I söndags blev Lindlövens främsta framgång i klubbens historia ett faktum. Med sex poängs marginal och en stor mängd plus mål har laget på egen hand ordnat en plats i Allettan där åtta lag gör upp fyra platser som går vidare till Play Offspel och kval till HockeyAllsvenskan.
Hur känns det, Staffan Tholsson, så här dagarna efter att platsen är säkrad?
– Klart att det känns bra. Jag har trott en tid att vi skulle klara det, men inte velat plocka ut något i förskott.
Har Allettan varit målet hela säsongen?
– Ja det har det varit. Vi satte tillsammans med spelarna upp flera mål en tid efter att vi påbörjat sommarträningen, när vi såg vilket lag vi skulle få. Vi hade som mål att vi skulle ta ett visst antal poäng efter nio och arton omgångar. Ett mål var hur mycket poäng vi skulle göra i powerplay och ett mål var ett tak för hur många mål vi skulle släppa in i boxplay. Killarna kom fram till att vi skulle komma minst fyra under hösten och då var ju den givna frågan till killarna, hur ska vi göra det? Då bestämde vi att det ska vara hög närvaro på isträningarna och att alla ger 100% på träningarna. Killarna lovade också att sköta fysträningen på ett bra sätt och inte slarva.
Förutom de två sakerna angående träning, vad ser du för nycklar till att ni klarade målet?
– Dels så har vi vunnit rätt matcher och tagit poäng i viktiga, svåra matcher. Vi har även tagit poäng av samtliga lag i serien. Sen är sammanhållningen och stämningen i laget riktigt bra, där är jag imponerad av killarna hur de tar hand om varandra.
Hur ser planenerna ut fram till starten av Allettan?
– Jag har redan haft ett möte med spelarrådet och ett med hela truppen, så vi kommer gemensamt sätta nya mål. Men det vore väl konstigt att satsa på något annat än topp fyra. Vi har sista matchen i morgon mot Valbo, sedan börjar hårdträningen. Träning torsdag och fredag och sedan har laget julfest och några dagar ledigt. Fredag åker jag och ser Nyköping spela och John Falck åker och scoutar Huddinge, det är viktigt att vi hinner se några av de lag vi kommer möta. Sedan blir det hårdträning och vi försöker få in en träningsmatch den 27 december innan Allettan drar igång.
Kortfakta Allettan:
I Allettan möts de fyra bästa lagen från en div 1 serie i dubbelmöten hemma/borta mot fyra från en annan serie. Det görs en regionsuppdelning, så Lindlöven kommer få möta den så kallade Stockholmsserien div 1D. Därefter vidtar play off 1-3 innan man är kvalificerad för kvalserien till HockeyAllsvenskan, så det är en lång väg att gå.
Samtliga lag i bokstavsordning:
Enköpings SK HK
Falu IF
Huddinge IK
Hudiksvalls HC
Lindlövens IF
Nyköpings HK
Åker/Strängnäs HC
Visby/Roma HK
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.