Utslagen av den blivande världsmästaren Arai Chizuru – men Anna Bernholm gav guldfavoriten en riktig fight. Vid VM i Ungern vann 26-åringen sin första match innan det tog stopp i den andra rundan.
– Självklart känns det surt när man inte får gå fler matcher. Samtidigt förlorade jag mot en bra motståndare, jag får ta med mig att jag en match i alla fall. Sen vill man alltid gå längre. Men det är bra motstånd på ett VM, de allra bästa är ju där, säger Anna Bernholm.
Frövi Judoklubbs landslagsatlet hade kvalat in till judo-VM i Ungern i damernas -70 kilo. Tävlingarna avgjordes för Annas del på fredagen, där hon i den första rundan ställdes mot belgiskan Lola Mansour i pool C.
Matchen utvecklade sig till att bli en jämn duell, där ingen riktigt tog kommandot. I slutskedet kom sedan en situation där Anna med ett riktigt bra grepp lyckades kasta lagom innan domaren kallade för paus. Efter en granskning av överdomarna fick Anna en poäng i efterhand och därifrån rodde hon hem matchen.
– När jag hade fått den poängen var det så pass kort tid kvar. Det var bara att hålla undan, inte gå in och chansa. Jag försökte bara hålla ifrån henne och köra taktiskt, berättar Anna.
Gick tiden ut: ”Jag hade svårt att komma in på henne”
Vinsten över Mansour betydde avancemang till den andra rundan och möte med en av VM:s absoluta guldfavoriter – Arai Chizuru. Japanskan hade sedan VM 2015 29 vinster på 32 internationella matcher, ett facit som dessvärre förbättrades ytterligare. Anna pressade storfavoriten rejält, men åkte på en wazari och tvingades jaga i underläge. Närmare än ett försök till armlås i slutminuten kom hon inte och VM-äventyret var över.
– Jag hade svårt att komma in på henne. Jag vill gärna gå in tight, men men hon är duktig på att trycka bort då. Hon är bra på att greppa generellt, precis som alla japanskor, förklarar Anna som inte känner någon bitterhet över den tuffa lottningen i andra rundan.
– Nej, det får man tänka bort. Siktar man i slutändan på att vinna ett VM måste man vara inställt på att kunna slå alla.
Chizuru vann alltså på poäng över och gick sedan hela vägen till final, där det blev guld. För Anna Bernholms del slutade VM i ungerska Budapest i den andra rundan, men 26-åringen får med sig en meriterande matchvinst. Nu väntar enklare träning en tid framöver innan det blir nyladdning för Grand Prix i Kroatien. Den tävlingen hålls om en dryg månad.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.