Det tog sin tid – men till slut fick LIF Lindesberg fira in säsongens första tvåpoängare. Med underläge på fem bollar och bara åtta minuter kvar reste sig brandgult, skickade in åtta raka mål och vann över Rimbo med 40-37 (17-19).
– Så jävla gött! Det här var viktigt, det var dags, konstaterar Bashkim Gashi.
Äntligen höll det hela vägen till två poäng för LIF Lindesberg. De brandgula rullade till Sparbankshallen för möte med Rimbo HK som Allsvenskans enda vinstlösa lag, men det var LIF som kopplade greppet om matchupptakten. Efter några målmässigt jämna minuter ryckte gästerna och en dryg kvart in skickade Fatlum Ahmeti dit 10-6.
Ledningen växte sig dock inte större, för istället skulle Rimbo växa in. Hemmalaget öste som brukligt in mål i nätmaskorna och innan halvtid kom vändningen som betydde 17-19 in till pausvilan. Direkt i andra halvlek fortsatte rycket från Rimbo, mot ett LIF som inte alls fick stopp i defensiven och plötsligt var efter med fem bollar.
– Genom hela matchen har de en variant känns det som, men de lyckades med den. De spelade alltid med en man mer i anfallen, vi missade också lite för mycket framåt. Men det var ingen panik från vår sida eller så, vi visste vad vi hade framför oss och jobbade på, analyserar ”Barre”.
Och visst skulle det släppa för LIF, som i en stark sekvens gick från 22-27 till 26-27. Men sedan föll laget igenom på nytt och med åtta minuter kvar var Rimbos ledning uppe i fem bollar. Då kom vändningen som frälste LIF Lindesberg. Laget stängde igen totalt bakåt, tryckte in åtta raka bollar och under en defilerande slutminut punkterade Oskar Erixon matchen som slutade med seger 40-37.
Stark moral: ”Vi trodde på det hela vägen”
Med åtta magiska slutminuter säkrades alltså säsongens första vinst. Bashkim Gashi pekar framförallt ut defensiven som nyckeln, där LIF verkligen plockade ner Rimbos tidigare vassa offensiv. Målvaktsspelet övertygade samtidigt som brandgult kontrade in enkla mål i vändningen. ”Barre” berättar att LIF aldrig tappade tron, trots underläge med fem bollar och åtta minuter kvar.
– Vi trodde på det hela vägen. Visst gjorde de en del mål, men det räknar man med mot Rimbo. Det var en riktigt bra timeout där, det var vändpunkten för oss. De blev lite ställda också när vi började att gå ikapp med mål efter mål, förklarar kantspelaren som själv gjorde fyra mål i slutskedet.
– Jag kunde inte missa något haha! Jag snodde två bollar och kastade över i öppet mål, sen var det ett par kantlägen.
Med den förlösande vinsten över Rimbo HK bakom sig tar LIF Lindesberg nu ett speluppehåll. Laget har hemmamatch först nästa helg, då Amo gästar Arenan. Onsdagens två poäng lyfte LIF närmare säker mark i tabellen och ”Barre” vet att brandgult har potential att klättra vidare.
– Vi har ju spelat otroligt bra matcher mot de här topplagen, så vi håller ju. Materialet som vi har kan stå upp. Det har varit de här taktiska grejerna som vi fallit på, men idag var det krigarinstinkten som gjorde det.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-40 (19-17)
Publik: 377
Mål LIF: Oskar Erixon 10, Fatlum Ahmeti 8, Bashkim Gashi 6, Jesper Jakobsson 5, Jesper Nilsson 5, Gustaf Ekström 4, Fredrik Karlsson, Christoffer Thor
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.