det leder får vi se längre fram.
Matchfakta Hallby-LIF Lindesberg:
Resultat: 31-36 (13-17)
Publik: 420
Mål LIF: Albin Järlstam 9, Oskar Erixon 7, Jesper Nilsson 6, Fatlum Ahmeti 6, Bashkim Gashi 3, Jesper Jakobsson 2, Martin Boija, Fredrik Karlsson, Gustaf Ekström
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.