Medan a-laget blandar och ger och aldrig riktigt etablerar sig som solida i den allsvenska toppen fortsätter damerna och juniorerna att prestera för LIF Lindesberg. Det bör uppmärksammas.
Det blir lätt mycket fokus på herrlaget. A-laget som ska bära LIF Lindesbergs fana högt.
Men helt ärligt.
Allt sedan den nya fina Elitseriemässiga arenan invigdes har de misslyckats ganska kapitalt med att ens vara särskilt när att lyckas ta sig tillbaka till finrummet. Det är samma förhoppningar varje år och slutar med någon halvgrå halvmesyr och besvikelse.
Som det ser ut i år tycks det, trots att hoppet återuppstår varje gång laget lyckas få med sig ett bra resultat och göra en fin insats, fortsätta på samma spår. LIF Lindesbergs flaggskepp visar helt enkelt inte i närheten av tillräcklig stabilitet för att det ska vara rimligt att hoppas på en säsong som slutar med klang- och jubel.
Desto roligare då att föreningens mindre uppmärksammade aktörer sköter sig med den äran.
Att damlaget i skrivande stund är serietrea med häng på toppen är, jag ska inte kalla det överraskande, men i alla fall ändå väldigt upplyftande. Trots att det blev förlust mot Skogås senast hade laget innan det en svit på fyra raka segrar och har med all önskvärd tydlighet visat att man är ett lag för tabellens övre halva. Det vore riktigt kul om det kunde räcka långt den här säsongen.
Och apropå ett framgångsrikt damlag. Återväxten är minsann ingenting att klaga på i LIF Lindesberg.
J-laget är ju i mångt och mycket samma sak som damlaget och de unga tjejerna fortsatte hålla fanan högt i helgen när de tog sig vidare till steg 3 i USM.
Det gjorde som bekant även killarna. När det i början av januari är dags för steg 3, eller som det så tjusigt heter Stadium Handboll Cup (lottningen ska visst genomföras i veckan), har LIF Lindesberg således representation på både herr- och damsidan. Precis som det anstår en handbollsförening med god verksamhet.
Nu kommer förstås inget av lagen att gå in särskilt högt rankade i det steget, men bara att de finns med bland de 38 (för damerna) och 36 (för herrarna) bästa lagen i landet är ett gott kvitto på verksamheten.
Så okej det blir väldigt mycket snack om herrarnas representationslag och det kanske är naturligt. Men i själva verket är det damerna och juniorerna som förtjänar uppmärksamheten.
Men ska man vara krass så krävs det en framgångsrik a-lagsverksamhet för att kunna hålla den starka juniorsidan livskraftig. Det vill med andra ord till att gaska upp sig för föreningens frontkrigare.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.