Med sin första seger sedan den 16:e november öppnade LIF Lindesberg det nya spelåret på bästa tänkbara vis. Hemma i Arenan visade laget sin klass och slog tillbaka Rimbo HK med 30-24 (19-16), sedan LIF haft övertaget genom hela matchen.
– Riktigt skönt att vinna, slår Fatlum Ahmeti fast efter omstarten.
Mittsexan öppnade själv målskyttet hemma i Arenan och gav LIF Lindesberg en tidig ledning att gå på. Med både 1-0 och 2-0 tog Fatlum direkt upp brandgult i förarsätet, där laget sedan höll sig kvar. Gästande Rimbo HK halkade direkt efter med ett par mål och det avståndet höll sig i princip genom hela den första halvleken.
Spelmässigt hade LIF inga större besvär med att ta sig fram i offensiven. Laget kom till många fina lägen och öste in mål, men bakåt var det svårare att få bukt med motståndet. Fatlum menar att LIF inte fick fast Rimbo, som kunde hänga på målmässigt och i halvtid var ställningen 19-16.
–Vi har problem med att dra ifrån. Det har alltid varit vårt största problem, just att döda en match. Men så länge vi vinner har jag inget problem med det, förklarar Fatlum.
Ja, för seger skulle det även bli den här kvällen. Rimbo krympte avståndet till endast ett mål i upptakten av andra, men därefter började LIF att hitta motmedel i defensiven och gästerna körde fast. Samtidigt fortsatte brandgult att ha utdelning framåt och allra mest effektiva var Fatlum Ahmeti.
Lyfter fram lagkamraterna: ”Inget fel på orken”
26-åringen landade till sist på åtta mål, många från fria lägen sedan niometersspelarna dragit på sig markeringen. Offensiven såg med andra ord till att hålla LIF Lindesberg på säker mark i andra halvlek och laget vann med klara 30-24.
Segern var minst sagt efterlängtad hos LIF, som innan julvilan hade en tung period med tre raka förluster. Faktum är att vinsten över Rimbo innebar Berglagsgängets första tvåpoängare sedan den 16:e november. Med andra ord över två månader sedan, siffror som överraskar Fatlum Ahmeti.
– Ja jävlar, var det så länge sen? Jag visste att det hade gått ett tag, men inte att det var så länge. Det var som sagt skönt att vinna, det är det alltid.
Samtidigt som lagkamraterna haft spelledigt har Fatlum varit på landslagsuppdrag med Kosovo, där det blivit två matcher i början på januari. Men att det skulle ha gett honom en fördel i matchtempot tycker han inte.
– Nej nej, de här killarna har tränat på jättebra och har säkert jobbat hårdare än mig. Jag tycker att vi hade ett bra tempo genom hela matchen och orken var det inget fel på, säger Fatlum och hyllar lagkamraterna.
Noterbart är att juniorspelaren Fredrik Karlsson gjorde sin A-lagsdebut. Vinsten över Rimbo tar LIF upp på 14 poäng i tabellen, men laget är kvar som sjua. Upp till kvalstrecket skiljer nu fyra pinnar och redan på fredag styr Fatlum och gänget söderut för match mot OV Helsingborg.
– Japp det stämmer, det ska bli en rolig match. Speciellt när vi vann idag, får nu åker vi dit med en positiv känsla.
Matchfakta LIF Lindesb0erg-Rimbo HK:
Resultat: 30-24 (19-16)
Publik: 421
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 8, Linus Olausson 6, Jesper Nilsson 3, Jacob Nelson 3, Gustaf Ekström 3, Albin Järlstam 3, Oskar Erixon 2, Sebastian Hammar, Axel Rämhed
Tabellen från Svensk Handboll:

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.