Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg
Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
Vid flertalet tillfällen har vi ställt oss frågande till hur kommunledningen pratar ihop sig, eller snarare förundrats över bristen på att tala ihop sig. Det läggs ledamotsinitiativ från styret, ändringsyrkanden och det ajourneras på möten och vid flertalet gånger sitter inte hela styret kvar i samma rum utan den är splittrad med ledamöter som går till olika konstellationer.
Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman
Men med de senaste insändarna, gällande Vedevågsskolan, där Sverigedemokraterna har en ledamot med i varje insändare, talar väl ändå sitt eget språk över den djupa spricka som finns i den kvarvarande minoriteten? När ledamöter från ett och samma parti offentligt går ut med två olika tankar i olika insändare i samma fråga kan det inte bli tydligare. Vi får väl ändå tro att dom är näst på tur att lämna minoriteten? Och finns det då kvar något styre över huvud taget för Tomas Klockars att försöka ro i land med?
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna. Jag har jobbat en hel del och då blir det oftast lite kortare turer, men det betyder inte att det blir sämre fotomöjligheter. I veckans krönika tänkte jag tänkte återberätta om tre sådana turer – som stod ut lite i mängden.
Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.
Polis påkörd av motocross – förd till sjukhus
En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit påkörd av en motocross. Även föraren skall...
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.
Två enheter från Nerikes Brandkår har larmats ut till en adress i Frövi där en mindre gräsbrand uppstått på lördagseftermiddagen.
– Det rör sig om en gräsbrand som mäter cirka 5X15 meter, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.