Det kan relativt snabbt påbörjas ett bygge av den nya idrottshallen vid Lindeskolan, men då måste man ha löst driftkostnaderna först. Det är där problematiken ligger idag, berättar Gymnasienämndens ordförande Arnold Bengtsson.
Förslaget om att bygga en ny idrottsanläggning vid skolan är inte lösa drömmar utan snarare ett underlag man troligtvis kommer följa när ekonomin tillåter en sådan investering. I runda slängar handlar det om 30-40 miljoner kronor. Men kommunens förhoppning är att inte stå själv som finansiär.
-Det finns många exempel där andra kommuner fått ekonomiskt stöd från sponsorer, företag som ser det intressant att stödja en sådan investering, säger Arnold.
Att finna sådana sponsorer tror han inte blir direkt svårt i detta fall. Just därför kan tänkas att själva bygget av en gigantisk sporthall inom bara några år kan ta fart.
-Men jag tror inte det tas ett sådant beslut innan man har det klart för sig hur driftkostnaderna ser ut och hur det ska finansieras. Tanken är att många intresseområden ska fyllas i hallen, bland annat de stora sporterna samt bowling, judo osv. Får man bara många intressenter utanför Lindeskolans egna intresse och behov så ökar chanserna att finna ett sätt att driva verksamheten.
Lindeskolans idrottshall är idag sliten och måste snart renoveras. Det är ytterligare något som stärker planerna om en helt ny hall. Det är en smartare lösning, menar Arnold.
-Ja, det är mer kostnadseffektivt helt enkelt, säger han.
En ny idrottshall skulle innebära att skolans profil stärks. Samtidigt tror Arnold att detta skulle innebära att Lindesberg som stad får en starkare profil.
-Visst är det så. Och hela området är ju något som kan satsas på i allra högsta grad. Med en ny hall, som kan ge så mycket mer än vad det gör idag, kommer fler lockas till området och det öppnar för andra inslag som gör att folk dras till det här området. Det kanske t o m kan innebära att badet på Loppholmarna får ett uppsving, säger Arnold Bengtsson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.