Det kan relativt snabbt påbörjas ett bygge av den nya idrottshallen vid Lindeskolan, men då måste man ha löst driftkostnaderna först. Det är där problematiken ligger idag, berättar Gymnasienämndens ordförande Arnold Bengtsson.
Förslaget om att bygga en ny idrottsanläggning vid skolan är inte lösa drömmar utan snarare ett underlag man troligtvis kommer följa när ekonomin tillåter en sådan investering. I runda slängar handlar det om 30-40 miljoner kronor. Men kommunens förhoppning är att inte stå själv som finansiär.
-Det finns många exempel där andra kommuner fått ekonomiskt stöd från sponsorer, företag som ser det intressant att stödja en sådan investering, säger Arnold.
Att finna sådana sponsorer tror han inte blir direkt svårt i detta fall. Just därför kan tänkas att själva bygget av en gigantisk sporthall inom bara några år kan ta fart.
-Men jag tror inte det tas ett sådant beslut innan man har det klart för sig hur driftkostnaderna ser ut och hur det ska finansieras. Tanken är att många intresseområden ska fyllas i hallen, bland annat de stora sporterna samt bowling, judo osv. Får man bara många intressenter utanför Lindeskolans egna intresse och behov så ökar chanserna att finna ett sätt att driva verksamheten.
Lindeskolans idrottshall är idag sliten och måste snart renoveras. Det är ytterligare något som stärker planerna om en helt ny hall. Det är en smartare lösning, menar Arnold.
-Ja, det är mer kostnadseffektivt helt enkelt, säger han.
En ny idrottshall skulle innebära att skolans profil stärks. Samtidigt tror Arnold att detta skulle innebära att Lindesberg som stad får en starkare profil.
-Visst är det så. Och hela området är ju något som kan satsas på i allra högsta grad. Med en ny hall, som kan ge så mycket mer än vad det gör idag, kommer fler lockas till området och det öppnar för andra inslag som gör att folk dras till det här området. Det kanske t o m kan innebära att badet på Loppholmarna får ett uppsving, säger Arnold Bengtsson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.