Årets stora Bomässas första dag är över. Den stora barnfavoriten Anna Braun hann knappt äta sin lunch, barnen stod ständigt på kö för att få träffa och prata med kvinnan som förvandlar barns rum. Oscar PT föreläste om kost och hälsa och påtalade bland annat att kaffe direkt efter maten inte är att rekommendera. Förutom dessa två gäster var Lindesberg Arena fylld till bredden av utställare, både på över- och undervåning.
Anna Braun är välkänd från barnprogrammet ”Fixa rummet” som sänds på SVT. Där hjälper hon barn att skapa deras drömrum. Under dagens Bomässa uppmanades barn att ta med sig en teckning på sitt rum för att sedan få professionella råd från Anna hur man skulle kunna förändra och förbättra. Och kön blev lång, det var många som ville få träffa Anna, inte minst för en autograf. Någon som är en stor Anna-beundrare är åttaåriga Alva Gabrielsson, som tillsammans med storasyster Amelia Gabrielsson, 9 år väntar på att få träffa idolen.
– Anna gör om rum tillsammans med andra barn. Nu vill jag att hon ska fixa mitt rum. Men jag ska säga att jag vill ha det hemligt så mamma och pappa kan få en hemlighet sedan. Jag ska prata med henne och ge henne min adress så hon kan komma hem till mig och hjälpa mig. Jag skulle vilja ha exakt såhär, säger Amelia och pekar på ett rum som går i Harry Potter-tema.
– Jag gillar Harry Potter men jag får inte se filmerna än. Det finns flera böcker och jag har läst några. Titta här, hon har fått Harry Potter-kläder, det vill jag också ha. Sedan är det färgplast på fönstren och klättervägg på en av väggarna. Och en bokgarderob!, säger Alva saligt.
Anna återkommer från en minimal lunchrast och äntligen får Alva diskutera sina idéer med en så kunnig person.
Oscar PT, årets PT 2014, föreläser om kost. Han berättar om proteiner, ägg, kvarg och sötningsmedel. Då han la märke till sitt ojämna kolesterol började han dricka grönt te.
– Och nu ligger mitt kolesterol helt jämt! Japanerna är de människor som lever längst, och de shottar koncentrerat grönt te efter maten. Vad shottar vi i Sverige? Sprit!
Kaffe på maten är inte heller något han rekommenderar. Det är bra för fettförbränningen och en kopp innan promenaden är bara bra. Men man bör dock vänta 30-40 minuter innan man blandar kaffet med maten, eller tvärtom.
– Kaffe dödar näring. Forskning har också visat att det dödar mineraler, därav en mineral som kvinnor behöver; järn. Jag har sett tjejer som sväljer ner järntabletter med kaffe. Det är det dummaste vi kan göra, att dricka kaffe på mat.
Och bland utställarna finns många. Det är tårtor, smink, korv, oliver, stekpannor, blomster, prydnadssaker och listan kan göras oändligt lång. Vid en monter står Milly som för två år sedan kom till Sverige från Afrika. Hon säljer bland annat armband för IoU Design och X-CONS, armband som är skapade i Afrika av återvunnet papper. De är handgjorda av kvinnor, och nu även på senare tid av ungdomskriminella som genom det jobbet funnit en ny och bättre väg i sitt liv.
– Det var en ung pojke som använde droger som började göra de här armbanden. Han hade sett sin mamma göra det så han visste hur man gjorde. Nu använder han inte droger längre, berättar Milly.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.