Imorgon körs säsongens sista lopp vid Fornaboda Travbana. Som årsfinal väntar lunchtrav med elva lopp, där första start går klockan 12.20. Mycket står på spel inför avslutningen och i fokus är kampen om kusk champion med hela tre kuskar involverade.
Vi har nått fram till augusti och det innebär att travsäsongen närmar sig sitt slut. Imorgon, torsdag, körs årets avslutande tävlingar vid Fornaboda Travbana. Sist ut på tävlingsschemat står ett lunchtrav innehållandes elva lopp, något som blir slutpunkten på en mycket fin sommar.
– Det känns ju så klart lite tråkigt att säsongen redan är över. Men det har samtidigt varit en bra säsong, så vi får vara väldigt nöjda över den här sommaren, summerar Örebrotravets sportchef Claes Broberg och tillägger.
– Sen har vi en spännande championstrid kvar. Det ska bli intressant att se hur det slutar.
”Är rätt fina tävlingar”
Sportchefen ser fram emot upplösningen av kusk champion, det pris som korar årets mest framgångsrika kusk. Inför morgondagens årsfinal står toppstriden i första hand mellan tre namn. Som etta placerar sig Mattias Djuse på sex vinster, samma antal segrar som tvåan Magnus Jakobsson och bara en seger före trean Jorma Kontio.
Samtliga i trion står uppskrivna på flera lopp imorgon och det är som upplagt för en rafflande avslutning. Lunchtravet lär dock bjuda på fler höjdpunkter än bara kampen om kusk champion.
– Vi har ett intressant tvååringslopp, som vi vanligtvis brukar köra i slutet på varje säsong. I övrigt tycker jag också att det är rätt fina tävlingar. Det finns all anledning till att titta ut vid banan imorgon, berättar Broberg.
Totalt finns elva lopp med på programmet, där första start går 12.20 och sista 15.25. Väderprognoserna talar om viss risk för regn, men förhoppningen är ändå att säsongen ska få bästa tänkbara avslut. Claes Broberg kan oavsett utgång imorgon se tillbaka på ett fint 2016.
– Det har varit en jättebra sommar. På de bästa tävlingsdagarna hade vi fint väder och det är mycket som har varit väldigt bra. Vi är jättenöjda.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.