INSÄNDARE/DEBATT: Man är där för att man vill jobba med människor, hjälpa dem som behöver ha ens hjälp. Man bryr sig om dem, man vill deras bästa. Och göra deras sista år till något bra. Det man själv önskar för sina nära och kära. Men när orken tryter mer och mer så bleknar ens leende. Alla förändringar som sker, vissa bra och vissa dåliga.
De senaste åren har inte varit bra, personal slutar för de inte orkar mera. Mest beror det på schemat sen ändring av nattens timmar. Sämre scheman ingen återhämtan. Då man fick tidigare morgnar samt senare kvällar.
Som förälder får man väcka upp sitt barn för att lämna på dagis kl 6. Sen har man ev en bit till jobbet och börjar 6.30-6.45. Man stressar dit för att hinna i tid. Barnomsorgen ändrar inte sina tider för vårdpersonalen och svårare är det för ensamstående att jobba inom vården med obekväm arbetstid.
From oktober så infaller 11 h vila mellan arbetspassen. Svårare att få till ett bra schema. Då nattens timmar ligger på 8-9 h. Dagpersonal kan inte jobba kväll och ha ett dagpass efter. Mer personal låter det som att det ska gå åt, och var ska man finna dem när det är redan kris på personal?
Man blundar över det faktum att man kanske kan lyssna på de förslag som ges och även följa det politiska beslutet som säger att varje verksamheter styr nattens timmar. Men de högre upp vill inte släppa det de tror funkar, som man redan nu ser att det inte gör.
Vad ska man göra innan det inte kommer finnas personal kvar inom vården?
Vem ska ta hand om våra äldre?
Personal inom äldreomsorgen
I december hölls audition på kulturkvarteret i Örebro för att utse den trupp som ska representera Sverige under världsmästerskapet i Hip Hop 2026. Nu står det klart att en av de 11 eftertraktade platserna i truppen går till ingen mindre än Emma Nyberg från Lindesberg.
– Det är en dröm att få vara med! Det är en otrolig möjlighet, säger Emma glatt till LindeNytt.
Under fredagen hölls årets första vernissage på Galleri OCH i Frövi. Det blev en festlig tillställning där konstnären Peter Cederstrand minglade bland besökare och berättade mer om sina verk.
– Jag har ett stort intresse för miljöfrågor och det kan man se spår av i mina tavlor, ibland utan att jag själv ens tänker på det, berättar Peter Cederstrand.
Under torsdagen kommer hushåll i delar av Fellingsbro att uppleva störningar i leveransen av dricksvatten. Detta kommer med anledning av ett arbete på ledningsnätet, informerar Lindesbergs kommun.
En man i 70-årsåldern har förts till sjukhus med ambulans sedan vederbörande blivit påkörd av ett tåg i Frövi på onsdagskvällen. Enligt polisen skall mannen inte ha ådragit sig livshotande skador.
– Det rör sig om en sårskada, men med tanke på omständigheterna så har han klarat sig bra, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Fellingsbro Konstateljé bjuder nu in till årets första utställning kallad ”Minnen och fantasi”, där två lokala konstnärer ställer ut sina verk. Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll, båda medlemmar i målarcirkeln Ullermålarna, visar upp sina alster i olika tekniker, bland annat akvarell och olja.
Strax innan måndagens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Rimbo drog igång så var det var minst sagt snurrigt på Lindesberg Arenas parkeringsplats. Flertalet bilar stod på sned, en annan mitt på körbanan och en bil som upptog flera platser var några av problemen som gjorde det svårt att ta sig fram för nytillkomna trafikanter.
Strax före helgen flaggade SMHI för ett nytt snöoväder och utfärdade en gul varning med anledning av situationen. På lördagen uppgraderades dock denna varning till orange.
REPLIK: Låt oss klargöra: akutmottagningen i Lindesberg blir kvar dygnet runt. Det är utpekat i det beslut som får frän kritik från Sundman – fast är en trygghet för invånarna i norra länsdelen.