Under morgonens frukostmöte offentliggjordes Årets företagare. Med blommor från kommunen, statyett och diplom från företagarorganisationen Företagarna och en check på 10 000 kronor från Bergslagens Sparbank gratulerades Tommy Allström som driver byggföretaget TA Byggproduktion AB i Guldsmedshyttan.
– Jag blev ditlurad för ett annat möte så det här kom som en total överraskning, säger Tommy Allström.
Vad betyder en sådan här utmärkelse?
– Det är klart att jag känner uppskattning och att det betyder mycket. All uppskattning, oavsett som det är en klapp på axeln eller en utmärkelse, gör att det är roligare att hålla på. Så är det.
Om du får passa på att säga något om ditt företag. Varför ska man anlita er?
– Det ska du nog fråga mina kunder om i stället. Jag tror väl att vi gör ett bra jobb och till ett bra pris. Kunderna återkommer ofta så det visar väl på något.
Bild: TA Byggproduktion
Motiveringen för Årets företagare 2012 i Lindesbergs kommun lyder som följer:
Tommy Allström driver med stor framgång TA Byggproduktion AB i Guldsmedshyttan, Lindesbergs kommun.
Företaget erbjuder industrier, fastighetsförvaltare och offentlig förvaltning, inom norra Örebro län, kostnadseffektiva och kundanpassade ny-, till- och ombyggnader inom givna tids- och kostnadsramar.
Valspråket lyder: Vi bygger för framtiden med kvalitet och trygghet.
Ulla-Britt Norgren från Företagarna berättar att det är flera kriterier man kollar på när årets företagare ska utses.
– Bland annat så är det viktigt att företaget som denne driver är solitt och inte har betalningsanmärkningar, säger hon.
– Vi har valt Årets företagare i många år nu, och det är också något som görs i många kommuner. Jag tycker att det är viktigt att lyfta fram företagare och företag som är framåt och jobbar hårt. Det ska vara en uppmuntran för dem.
Nedan finns samtliga Årets Företagare sedan starten 1985.
1985 – Engströms mekaniska, S-O Landström
1986 – Tormek, Torgny Jansson
1987 – Fellingsbro Mekan, Jorgen Ingvarsson
1988 – Märkesmännen, Kjell Zanders
1989 – BGF, Bengt Christiansson
1990 – Scandec, Br Nielsen
1991 – Sparinn, Kent Pettersson
1992 – G&E, Mats Eriksson
1993 – Kenneth Bååth
1994 – Plantmarknaden, Jan Åkesson
1995 – Bergslagsdelikatesser, Fam Beme
1996 – Löa Affär´n, Mikael Norvald
1997 – Arnolds Diner, Johnny Johansson
1998 – Lars Åby
1999 – Helix, Frank Högman
2000 – Jellvert Kartprodukter AB, Ulla-Britt Norgren
2001 – Hugo Erikssons Bil AB, Bernt och Borje Eriksson
2002 – Frövi Taxi o Buss AB, Carina Kjellberg
2003 – Tech AB, Ulf Örtlund
2004 – Vibergs skor, Arne Viberg
2005 – Bergströms Mekaniska, Kent Bergström
2006 – Plantmarknaden, Marco Åkesson
2007 – Maxi Door AB, Leif Stenström, Håkan Andersson, Lennart Sjöström
2008 – Swedimport AB, Eva Henningsson
2010 – Kixon AB, Kicki Seton
2011 – Storå Rör AB, Stefan Olsson Arrestad
2012 – TA Byggproduktion AB, Tommy Allström
Vill du läsa mer om företaget som Årets företagare driver? Klicka här för att komma till TA Byggproduktions webbsida.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.