Det kan relativt snabbt påbörjas ett bygge av den nya idrottshallen vid Lindeskolan, men då måste man ha löst driftkostnaderna först. Det är där problematiken ligger idag, berättar Gymnasienämndens ordförande Arnold Bengtsson.
Förslaget om att bygga en ny idrottsanläggning vid skolan är inte lösa drömmar utan snarare ett underlag man troligtvis kommer följa när ekonomin tillåter en sådan investering. I runda slängar handlar det om 30-40 miljoner kronor. Men kommunens förhoppning är att inte stå själv som finansiär.
-Det finns många exempel där andra kommuner fått ekonomiskt stöd från sponsorer, företag som ser det intressant att stödja en sådan investering, säger Arnold.
Att finna sådana sponsorer tror han inte blir direkt svårt i detta fall. Just därför kan tänkas att själva bygget av en gigantisk sporthall inom bara några år kan ta fart.
-Men jag tror inte det tas ett sådant beslut innan man har det klart för sig hur driftkostnaderna ser ut och hur det ska finansieras. Tanken är att många intresseområden ska fyllas i hallen, bland annat de stora sporterna samt bowling, judo osv. Får man bara många intressenter utanför Lindeskolans egna intresse och behov så ökar chanserna att finna ett sätt att driva verksamheten.
Lindeskolans idrottshall är idag sliten och måste snart renoveras. Det är ytterligare något som stärker planerna om en helt ny hall. Det är en smartare lösning, menar Arnold.
-Ja, det är mer kostnadseffektivt helt enkelt, säger han.
En ny idrottshall skulle innebära att skolans profil stärks. Samtidigt tror Arnold att detta skulle innebära att Lindesberg som stad får en starkare profil.
-Visst är det så. Och hela området är ju något som kan satsas på i allra högsta grad. Med en ny hall, som kan ge så mycket mer än vad det gör idag, kommer fler lockas till området och det öppnar för andra inslag som gör att folk dras till det här området. Det kanske t o m kan innebära att badet på Loppholmarna får ett uppsving, säger Arnold Bengtsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.