Drygt tre veckor. Fyra omgångar kvar. Nu drar det ihop sig. Nu börjar den roligaste tiden på året. Nu avgörs det om säsongen blir lång eller om den i vanliga ordning slutar alldeles för tidigt.
För efter förlusten hemma mot VästeråsIrsta (som på intet sätt kom särskilt oväntat) är det upp till bevis för LIF Lindesberg under slutspurten. Ni vet vad jag har skrivit om tidigare, laget har ett på papperet ganska enkelt avslutningsprogram med enbart lag som ligger en bit bakom i tabellen på schemat och det kan innebära så väl jackpot som obehagliga nötter att knäcka. Det är ju i många av fallen lag som krigar för sin existens i allsvenskan som kommer stå på andra planhalvan.
Men nå väl, LIF Lindesberg har väldigt mycket i egna händer och alla möjligheter att fixa det här.
Som jag ser det är det tre lag som gör upp om en plats i kvalet uppåt och LIF ligger i skrivande stund på fel sida strecket.
Visst skulle fler lag än så rent teoretiskt kunna blandas in i streckkampen, men eftersom handbollen fortfarande är gammalmodig nog att använda sig av tvåpoängssystem är det bara åtta pinnar kvar att kriga om. Det innebär att det skulle krävas en genomklappning av episka mått samtidigt som alla andra resultat går emot för att VästeråsIrsta ska tappa sitt försprång på sex pinnar som de har gentemot LIF Lindesberg precis under strecket.
På samma sätt känns det som att det ska väldigt mycket till för att Önnered som i dagsläget ligger fyra poäng på efterkälken ska kunna ta sig ikapp. Speciellt som Skånela och Varberg kommer att mötas under upploppet och alltså inte kommer att bli poänglösa.
Således, jag tror att det är ganska givet att det blir Skånela, LIF Lindesberg och HK Varberg som gör upp om den sista så åtråvärda kvalplatsen.
Tabelläget enligt följande:
4. Skånela 25 poäng
—————————
5. LIF Lindesberg 25 poäng
6. HK Varberg 24 poäng
Kvarvarande motstånd enligt följande:
LIF Lindesberg
Önnered (b), HK Country (h), Alstermo (h), Rimbo (b)
Skånela
OV Helsingborg (h), IFK Tumba (b), HK Varberg (h), HP Warta (b)
HK Varberg
IFK Tumba (h), HP Warta (b), Skånela (b), VästeråsIrsta (h)
Det som talar emot att LIF Lindesberg ska fixa det här är väl det faktum att brandgult ytterst sällan vinner så många matcher i rad oavsett vad det är för motstånd som står på andra sidan. Men det känns ju som att läget är väldigt gynnsamt i och med att spelprogrammet ser ut som det gör. Man ska vara ett bättre lag än samtliga motståndare man ska möta.
Skånela och Varberg kommer som sagt braka samman med varandra och Skånela har härnäst ett väldigt tufft möte med OV Helsingborg som fortfarande är inblandade i jakten på seriesegern. Det är trots allt svårare uppgifter för båda gängen än vad LIF Lindesberg har att ta sig an.
Med andra ord, allt i egna händer, nu är det upp till bevis.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.