Medan a-laget blandar och ger och aldrig riktigt etablerar sig som solida i den allsvenska toppen fortsätter damerna och juniorerna att prestera för LIF Lindesberg. Det bör uppmärksammas.
Det blir lätt mycket fokus på herrlaget. A-laget som ska bära LIF Lindesbergs fana högt.
Men helt ärligt.
Allt sedan den nya fina Elitseriemässiga arenan invigdes har de misslyckats ganska kapitalt med att ens vara särskilt när att lyckas ta sig tillbaka till finrummet. Det är samma förhoppningar varje år och slutar med någon halvgrå halvmesyr och besvikelse.
Som det ser ut i år tycks det, trots att hoppet återuppstår varje gång laget lyckas få med sig ett bra resultat och göra en fin insats, fortsätta på samma spår. LIF Lindesbergs flaggskepp visar helt enkelt inte i närheten av tillräcklig stabilitet för att det ska vara rimligt att hoppas på en säsong som slutar med klang- och jubel.
Desto roligare då att föreningens mindre uppmärksammade aktörer sköter sig med den äran.
Att damlaget i skrivande stund är serietrea med häng på toppen är, jag ska inte kalla det överraskande, men i alla fall ändå väldigt upplyftande. Trots att det blev förlust mot Skogås senast hade laget innan det en svit på fyra raka segrar och har med all önskvärd tydlighet visat att man är ett lag för tabellens övre halva. Det vore riktigt kul om det kunde räcka långt den här säsongen.
Och apropå ett framgångsrikt damlag. Återväxten är minsann ingenting att klaga på i LIF Lindesberg.
J-laget är ju i mångt och mycket samma sak som damlaget och de unga tjejerna fortsatte hålla fanan högt i helgen när de tog sig vidare till steg 3 i USM.
Det gjorde som bekant även killarna. När det i början av januari är dags för steg 3, eller som det så tjusigt heter Stadium Handboll Cup (lottningen ska visst genomföras i veckan), har LIF Lindesberg således representation på både herr- och damsidan. Precis som det anstår en handbollsförening med god verksamhet.
Nu kommer förstås inget av lagen att gå in särskilt högt rankade i det steget, men bara att de finns med bland de 38 (för damerna) och 36 (för herrarna) bästa lagen i landet är ett gott kvitto på verksamheten.
Så okej det blir väldigt mycket snack om herrarnas representationslag och det kanske är naturligt. Men i själva verket är det damerna och juniorerna som förtjänar uppmärksamheten.
Men ska man vara krass så krävs det en framgångsrik a-lagsverksamhet för att kunna hålla den starka juniorsidan livskraftig. Det vill med andra ord till att gaska upp sig för föreningens frontkrigare.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.