Med gemensamma krafter, förebyggande insatser och information – samt fällor och skjutvapen, skall slaget om Lindesbergs centrum nu avgöras. Det är människan mot ”Corvus monedula” – en kråkfågel som vi utan de latinska utsvävningarna känner igen som ”kajan”.
– Vi har tagit fram en plan för hur vi skall lyckas att få bort kajorna eller åtminstone kraftigt decimera antalet, förklarar Jesper Almlöf på näringslivskontoret.
Lindesbergs kommun går idag, fredag, ut med en inbjudan till samtliga fastighetsägare i centrala Lindesberg med anledning av ett önskat samarbete mot det gemensamma målet, att få bort den enorma mängd kajor som uppehåller sig i staden, ett växande problem som har uppmärksammats i media den senaste tiden.
Som tidigare rapporterats vill kommunen ta detta krafttag mot kajorna i samarbete med bland annat privata fastighetsägare och näringsidkare. Många fastigheter är idag perfekta platser att häcka på för kajor – och det är något man önskar råda bot på.
– Vi behöver få med oss alla fastighetsägare i det här arbetet om vi skall nå dit vi vill, det gäller även de näringsidkare som har serveringar i centrum. Jag kommer gå runt till dessa och informera om vad just de kan göra för att kajorna inte skall söka sig till centrum i jakt på mat, säger han.
Jesper Almlöf berättar att man vill samla alla berörda fastighetsägare för att informera om situationen och vad man kan göra åt problemet.
– Den 7 februari kl. 13.00 håller vi ett möte här hos oss, näringslivskontoret i stationshuset, och bjuder in samtliga fastighetsägare, säger han.
Under mötet kommer inte enbart information att ges.
– Vi kommer att informera om läget och vad som kan göras åt det. Vi kommer även att erbjuda fastighetsägare att låna fällor av oss samt berätta hur dessa används – och när de får användas, säger Jesper Almlöf.
Utöver förebyggande åtgärder som att fågelsäkra papperskorgar, mer regelbundet städa bort matrester från uteserveringar med mera, siktar man på att låta jägare skjuta kajor.
– Det handlar dels om att direkt decimera antalet, men skyddsjakten kan även få effekten att kajorna skräms bort och inte längre finner trygghet i att vara i centrala Lindesberg. Kan vi bara samordna alla planerade åtgärder och få igång detta samarbete så kommer vi ha goda chanser att få ett önskat resultat, förklarar Jesper Almlöf.
Läs mer om problemet med kajorna i centrala Lindesberg på kommunens hemsida (PDF)
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.