Medan a-laget blandar och ger och aldrig riktigt etablerar sig som solida i den allsvenska toppen fortsätter damerna och juniorerna att prestera för LIF Lindesberg. Det bör uppmärksammas.
Det blir lätt mycket fokus på herrlaget. A-laget som ska bära LIF Lindesbergs fana högt.
Men helt ärligt.
Allt sedan den nya fina Elitseriemässiga arenan invigdes har de misslyckats ganska kapitalt med att ens vara särskilt när att lyckas ta sig tillbaka till finrummet. Det är samma förhoppningar varje år och slutar med någon halvgrå halvmesyr och besvikelse.
Som det ser ut i år tycks det, trots att hoppet återuppstår varje gång laget lyckas få med sig ett bra resultat och göra en fin insats, fortsätta på samma spår. LIF Lindesbergs flaggskepp visar helt enkelt inte i närheten av tillräcklig stabilitet för att det ska vara rimligt att hoppas på en säsong som slutar med klang- och jubel.
Desto roligare då att föreningens mindre uppmärksammade aktörer sköter sig med den äran.
Att damlaget i skrivande stund är serietrea med häng på toppen är, jag ska inte kalla det överraskande, men i alla fall ändå väldigt upplyftande. Trots att det blev förlust mot Skogås senast hade laget innan det en svit på fyra raka segrar och har med all önskvärd tydlighet visat att man är ett lag för tabellens övre halva. Det vore riktigt kul om det kunde räcka långt den här säsongen.
Och apropå ett framgångsrikt damlag. Återväxten är minsann ingenting att klaga på i LIF Lindesberg.
J-laget är ju i mångt och mycket samma sak som damlaget och de unga tjejerna fortsatte hålla fanan högt i helgen när de tog sig vidare till steg 3 i USM.
Det gjorde som bekant även killarna. När det i början av januari är dags för steg 3, eller som det så tjusigt heter Stadium Handboll Cup (lottningen ska visst genomföras i veckan), har LIF Lindesberg således representation på både herr- och damsidan. Precis som det anstår en handbollsförening med god verksamhet.
Nu kommer förstås inget av lagen att gå in särskilt högt rankade i det steget, men bara att de finns med bland de 38 (för damerna) och 36 (för herrarna) bästa lagen i landet är ett gott kvitto på verksamheten.
Så okej det blir väldigt mycket snack om herrarnas representationslag och det kanske är naturligt. Men i själva verket är det damerna och juniorerna som förtjänar uppmärksamheten.
Men ska man vara krass så krävs det en framgångsrik a-lagsverksamhet för att kunna hålla den starka juniorsidan livskraftig. Det vill med andra ord till att gaska upp sig för föreningens frontkrigare.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.