I mina senaste krönikor har jag varit ganska negativ till vissa lags chanser. Därför skulle man kunna tro att jag efter förra veckans resultat borde lägga mig under täcket och skämmas men jag måste säga att det snarare gjort mig allt mer entusiastisk. Att även de bästa kan falla, och falla tungt i vissa fall, är endast en indikation på att denna elitserie är långt ifrån avgjord.
Jag var nog inte den enda som blev förvånad över att först se onsdagens resultat där Svedala slog Engelholm med 3-1 och sedan lördagens där Sollentuna satte dit Hylte/Halmstad efter en lång femsetare och i en match där Hylte/Halmstad hade hemmaplan.
Väl i slutspelet så kommer dessa småförluster inte spela någon större roll eftersom det hela avgörs över en hel serie med matcher där det bättre laget, även om man förlorar en match hit och dit, i längden kommer ut som vinnare. Men i den otroligt jämna grundserie som vi har just nu så spelar varje liten vunnen eller förlorad poäng roll för vem man kommer få möta i slutspelet.
Vi har fem lag som kommer göra upp om de fyra semifinalplatserna. Även om Sollentuna nu gjorde en riktigt bra match i helgen och tog sin första vinst mot ett lag som inte är RIG Falköping så kan jag fortfarande inte tänka mig att varken de eller Gislaved kommer ha en ärlig chans mot något av de fem topplagen i en kvartsfinal. Bland topplagen känns det dock just nu väldigt svårt att säga hur det ska gå. Allt handlar, som så många år tidigare, om att sluta på placering ett till tre. Den som slutar på fjärdeplatsen kommer få möta femman i kvarten i en match där endast hemmafördelen kommer kunna ses som en indikation till vem som blir vinnaren.
Skulle vi jämna ut antalet spelade matcher till 16, det antal som Svedala och Hylte/Halmstad har spelat i skrivande stund, och ge de tre topplagen som ännu inte spelat 16 matcher fullpoäng i de resterande matcherna så skulle vi få en situation där Lindesberg hamnar på 32 poäng, Svedala på 33 poäng, Örebro på 34 poäng, Hylte/Halmstad på 35 poäng och Engelholm på 36 poäng. En jämn ställning helt klart. Dock kan jag garantera att vi inte kommer få detta läge eftersom några av matcherna kommer lagen spela mot varandra. Redan ikväll drabbar Engelholm och Hylte/Halmstad samman där en förlust för Hylte/Halmstad kommer leda till att de känner både Örebros, Lindes och Svedalas flås i nacken. Speciellt Örebros som har två lätta matcher framför sig, både Sollentuna och RIG Falköping på hemmaplan.
Linde däremot ställs mot Svedala till helgen, en måstematch för båda lagen. Ska Linde kunna ta hem den matchen så handlar allt om att hitta ett bra tryck i serven. Svedala har en riktigt bra passare i Camryn Irwin och när mottagningen sitter så spelar hon riktigt effektivt till både Mo Simmons på vänstern och Chelsey Bettinson i mitten. Kan Linde pressa serven så att Camryn Irwin får svårigheter att spela mitten så kommer Svedalas anfallsspel direkt bli mycket mer lätthanterat.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.