Två omgångar återstår att spela av herrarnas division 6. Men redan på lördag kommer Fellingsbro GoIF:s framtida öde att avgöras. Frågan är nu vart laget egentligen står inför kvalfinalen borta mot Närkes Kil?
Fellingsbro GoIF:s säsong har följt ett tydligt mönster. Laget har varit en ständig toppkandidat, har även toppat serien emellanåt och har varvat stabila segrar med korta perioder av poängtapp. Nu har resultaten lett fram till ett utgångsläge som alla lag drömmer om att ha.
För med två omgångar kvar att spela har Fellingsbro GoIF precis allt i sina egna händer. Det var även ett faktum som Victor Huerta påpekade häromdagen. Fellingsbro-tränaren har gång efter gång återkommit till lagets belåtenhet med att vara inblandade i toppstriden, något som var den lite blygsamma målsättningen inför säsongen.
Faktum är ju att Fellingsbro har den kanske starkaste truppen i serien och framförallt en rutin som inget annat lag kan matcha. Att de ska knipa en topplats är ett minimikrav. Att de dessutom ska ta en kvalplats är i linje med vad man kan förvänta sig.
Kan gå för krysset
För det är det utgångsläge som vi har med två matcher kvar att spela. Med 37 poäng har Fellingsbro GoIF nävarna i ett krampaktigt grepp om den andraplats som innebär kvalspel upp till division 5. I bakvattnet lurar ett svårbedömt Närkes Kil endast en poäng efter. På lördag ställs lagen mot varandra i vad som blir kvalkampens final.
Victor Huerta talar inför den matchen om ett hungrigt och laddat FGoIF. Men han talar samtidigt om ett lag halvt i gungning. I takt med att hösten tilltagit har även skadorna, sjukdomarna och avstängningarna gjort det. Till lördagens kvalfinal saknar Fellingsbro en rad spelare, samtidigt som flera väntas komma till spel utan någon färsk träning i benen.
Det är självklart ett scenario som oroar. Men å andra sidan är det samtidigt det enda som stör Fellingsbro inför matchen. Laget har skakat av sig sin tveksamma sommarform, är fyllt av en härlig framåtanda och är spelmässigt på topp. Dessutom har man ett kort att spela ut som Närkes Kil saknar.
Med ett enpoängsförsprång är det inte Fellingsbro som har pressen på sig. Laget har istället möjligheten till att spela på ett oavgjort resultat och tvinga Kil till att ta kommandot. Huerta medger att hans lag definitivt har kvaliteten till att gå för ett kryss, men att det är något han vill akta sig för. Resonemanget är klokt och stänger samtidigt inga dörrar för att ”safea” sig till en poäng.
Allt avgörs på Hallskogsvallen
Samtidigt ska vi inte helt räkna bort förstaplatsen. Steget upp till Glanshammar är i dagsläget fyra poäng och serieledaren väntas säkra uppflyttningen mot FK Örebro i helgen. Men desperata bottenlag har ställt till problem förr och det kan mycket väl ske igen. En perfekt helg skulle alltså kunna sätta Fellingsbro i ett läge där man är en poäng från Glanshammar.
Nu är det dock inte där som vare sig spelarna eller Victor Huerta har sina tankar. De är istället fokuserade på lördagens kvalfinal, på klockan 15.00 och på Hallskogsvallen. Där och då avgörs ödet för Fellingsbro GoIF. En kvalplats står på spel. Frågan är om laget är redo att ta den.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.