Drygt tre veckor. Fyra omgångar kvar. Nu drar det ihop sig. Nu börjar den roligaste tiden på året. Nu avgörs det om säsongen blir lång eller om den i vanliga ordning slutar alldeles för tidigt.
För efter förlusten hemma mot VästeråsIrsta (som på intet sätt kom särskilt oväntat) är det upp till bevis för LIF Lindesberg under slutspurten. Ni vet vad jag har skrivit om tidigare, laget har ett på papperet ganska enkelt avslutningsprogram med enbart lag som ligger en bit bakom i tabellen på schemat och det kan innebära så väl jackpot som obehagliga nötter att knäcka. Det är ju i många av fallen lag som krigar för sin existens i allsvenskan som kommer stå på andra planhalvan.
Men nå väl, LIF Lindesberg har väldigt mycket i egna händer och alla möjligheter att fixa det här.
Som jag ser det är det tre lag som gör upp om en plats i kvalet uppåt och LIF ligger i skrivande stund på fel sida strecket.
Visst skulle fler lag än så rent teoretiskt kunna blandas in i streckkampen, men eftersom handbollen fortfarande är gammalmodig nog att använda sig av tvåpoängssystem är det bara åtta pinnar kvar att kriga om. Det innebär att det skulle krävas en genomklappning av episka mått samtidigt som alla andra resultat går emot för att VästeråsIrsta ska tappa sitt försprång på sex pinnar som de har gentemot LIF Lindesberg precis under strecket.
På samma sätt känns det som att det ska väldigt mycket till för att Önnered som i dagsläget ligger fyra poäng på efterkälken ska kunna ta sig ikapp. Speciellt som Skånela och Varberg kommer att mötas under upploppet och alltså inte kommer att bli poänglösa.
Således, jag tror att det är ganska givet att det blir Skånela, LIF Lindesberg och HK Varberg som gör upp om den sista så åtråvärda kvalplatsen.
Tabelläget enligt följande:
4. Skånela 25 poäng
—————————
5. LIF Lindesberg 25 poäng
6. HK Varberg 24 poäng
Kvarvarande motstånd enligt följande:
LIF Lindesberg
Önnered (b), HK Country (h), Alstermo (h), Rimbo (b)
Skånela
OV Helsingborg (h), IFK Tumba (b), HK Varberg (h), HP Warta (b)
HK Varberg
IFK Tumba (h), HP Warta (b), Skånela (b), VästeråsIrsta (h)
Det som talar emot att LIF Lindesberg ska fixa det här är väl det faktum att brandgult ytterst sällan vinner så många matcher i rad oavsett vad det är för motstånd som står på andra sidan. Men det känns ju som att läget är väldigt gynnsamt i och med att spelprogrammet ser ut som det gör. Man ska vara ett bättre lag än samtliga motståndare man ska möta.
Skånela och Varberg kommer som sagt braka samman med varandra och Skånela har härnäst ett väldigt tufft möte med OV Helsingborg som fortfarande är inblandade i jakten på seriesegern. Det är trots allt svårare uppgifter för båda gängen än vad LIF Lindesberg har att ta sig an.
Med andra ord, allt i egna händer, nu är det upp till bevis.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.