Det tog sin tid – men till slut fick LIF Lindesberg fira in säsongens första tvåpoängare. Med underläge på fem bollar och bara åtta minuter kvar reste sig brandgult, skickade in åtta raka mål och vann över Rimbo med 40-37 (17-19).
– Så jävla gött! Det här var viktigt, det var dags, konstaterar Bashkim Gashi.
Äntligen höll det hela vägen till två poäng för LIF Lindesberg. De brandgula rullade till Sparbankshallen för möte med Rimbo HK som Allsvenskans enda vinstlösa lag, men det var LIF som kopplade greppet om matchupptakten. Efter några målmässigt jämna minuter ryckte gästerna och en dryg kvart in skickade Fatlum Ahmeti dit 10-6.
Ledningen växte sig dock inte större, för istället skulle Rimbo växa in. Hemmalaget öste som brukligt in mål i nätmaskorna och innan halvtid kom vändningen som betydde 17-19 in till pausvilan. Direkt i andra halvlek fortsatte rycket från Rimbo, mot ett LIF som inte alls fick stopp i defensiven och plötsligt var efter med fem bollar.
– Genom hela matchen har de en variant känns det som, men de lyckades med den. De spelade alltid med en man mer i anfallen, vi missade också lite för mycket framåt. Men det var ingen panik från vår sida eller så, vi visste vad vi hade framför oss och jobbade på, analyserar ”Barre”.
Och visst skulle det släppa för LIF, som i en stark sekvens gick från 22-27 till 26-27. Men sedan föll laget igenom på nytt och med åtta minuter kvar var Rimbos ledning uppe i fem bollar. Då kom vändningen som frälste LIF Lindesberg. Laget stängde igen totalt bakåt, tryckte in åtta raka bollar och under en defilerande slutminut punkterade Oskar Erixon matchen som slutade med seger 40-37.
Stark moral: ”Vi trodde på det hela vägen”
Med åtta magiska slutminuter säkrades alltså säsongens första vinst. Bashkim Gashi pekar framförallt ut defensiven som nyckeln, där LIF verkligen plockade ner Rimbos tidigare vassa offensiv. Målvaktsspelet övertygade samtidigt som brandgult kontrade in enkla mål i vändningen. ”Barre” berättar att LIF aldrig tappade tron, trots underläge med fem bollar och åtta minuter kvar.
– Vi trodde på det hela vägen. Visst gjorde de en del mål, men det räknar man med mot Rimbo. Det var en riktigt bra timeout där, det var vändpunkten för oss. De blev lite ställda också när vi började att gå ikapp med mål efter mål, förklarar kantspelaren som själv gjorde fyra mål i slutskedet.
– Jag kunde inte missa något haha! Jag snodde två bollar och kastade över i öppet mål, sen var det ett par kantlägen.
Med den förlösande vinsten över Rimbo HK bakom sig tar LIF Lindesberg nu ett speluppehåll. Laget har hemmamatch först nästa helg, då Amo gästar Arenan. Onsdagens två poäng lyfte LIF närmare säker mark i tabellen och ”Barre” vet att brandgult har potential att klättra vidare.
– Vi har ju spelat otroligt bra matcher mot de här topplagen, så vi håller ju. Materialet som vi har kan stå upp. Det har varit de här taktiska grejerna som vi fallit på, men idag var det krigarinstinkten som gjorde det.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-40 (19-17)
Publik: 377
Mål LIF: Oskar Erixon 10, Fatlum Ahmeti 8, Bashkim Gashi 6, Jesper Jakobsson 5, Jesper Nilsson 5, Gustaf Ekström 4, Fredrik Karlsson, Christoffer Thor
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.