De tunga signaturerna fortsätter att rulla in för Lindlöven, som lyckas locka kvar Anton Tano. Den kvicke poängspelaren förlänger med klubben och spelar i Bergslagen över ytterligare en säsong.
I två raka säsonger har Anton Tano varit en av Lindlövens mest framträdande spelare. Centern, som vuxit upp i Kiruna, anlände sommaren 2015 och har sedan dess stått för 63 poäng på 77 matcher i Löventröjan. Idag blev det klart att kapitlet mellan Tano och Bergslagsklubben får en fortsättning.
Anton Tano blir den tredje tongivande spelaren att skriva på för Lindlöven den senaste tiden. Först beslutade sig trotjänaren och den gångna säsongens lagkapten Johan Persson att förnya sitt kontrakt, innan klubben förra veckan landade värvningen av Marcus Fornell från HockeyAllsvenskan. Med Tano får Löven nu behålla den spelare som gjorde näst flest poäng föregående säsong, 32 till antalet.
– Anton har varit en av våra ledande spelare offensivt under de två senaste åren. Han är en riktigt bra skridskoåkare med ett bra spelsinne, kommenterar tränaren Jussi Salo för Lindlövens hemsida.
– Anton kan spela både center och ytterfoward och är på det sättet en väldigt nyttig spelare för laget. Jag är jätteglad att Anton stannar ett år till hos oss.
Klara Lindlövenspelare till nästa säsong:
Albin Gunnarsson
André Astley Rydberg
Anton Tano
David Berg
Daniel Marmenlind NY
Daniel Nilsson NY
Dick Ahlström NY
Emil Rooth
Felix Lundqvist
Filip Bergmark
Filip Ullgren NY (tryout)
Isak Mantler NY
Jakob Olsson NY
Johan Persson
Jonatan Augustsson NY
Marcus Fornell NY
Markus Magnusson
Max Lalander
Niclas Eklöw
Niklas Rigelius NY
Radovan Iljic NY
Sam Perstedt
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.