Bashkim Gashi var en av de som visade vägen i slutminuterna med fyra mål. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Äntligen LIF – seger efter jättevändning

Det tog sin tid – men till slut fick LIF Lindesberg fira in säsongens första tvåpoängare. Med underläge på fem bollar och bara åtta minuter kvar reste sig brandgult, skickade in åtta raka mål och vann över Rimbo med 40-37 (17-19).

– Så jävla gött! Det här var viktigt, det var dags, konstaterar Bashkim Gashi.

Äntligen höll det hela vägen till två poäng för LIF Lindesberg. De brandgula rullade till Sparbankshallen för möte med Rimbo HK som Allsvenskans enda vinstlösa lag, men det var LIF som kopplade greppet om matchupptakten. Efter några målmässigt jämna minuter ryckte gästerna och en dryg kvart in skickade Fatlum Ahmeti dit 10-6.

Ledningen växte sig dock inte större, för istället skulle Rimbo växa in. Hemmalaget öste som brukligt in mål i nätmaskorna och innan halvtid kom vändningen som betydde 17-19 in till pausvilan. Direkt i andra halvlek fortsatte rycket från Rimbo, mot ett LIF som inte alls fick stopp i defensiven och plötsligt var efter med fem bollar.

– Genom hela matchen har de en variant känns det som, men de lyckades med den. De spelade alltid med en man mer i anfallen, vi missade också lite för mycket framåt. Men det var ingen panik från vår sida eller så, vi visste vad vi hade framför oss och jobbade på, analyserar ”Barre”.

Och visst skulle det släppa för LIF, som i en stark sekvens gick från 22-27 till 26-27. Men sedan föll laget igenom på nytt och med åtta minuter kvar var Rimbos ledning uppe i fem bollar. Då kom vändningen som frälste LIF Lindesberg. Laget stängde igen totalt bakåt, tryckte in åtta raka bollar och under en defilerande slutminut punkterade Oskar Erixon matchen som slutade med seger 40-37.

Stark moral: ”Vi trodde på det hela vägen”

Med åtta magiska slutminuter säkrades alltså säsongens första vinst. Bashkim Gashi pekar framförallt ut defensiven som nyckeln, där LIF verkligen plockade ner Rimbos tidigare vassa offensiv. Målvaktsspelet övertygade samtidigt som brandgult kontrade in enkla mål i vändningen. ”Barre” berättar att LIF aldrig tappade tron, trots underläge med fem bollar och åtta minuter kvar.

– Vi trodde på det hela vägen. Visst gjorde de en del mål, men det räknar man med mot Rimbo. Det var en riktigt bra timeout där, det var vändpunkten för oss. De blev lite ställda också när vi började att gå ikapp med mål efter mål, förklarar kantspelaren som själv gjorde fyra mål i slutskedet.

– Jag kunde inte missa något haha! Jag snodde två bollar och kastade över i öppet mål, sen var det ett par kantlägen.

Med den förlösande vinsten över Rimbo HK bakom sig tar LIF Lindesberg nu ett speluppehåll. Laget har hemmamatch först nästa helg, då Amo gästar Arenan. Onsdagens två poäng lyfte LIF närmare säker mark i tabellen och ”Barre” vet att brandgult har potential att klättra vidare.

– Vi har ju spelat otroligt bra matcher mot de här topplagen, så vi håller ju. Materialet som vi har kan stå upp. Det har varit de här taktiska grejerna som vi fallit på, men idag var det krigarinstinkten som gjorde det.

Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-40 (19-17)
Publik: 377
Mål LIF: Oskar Erixon 10, Fatlum Ahmeti 8, Bashkim Gashi 6, Jesper Jakobsson 5, Jesper Nilsson 5, Gustaf Ekström 4, Fredrik Karlsson, Christoffer Thor

Publicerad 1 november 2017 klockan 20:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

Trots en mycket tråkig första halvlek så kunde LIF Lindesberg utmana om en kvalplats mot Allsvenskan. Trots en tiomålsseger mot Tyrold så saknades minst ett mål för att kunna säkra kvalplatsen. Foto: Hasse Persson

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.

8 mars 2025 klockan 19:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Carl Johan Sälle fick många chanser på mål under den tredje perioden. Inom den sista minuten så lyckades han att sätta punkt för eftermiddagen vilket skrev siffrorna till 7-1 mot Forshaga. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.

23 februari 2025 klockan 21:22 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2025-07-01 04:15