Idag steg hockeytempen ett par grader i Lindesberg när svenska ishockeyförbundet meddelade spelordningen för Allettan. Lindlöven får börja med en tuff bortamatch mot Hudiksvall onsdagen den 2/1 2013. Första hemmamatchen spelas söndagen den 6/1 mot Visby Roma på den något udda starttiden 12:00, alternativt 13:00. Detta är för att Visby/Roma ska hinna med färjan hem till Gotland senare på kvällen. Nedan följer Lindlövens matchdagar med starttid i det fall den är lagd. Så ta fram kalendern och boka in hockeyfesterna i Lindehov.
2/1 Hudiksvall-Lindlöven, borta
6/1 Lindlöven-Visby/Roma, hemma kl. 12.00 ev 13.00
9/1 Nyköping-Lindlöven, borta
13/1 Lindlöven-Falun, hemma kl.16.00
16/1 Lindlöven-Huddinge, hemma kl. 19.00
20/1 Åkers-Lindlöven, borta
23/1 Enköping-Lindlöven, borta
27/1 Lindlöven-Hudiksvall, hemma kl. 16.00
1/2 Visby/Roma-Lindlöven borta
3/2 Lindlöven-Nyköping, hemma kl. 16.00
6/2 Falun-Lindlöven, borta
10/2 Huddinge-Lindlöven, borta
13/2 Lindlöven-Åkers, hemma kl. 19.00
17/2 Lindlöven-Enköping, hemma kl. 16.00
Noterbart är att Lindlöven avslutar med två hemmamatcher vilket kan väga tungt vid en tuff avslutning.
Inför onsdagens stora hemmapremiär i Lindehov presenterar klubbchef Filip Nyängen ett par nyheter som de hockeyälskande besökarna kommer att upptäcka. Bland annat öppnar man den sprillans nya puben, men man kommer också att börja visitera besökarna innan insläpp i Lindehov.
– Vi har fått striktare säkerhetsregler från förbundet för att stärka säkerhetsrutinerna, det innebär att alla ska visiteras innan man går in i arenan i en förbundsserie, förklarar Filip.
Under lördagen rivstartade HockeyEttan sin nya säsong, där det inte kunde ha slutat bättre för Lindlöven. Säsongspremiären spelades i Surahammar där den nya truppen hade full kontroll på spelet, vilket gav truppen en inledande seger inför onsdagens hemmapremiär mot serierivalerna Borlänge HF.
– De har blivit lite av en rival för oss under de senaste åren.
Det blev ingen seger mot Askersund på bortaplan, men chansen mot Division 4 lever ännu. På lördag spelar IFK Lindesberg sin sista hemmamatch för säsongen inom grundspelet, där en seger är extremt viktig för att öka chanserna för att kvala sig uppåt. Med fin sol i luften så lär även stödet finnas, då lördagen även bjuder på IFK-Dagen.
Det var ett stort jubel i våras när LIF Lindesbergs båda A-lag tog sig segrande ur sina serier. Precis som herrlaget så har även damlaget klättrat sig uppåt och på lördag är det dags för en efterlängtad seriepremiär. En hemmamatch inleder serien där man möter fjolårets besegrade Division 2-lag, HF Karlskrona.
– Allt som vi har gjort har blivit ett snäpp seriösare, säger Oskar Wallin.
Sedan starten 2016 har Linde Judo Open vuxit till att bli ett av Judosveriges största evenemang. I år är tävlingen dessutom större än någonsin, med närmare 500 tävlingsstarter på lördagen.
– Om den här trenden håller i sig till nästa år behöver vi nog köpa lite mer grejer, skrattar Johan Orrbo.
Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Fyra matcher återstår av säsongens Fotbollsfemma. I nuläget är det bara två poäng skiljer mellan IFK Lindesbergs nuvarande femte plats och en tredje plats, som innebär kvalspel till Division 4. Mycket står alltså på spel när säsongens näst sista hemmamatch tar fart under lördagen.
– Vi behöver gå rent nu, vi behöver samtliga 12 poängen.
När slutminuten närmade sig såg det ut som att IFK Lindesberg skulle gå segrande med 2-1 ur torsdagens match mot tabellettan. Bortalaget Östansjö hann att få med sig en straff strax innan slutsignalen ljöd. Straffskottet gick i mål vilket blev matchavgörande under sista minuten.
– Att tappa segern i slutminuterna är sjukt irriterande.