Det är alltid roligt med värvningar. Spelare som kommer utifrån och rör om lite i grytan av svenska spelare som vi känner till så väl. Vi hälsar Gaëlle Mollinger välkommen till Lindesberg och Sverige och tajmingen hade inte kunnat vara bättre. Hon får två veckor på sig att komma in i laget och sedan blir det premiär och introduktion på bästa möjliga sätt, derby.
Först tar vi en liten franskalektion. För det är inte ett lätt språk och inte har de enkla namn heller. Jag tänker inte ge mig på någon fonetisk skrift här, det får någon annan göra, men gammal hederlig svanska sitter aldrig fel. Ska vi försöka uttala Lindes nya passares namn rätt så skulle jag vilja skriva om Gaëlle Mollinger till Gajjell Mållähje. Så försöker vi även hålla i åtanke att täppa till luftvägarna till näsan med tungan medan vi pratar. Klarar man inte av det så kan man ta till det klassiska skolfranskaknepet och bara hålla för näsan lite lätt.
En av de första tankar som slår en när man hör om utländska spelare som kommer till Sverige är hur de kommer klara sig i vårt land, vår kultur och inte minst i vårt klimat. Ibland händer det att vi får hit spelare som aldrig tidigare sett snö, minns jag inte fel så var förra årets passarvärvning Yslany Kelly en av dem. Dock kan jag försäkra alla att vädret inte kommer vara ett problem för Gaëlle. Hon anländer nämligen från Callais i franska regionen Nord-pas-de-Callais, där tunneln under engelskakanalen går. Denna region anses av många fransmän vara en klimatisk mardröm. Egentligen inte för att de har extremt väder på något vis utan snarare raka motsatsen. Det är svensk höst året om, 8 till 12 grader varmt och molnigt.
Volleybollmässigt tror jag inte heller att det blir svårt för Gaëlle att anpassa sig till vårt land. Hon är en relativt kort spelare, endast 170 cm lång, men spelsäker och teknisk. Hennes meritlista talar även den sitt klarspråk med meriter från Frankrikes högsta liga, juniorlandslaget och OS-kval. Det intressanta är dock att Linde Volleys sportchef Dan Walterson och tränare har pratat om henne som om hon är tänkt som ett komplement till Rebecca Andersson. Självfallet ska ett lag ha två passare i sin trupp, man får en försäkring ifall någon blir borta på grund av skada och man höjer nivån på träningar något enormt. Dock tror jag inte att Gaëlle kommer bli ett tillägg till Rebecca utan att Rebecca nu kommer få vara ett tillägg till Gaëlle. Jag tycker dock inte att man ska glömma bort Rebecca nu bara för att man får in en (antagligen och förhoppningsvis) bättre passare. Än så länge tycker jag Teemu Sarna har gjort ett bra jobb på den punkten och låtit sina yngre spelare ta mer plats jämfört med tidigare säsonger.
Värvningen av Gaëlle gjorde mig riktigt förhoppningsfull för Lindes framtid denna säsong. Förhoppningsvis har de nu kapaciteten att stå upp mot alla resterande lag och nu är helt plötsligt en GP-plats inte alls lika långt borta.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.