Andra raka segern för första gången den här säsongen – LIF Lindesberg börjar att klättra närmare högre placeringar i tabellen. Borta mot topplaget Hallby briljerade Albin Järlstam med nio mål när LIF vann på nytt.
– Det här var jävligt skönt! När vi åkte hit hade vi inget att förlora. Riktigt starkt att kunna skrälla till det, säger Jesper Nilsson.
Segerraden förlängdes av LIF Lindesberg på söndagen. Laget öppnade målskyttet borta mot tabelltrean Hallby via Albin Järlstam, och även om motståndet snabbt vände var LIF med genom hela matchupptakten. Med en dryg kvart spelad skickade Fatlum Ahmeti upp brandgult i ledning och där höll sig laget fram till vilan. Jesper Jakobssons 17-13 tre sekunder före halvtid innebar en stark halvtimme av LIF.
– I första halvlek står vi jäkligt bra i försvaret. Vi gör det svårt för dem samtidigt som vi är effektiva framåt, analyserar Jesper Nilsson.
Avståndet ökades snabbt till fem bollar efter halvtid, men sedan började Hallby att äta sig ikapp. Hemmalaget var ett par mål ifrån under en längre tid och med tio minuter kvar var ställningen 28-27 till LIF:s fördel. Då reste sig Bergslagsgänget ur svackan, skickade tre raka mål i nät och punkterade matchen. Slutminuterna blev sedan en transportsträcka och LIF segrade med 36-31.
Inte långt upp till toppen: ”Får ta match för match”
Målskyttet levererade återigen för LIF Lindesberg, som trots en svag tabellplacering är ett av de Allsvenska lag som gjort mest mål. Albin Järlstam var mot Hallby vassast med nio fullträffar, men även Jesper Nilsson spelade en avgörande roll. Vänsternian bidrog med sex mål när LIF:s starka offensiv fortsatte att producera.
– Vi har många bra spelare som bidrar, då blir det svårt för motståndet. Vi pratar ihop oss om vad vi ska göra och kommunicerar i anfallen. Det är mer bakåt som vi haft problemen. Men i de senaste matcherna har det börjat att sätta sig lite där också, berättar ”Nisse” och fortsätter.
– Vi tuggar på i veckorna med träning. Vi har tränat jävligt hårt, det syns ju att det ger resultat också.
Detta är första gången för säsongen som LIF Lindesberg vinner två matcher i följd. Brandgult är trots segern kvar på sin tolfteplats, men nu skiljer bara en poäng upp till säker mark och inte mer än fem till positiv kvalplats. Den Allsvenska tabellen är jämn och Jesper Nilsson ger sin syn på fortsättningen.
– Man får ta match för match. Nu har vi två kvar innan jul som vi ska försöka vinna. Vi ser det som att vi ska ta så många poäng som möjligt, sen var det leder får vi se längre fram.
Matchfakta Hallby-LIF Lindesberg:
Resultat: 31-36 (13-17)
Publik: 420
Mål LIF: Albin Järlstam 9, Oskar Erixon 7, Jesper Nilsson 6, Fatlum Ahmeti 6, Bashkim Gashi 3, Jesper Jakobsson 2, Martin Boija, Fredrik Karlsson, Gustaf Ekström
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.