Asylsökanden till Gusselby tidigast i november

Ännu har inte Migrationsverket lämnat besked om när det kan bli aktuellt med att ta den planerade anläggningen i Gusselby i bruk. Företaget Gerrebacka Kurs & Event som fått tillståndet har påbörjat reparations- och renoveringsarbeten på de fastigheter som tidigare var Östanby Vårdhem.
– Dessa arbeten blir klara i november, därefter ska Migrationsverket besiktiga innan det blir aktuellt för några asylsökanden att flytta in, säger Peter Grip, ansvarig för anläggningen.

Normal
0

21

false
false
false

SV
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal tabell”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Enligt Migrationsverkets tilldelningsbeslut i augusti är Gerrebacka Kurs & Event en av cirka hundra aktörer i Sverige som vid senast upphandlingen fick tillstånd att driva flyktingförläggning. För bolagets räkning gällde beslutet de fastigheter bolaget hyr i Gusselby och som tidigare inhyste Östantby Vårdhem och därefter under en tid Västkustfamiljen.

Peter Grip är den som ansvarar för att verksamheten i Gusselby kommer igång och han kommer sedan vara den som svarar för driften av anläggningen. Enligt honom håller man nu på med reparations- och renoveringsarbeten på de fastigheter som det gäller. Bland annat håller man på att montera in ett nytt värmesystem samt utför en del VVS-installationer.

Dessa arbeten kommer enligt Peter Grip avslutas i början av november, men innan Migrationsverket kan slutbesiktiga anläggningen ska en del målningsarbeten avslutas och brandlarmet ska också kompletteras med ett överfallslarm. Därefter, om Migrationsverket godkänner anläggningen, kommer ett avropsavtal tecknas som betyder att anläggningen kan öppnas och ta emot asylsökanden.

– Men först måste övriga anläggningar som ligger före i rangordningen fyllas upp, innan det kan bli aktuellt med några asylsökanden till Gusselby, säger Ewa Zimmerman, enhetschef vid Migrationsverket.

Anläggningen i Gusselby ligger som nummer 64 i Migrationsverkets rangordning vilket innebär att drygt 7000 asylsökanden först måste fått sin placering innan det blir aktuellt för någon att flytta till Gusselby.

Men enligt Grip är man ändå i full gång med rekrytering av personal till anläggningen. Inledningsvis behövs tre personer, en heltidsanställd och två timanställda.

– Sedan kommer jag också finnas i Gusselby en till två gånger i veckan, säger Grip.

Grip berättar vidare att han helst vill involvera lokala företag så långt det är möjligt. Till exempel kommer han att engagera någon lokal restaurang för catering av alla mat till anläggningen, för någon matlagning på anläggningen blir det inte. Det kan också bli frågan om andra engagemang med lokala företag, men Grip kan inte för dagen ge något direkt exempel.

– Jag vill göra vad jag kan för att det ska bli så bra som möjligt, säger han.

– Många av de som kommer hit har en tragisk och svår bakgrund. Och de behöver hjälp. Det är tråkigt att alla inte har rätt bild av allt det här, menar Grip.

Han medger ändå att det finns en ekonomisk sida av det här men säger samtidigt att det inte är den starkaste drivkraften, det är dagens marginaler för små för.

– Marginalerna var mycket bättre tidigare, säger han.

Vid upphandlingen satte Migrationsverket ett tak för hur mycket varje plats ska få kosta. Taket låg på 200 kronor per person och dygn, exklusive mat där taket var satt till 150 kronor per person och dygn. Gerrebacka Kurs & Event anbud ligger på 200 kronor per person och dygn och 99 kronor för mat.

Publicerad 25 oktober 2013 klockan 14:58

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter ...
28 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
23 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-09-18 20:00