De tunga signaturerna fortsätter att rulla in för Lindlöven, som lyckas locka kvar Anton Tano. Den kvicke poängspelaren förlänger med klubben och spelar i Bergslagen över ytterligare en säsong.
I två raka säsonger har Anton Tano varit en av Lindlövens mest framträdande spelare. Centern, som vuxit upp i Kiruna, anlände sommaren 2015 och har sedan dess stått för 63 poäng på 77 matcher i Löventröjan. Idag blev det klart att kapitlet mellan Tano och Bergslagsklubben får en fortsättning.
Anton Tano blir den tredje tongivande spelaren att skriva på för Lindlöven den senaste tiden. Först beslutade sig trotjänaren och den gångna säsongens lagkapten Johan Persson att förnya sitt kontrakt, innan klubben förra veckan landade värvningen av Marcus Fornell från HockeyAllsvenskan. Med Tano får Löven nu behålla den spelare som gjorde näst flest poäng föregående säsong, 32 till antalet.
– Anton har varit en av våra ledande spelare offensivt under de två senaste åren. Han är en riktigt bra skridskoåkare med ett bra spelsinne, kommenterar tränaren Jussi Salo för Lindlövens hemsida.
– Anton kan spela både center och ytterfoward och är på det sättet en väldigt nyttig spelare för laget. Jag är jätteglad att Anton stannar ett år till hos oss.
Klara Lindlövenspelare till nästa säsong:
Albin Gunnarsson
André Astley Rydberg
Anton Tano
David Berg
Daniel Marmenlind NY
Daniel Nilsson NY
Dick Ahlström NY
Emil Rooth
Felix Lundqvist
Filip Bergmark
Filip Ullgren NY (tryout)
Isak Mantler NY
Jakob Olsson NY
Johan Persson
Jonatan Augustsson NY
Marcus Fornell NY
Markus Magnusson
Max Lalander
Niclas Eklöw
Niklas Rigelius NY
Radovan Iljic NY
Sam Perstedt
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.