För den som går i tankar om att starta eget ordnas det måndagen 28 januari ett kostnadsfritt seminarium på näringslivskontoret. Petra Hofwander Edberg och Arne Olfosson från Almi håller i det två timmar långa passet.
Petra Hofwander Edberg har drivit eget företag under tjugo års tid.
– Många har en dröm om att få rå om sitt eget och bestämma över sin egen tid. Jag upplever att det oftare är det än stora pengar som lockar folk att ta steget ut i eget företagande, säger Petra.
Träffen den 28 januari riktar sig till alla som intresserade och funderar på att starta eget eller som redan har startat.
– Vi kommer inte gå in i jättemycket detaljer men ändå prata budget och hur man ska tänka inför en uppstart. Man behöver absolut inte ha en färdig affärsplan när man kommer utan vi vill främst informera och inspirera. Jag hoppas att det kan bli till hjälp för någon eller några att komma vidare i sina tankar.
Har ni haft liknande seminarier tidigare?
– Vi hade ett i slutet av november, också då på näringslivskontoret på Kristinavägen 34.
Krävs anmälan?
– Ja, och man kan anmäla sig in i det sista, via webbsida eller per telefon. Men man förbinder sig inte till något. Sedan finns möjligheten att boka vidare rådgivning men även detta är förutsättningslöst.
Fotnot: Klicka på denna länk till mer information om anmälan till det kostnadsfria Starta eget-seminariet.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.