FOTO: Hannes Feldin

Åren i Linde är över – nu byter Oskar sida

Efter sex år i Lindesberg Volley väntar nya utmaningar för Oskar Jönsson Vikterlöf. I höst byter Lindes förre assisterande tränare skepnad och tar plats på Örebro Volleys bänk. Inför sitt första uppdrag som huvudtränare ser han tillbaka på fina år i Linde och fram emot att spela derbyn på motståndarens sida.

– Det är väl både bra och dåliga känslor förstås, eftersom det varit många fantastiska år i Lindesberg. Man har ju med åren byggt upp relationer med människor och spelare i klubben. Så det är definitivt både positivt och negativt, men jättekul så klart att få testa sina vingar, slår Oskar Jönsson Vikterlöf själv fast om flytten.

Det var i början av juli som nyheten släpptes att Örebro Volley hittat sina nye tränare. Efter att Matilda Wikander lämnat sitt uppdrag sökte klubben en efterträdare. Men fann den några mil norrut, i Lindesberg.

I samband med sin resa med landslaget i mitten av maj kontaktades Oskar Jönsson Vikterlöf för första gången av Örebro. Inledningsvis hade man en mailkontakt, där klubben hörde sig för om Oskars intresse. Samtidigt förde Lindes assisterande tränare själv kontakt med den egna klubben om en eventuell fortsättning.

I mitten utav lägret kom så några mellandagar då Oskar befann sig hemma. Han passade då på att träffa Örebro och diskutera mer ingående, men tog sedan resterande landsläger på sig att fundera. Några förhastade beslut ville 28-årigen inte ta och när sedan lägret var över gav han sitt besked.

– När jag kom hem tog jag några dagar att tänka över det. Jag tackade sedan ja, berättar Oskar som lockades av positionen som huvudtränare.

– Det är definitivt en stor del i det. Att få den här chansen att träna ett Elitserie-lag.

Han har annars många år bakom sig som assisterande tränare. Sex år har det totalt blivit i Linde, där han mestadels arbetat med damlaget men även varit involverade i klubbens ungdomsverksamhet. Genom åren har Oskar haft flera möjligheter att ta sig vidare. Men det var först nu som han verkligen bestämde sig för att göra slag i drömmen.

– Jag har sagt nej till ett antal erbjudanden förut och känt att det var rätt att stanna kvar. Det hade varit rätt att stanna kvar nu också. Men samtidigt kände jag att hur många gånger kan man tacka nej när det ändå känns bra på den här nya sidan?

Beslutet är nu taget och Oskar har sedan en månad tillbaka kritat på för Örebro Volley. Laget är precis som Linde hemmahörande i Elitserien, där man tog sig till slutspel den gångna säsongen men föll i kvartsfinalen.

Att komma till en ny klubb brukar innebära mycket inlärningsarbete. För Oskar är det en enklare process denna gång, i och med att han är uppväxt i Örebro Volley. Men som huvudtränare kommer han nu få ansvaret över en ny spelartrupp med nya individer att lära känna.

– En del har jag ju hyffsat nära kontakt med och känner mycket sen tidigare. Vi har någon som varit i Lindesberg tidigare och någon som jag hade när hon var yngre. Sen är det en del som jag inte känner mer än ytligt, så det är mycket att lära in.

Att stifta bekantskap med nya spelare innebär samtidigt att säga farväl till gamla. Under sin långa tid i Lindesberg har Oskar format, utvecklat och lärt känna mängder av spelare. Att nu tvingas säga hej då och lämna den kärvänliga klubben tar givetvis emot.

– Det är inte den roligaste delen. Jag har fört mailkontakt nu på slutet med de flesta tjejerna som varit kvar här länge. De nya tjejerna har jag ju inte fått den kontakten med, men många andra har varit här i många år. Det är flera års samarbete och erfarenheter som hänger kvar där, berättar Oskar.

Hur hans framtida förhållande till klubben ser ut är lite oklart. Möjligheterna finns för att fortsätta att agera en form av bollplank åt Johan Isacsson.

– Jag har öppnat för att eventuellt dela med mig av videos så att Johan kan lägga upp på samma sätt som i år. Men det är inget som vi har pratat djupare om, de kanske hittar en ny. Det är ju så att i Sverige är vi för små för att inte samarbeta. Det blir konstigt och onödigt om varje klubb ska ha en som arbetar med datavolley.

Ett framtida samarbete till trots kommer Oskar från och med nu att vara en sportslig konkurrent för Linde. Just mellan Linde och Örebro finns även en extra laddning, då klubbarna är rivaler sedan gammalt. Därför är steget från det ena lägret till det andra något som kan uppfattas som känsligt.

– Det var ingenting som jag kunde väga in kände jag. För mig så landade det i att tycker Örebro är en bra stad och det finns mycket potential i den här klubben. Det är min hemstad och min moderklubb där jag började spela i ungdomen, menar Oskar som vill passa på att lyfta fram derbykaraktären.

– Min uppfattning är att det här är det närmsta derbyt som finns och det med mest historia. Det fanns ju Sollentuna/Vallentuna, men nu spelar inte Vallentuna kvar i Elitserien. Det finns också i Skåne men där har vi inte samma historia med rivaliteten. Så jag tycker att de här är de fyra bästa matcherna man spelar på hela året.

Innan seriespelet drar igång och derbyna tornar upp sig är det sommarvila som gäller. Oskar berättar att hans färska spelartrupp fått sina träningsprogram att hålla sig till. Efter uppehållet drar sedan det verkliga arbetet igång för Örebro Volleys nye huvudtränare. Men innan det tänker Oskar Jönsson Vikterlöf njuta av sommarledigheten.

Publicerad 4 juli 2014 klockan 13:32

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

6 januari 2026 klockan 18:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
7 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-13

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2026-01-08 02:49