WSK Lindesberg har fått en riktig smakstart på seriespelet. På fredagskvällen mosade man gästande Kopparberg med 13-4, trots ett tidigt 0-3-underläge. Segern i hemmapremiären innebär nu att WSK har inlett säsongen med maximala sex poäng.
– Det är en jättebra säsongsstart! Det här är ett så ungt lag också att man känner att det blir lättare när vi får resultaten med oss. Vi ser att vår hårda träning ger utdelning, strålar Stefan Klack.
Den vinnande WSK-tränaren kan se tillbaka på en ny seger för sitt lag. Hemma mot lokalrivalen Kopparberg blev det dock klart mindre dramatiskt än i premiären, där WSK vände och avgjorde i slutminuten.
Men fredagskvällen fick en jobbig start för hemmalaget. Redan efter elva minuter hade gästerna kopplat en 0-3-ledning, vilket lätt hade kunnat skapa oro i WSK-lägret. Men hemmalaget behöll lugnet och tog sig snabbt tillbaka in i matchen.
– Jag måste ju säga att var minst sagt en olycklig start. Men vi kände trots det att vi var det bättre laget och trummade på, sen så började även målen att trilla in. Vi gjorde det riktigt bra och var fullständigt dominanta, säger Klack.
Toppar serien efter starka starten
Ja att målen började trilla in var en kraftig underdrift. Efter Andreas Johanssons 1-3-reducering smällde WSK in fyra ytterligare mål inom loppet av åtta minuter och laget gick till periodvila med en 5-3-ledning. I mittperioden dröjde det sedan bara någon minut innan Jacob Nyström och Pontus Hellsing utökat ledningen med varsitt mål.
Hemmalaget var fullständigt överlägsna och bara malde ner ett alltmer slaget motstånd. Adam Sundvall såg tidigt i slutperioden till att göra siffrorna tvåsiffriga, även om Kopparberg så småningom fick in ett tröstmål. Andreas Johansson avslutade det målskytte som han själv inlett och fastställde slutresultatet 13-4 med sitt tredje mål i matchen.
I och med vinsten har WSK börjat säsongen på bästa möjliga sätt. Laget har sex poäng med två matcher spelade, en härlig kontrast mot våren då man länge slogs i bottenstriden. Stefan Klack förklarar vad som ligger bakom WSK:s förvandling.
– Jag tycket att vi är mer tränade än tidigare, det är vi helt klart. Sen fyller vi på med yngre killar som kommer upp och tar för sig bättre. Klubben har flera intressanta generationer som är på gång nu.
Härnäst för WSK väntar ett intressant möte nästa lördag borta mot Ekeby. Men fram tills dess kan laget njuta av att vara serieledare i division 2.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kopparberg:
Resultat: 13-4 (5-3, 4-0, 4-1)
Mål WSK: 1-3 Andreas Johansson (Hellsing), 2-3 Pontus Hellsing, 3-3 Jacob Nyström (Hellsing), 4-3 Erik Alamartin, 5-3 Andreas Johansson (Alamartin), 6-3 Jacob Nyström (Svensson), 7-3 Pontus Hellsing (Nyström), 8-3 William Svensson (Nyström), 9-3 Jacob Nyström, 10-3 Adam Sundvall (Johansson), 11-3 Jacob Nyström (Hellsing), 12-3 Jacob Nyström (Johansson), 13-4 Andreas Johansson (Landgren)
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.