På torsdag kväll är det dags för den andra pubkvällen där företagare och föreningar är välkomna. Den här gången vill man ta reda på vilka frågor som är mest angelägna och viktiga för de olika näringslivsidkarna.
I november förra året hade man den första pubkvällen för företagare och föreningar, med löfte om att det absolut skulle komma att bli fler efter årsskiftet. Och mycket riktigt, nu på torsdag klockan 18.30 bjuder Handelskammaren Bergslagen in till ännu en minglande afton, efter en tidigare mycket lyckad träff.
– Jag tycker att det var jättebra. När jag pratat med företagarna har de tyckt att det var ett väldigt bra initiativ. Vi hoppas att det kommer många på torsdag! Temat nu är att höra efter vilka frågor man har som är mest angelägna att driva, säger Mia Ström vid Handelskammaren.
Man har bjudit in olika föreningar och företag, såsom Linde City, Lions, Rotary och Företagarna, men Bergslagens Sparbanks VD Cecilia Jeffner poängterar att alla är välkomna.
– Det är till nytta för näringslivet att veta vad alla vill i dessa olika organisationer. Vi vill ta reda på vilka frågor som är viktigast. Banken vill göra det vi kan för att främja tillväxten. Det dyker säkert upp många bra idéer, så får vi se vad vi kan jobba vidare på, säger Cecilia.
Handelskammaren Bergslagen och Bergslagens Sparbank bjuder på en macka samt något att dricka till de som anmält sig (anmälan görs HÄR!).
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.