I mina senaste krönikor har jag varit ganska negativ till vissa lags chanser. Därför skulle man kunna tro att jag efter förra veckans resultat borde lägga mig under täcket och skämmas men jag måste säga att det snarare gjort mig allt mer entusiastisk. Att även de bästa kan falla, och falla tungt i vissa fall, är endast en indikation på att denna elitserie är långt ifrån avgjord.
Jag var nog inte den enda som blev förvånad över att först se onsdagens resultat där Svedala slog Engelholm med 3-1 och sedan lördagens där Sollentuna satte dit Hylte/Halmstad efter en lång femsetare och i en match där Hylte/Halmstad hade hemmaplan.
Väl i slutspelet så kommer dessa småförluster inte spela någon större roll eftersom det hela avgörs över en hel serie med matcher där det bättre laget, även om man förlorar en match hit och dit, i längden kommer ut som vinnare. Men i den otroligt jämna grundserie som vi har just nu så spelar varje liten vunnen eller förlorad poäng roll för vem man kommer få möta i slutspelet.
Vi har fem lag som kommer göra upp om de fyra semifinalplatserna. Även om Sollentuna nu gjorde en riktigt bra match i helgen och tog sin första vinst mot ett lag som inte är RIG Falköping så kan jag fortfarande inte tänka mig att varken de eller Gislaved kommer ha en ärlig chans mot något av de fem topplagen i en kvartsfinal. Bland topplagen känns det dock just nu väldigt svårt att säga hur det ska gå. Allt handlar, som så många år tidigare, om att sluta på placering ett till tre. Den som slutar på fjärdeplatsen kommer få möta femman i kvarten i en match där endast hemmafördelen kommer kunna ses som en indikation till vem som blir vinnaren.
Skulle vi jämna ut antalet spelade matcher till 16, det antal som Svedala och Hylte/Halmstad har spelat i skrivande stund, och ge de tre topplagen som ännu inte spelat 16 matcher fullpoäng i de resterande matcherna så skulle vi få en situation där Lindesberg hamnar på 32 poäng, Svedala på 33 poäng, Örebro på 34 poäng, Hylte/Halmstad på 35 poäng och Engelholm på 36 poäng. En jämn ställning helt klart. Dock kan jag garantera att vi inte kommer få detta läge eftersom några av matcherna kommer lagen spela mot varandra. Redan ikväll drabbar Engelholm och Hylte/Halmstad samman där en förlust för Hylte/Halmstad kommer leda till att de känner både Örebros, Lindes och Svedalas flås i nacken. Speciellt Örebros som har två lätta matcher framför sig, både Sollentuna och RIG Falköping på hemmaplan.
Linde däremot ställs mot Svedala till helgen, en måstematch för båda lagen. Ska Linde kunna ta hem den matchen så handlar allt om att hitta ett bra tryck i serven. Svedala har en riktigt bra passare i Camryn Irwin och när mottagningen sitter så spelar hon riktigt effektivt till både Mo Simmons på vänstern och Chelsey Bettinson i mitten. Kan Linde pressa serven så att Camryn Irwin får svårigheter att spela mitten så kommer Svedalas anfallsspel direkt bli mycket mer lätthanterat.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.