Det tog sin tid – men till slut fick LIF Lindesberg fira in säsongens första tvåpoängare. Med underläge på fem bollar och bara åtta minuter kvar reste sig brandgult, skickade in åtta raka mål och vann över Rimbo med 40-37 (17-19).
– Så jävla gött! Det här var viktigt, det var dags, konstaterar Bashkim Gashi.
Äntligen höll det hela vägen till två poäng för LIF Lindesberg. De brandgula rullade till Sparbankshallen för möte med Rimbo HK som Allsvenskans enda vinstlösa lag, men det var LIF som kopplade greppet om matchupptakten. Efter några målmässigt jämna minuter ryckte gästerna och en dryg kvart in skickade Fatlum Ahmeti dit 10-6.
Ledningen växte sig dock inte större, för istället skulle Rimbo växa in. Hemmalaget öste som brukligt in mål i nätmaskorna och innan halvtid kom vändningen som betydde 17-19 in till pausvilan. Direkt i andra halvlek fortsatte rycket från Rimbo, mot ett LIF som inte alls fick stopp i defensiven och plötsligt var efter med fem bollar.
– Genom hela matchen har de en variant känns det som, men de lyckades med den. De spelade alltid med en man mer i anfallen, vi missade också lite för mycket framåt. Men det var ingen panik från vår sida eller så, vi visste vad vi hade framför oss och jobbade på, analyserar ”Barre”.
Och visst skulle det släppa för LIF, som i en stark sekvens gick från 22-27 till 26-27. Men sedan föll laget igenom på nytt och med åtta minuter kvar var Rimbos ledning uppe i fem bollar. Då kom vändningen som frälste LIF Lindesberg. Laget stängde igen totalt bakåt, tryckte in åtta raka bollar och under en defilerande slutminut punkterade Oskar Erixon matchen som slutade med seger 40-37.
Stark moral: ”Vi trodde på det hela vägen”
Med åtta magiska slutminuter säkrades alltså säsongens första vinst. Bashkim Gashi pekar framförallt ut defensiven som nyckeln, där LIF verkligen plockade ner Rimbos tidigare vassa offensiv. Målvaktsspelet övertygade samtidigt som brandgult kontrade in enkla mål i vändningen. ”Barre” berättar att LIF aldrig tappade tron, trots underläge med fem bollar och åtta minuter kvar.
– Vi trodde på det hela vägen. Visst gjorde de en del mål, men det räknar man med mot Rimbo. Det var en riktigt bra timeout där, det var vändpunkten för oss. De blev lite ställda också när vi började att gå ikapp med mål efter mål, förklarar kantspelaren som själv gjorde fyra mål i slutskedet.
– Jag kunde inte missa något haha! Jag snodde två bollar och kastade över i öppet mål, sen var det ett par kantlägen.
Med den förlösande vinsten över Rimbo HK bakom sig tar LIF Lindesberg nu ett speluppehåll. Laget har hemmamatch först nästa helg, då Amo gästar Arenan. Onsdagens två poäng lyfte LIF närmare säker mark i tabellen och ”Barre” vet att brandgult har potential att klättra vidare.
– Vi har ju spelat otroligt bra matcher mot de här topplagen, så vi håller ju. Materialet som vi har kan stå upp. Det har varit de här taktiska grejerna som vi fallit på, men idag var det krigarinstinkten som gjorde det.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-40 (19-17)
Publik: 377
Mål LIF: Oskar Erixon 10, Fatlum Ahmeti 8, Bashkim Gashi 6, Jesper Jakobsson 5, Jesper Nilsson 5, Gustaf Ekström 4, Fredrik Karlsson, Christoffer Thor
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.