Efter en skadeinfluerad höst är Marjorie Giordano redo för comeback. Idag finns hon med på planen, då Lindesberg Volley tar emot Katrineholm. En match som hon är både spänd och nervös inför att spela.
– Jag är spänd. Det ska bli riktigt roligt att spela igen. Självklart så är jag lite nervös, det är min första match och då känns det nervöst, kommenterar Marjorie det faktum att hon nu gör comeback.
För även om hon varit med i truppen två matcher i rad är det först idag som den ”riktiga” comebacken sker. Lagets tränare Johan Isacsson har tidigare i veckan aviserat att Marjorie nu helt är redo för spel. Därmed kommer hon att köra för fullt idag när Katrineholm kommer på besök.
Skadeperioden har varit en ny typ av utmaning för 26-åringen. När hon nu återvänt tillbaka från skadan är hon osäker på vart hon står, men förklarar att det viktigaste är att spela på som vanligt.
– Det här är något nytt för mig. Jag har aldrig haft skadeproblem på det här sättet förut, så det är nytt för mig. Men det gäller att bara att ta det som det kommer, att inte tänka så mycket på spelet utan att göra mitt bästa, menar Marjorie och berättar att hon inte ser sig själv förändra lagets spel.
– Jag kommer inte att påverka något i spelet, det blir mer att hitta rätt i laget. När man varit skadad och inte kunnat vara med hamnar man lite utanför laget. Men jag ska gå in och bli en del av laget och spela mitt eget spel.
Idag väntar alltså möte med Katrineholm hemma i Linde. Motståndet vilar på placeringen ovanför i tabellen, vilket gör dagens match väldigt viktig. Servesspelet kommer att spela en avgörande faktor, det menar Marjorie.
– Jag tror att den som har bäst servespel kommer att vinna. Serven är alltid viktig och vi måste vara bra där. Sen så måste vi vara bra i passningsspelet också, när vi passar bra är vi ett bra lag, förklarar Marjorie och tillägger.
– Det vore fantastiskt att få fira jul som vinnare!
I eftermiddag är den stora stunden kommen. Klockan 17.30 kliver Marjorie ut med sitt Linde Volley. Då gör hon sin så efterlängtade comeback hemma i Lindesberg Arena.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.