Det är alltid roligt med värvningar. Spelare som kommer utifrån och rör om lite i grytan av svenska spelare som vi känner till så väl. Vi hälsar Gaëlle Mollinger välkommen till Lindesberg och Sverige och tajmingen hade inte kunnat vara bättre. Hon får två veckor på sig att komma in i laget och sedan blir det premiär och introduktion på bästa möjliga sätt, derby.
Först tar vi en liten franskalektion. För det är inte ett lätt språk och inte har de enkla namn heller. Jag tänker inte ge mig på någon fonetisk skrift här, det får någon annan göra, men gammal hederlig svanska sitter aldrig fel. Ska vi försöka uttala Lindes nya passares namn rätt så skulle jag vilja skriva om Gaëlle Mollinger till Gajjell Mållähje. Så försöker vi även hålla i åtanke att täppa till luftvägarna till näsan med tungan medan vi pratar. Klarar man inte av det så kan man ta till det klassiska skolfranskaknepet och bara hålla för näsan lite lätt.
En av de första tankar som slår en när man hör om utländska spelare som kommer till Sverige är hur de kommer klara sig i vårt land, vår kultur och inte minst i vårt klimat. Ibland händer det att vi får hit spelare som aldrig tidigare sett snö, minns jag inte fel så var förra årets passarvärvning Yslany Kelly en av dem. Dock kan jag försäkra alla att vädret inte kommer vara ett problem för Gaëlle. Hon anländer nämligen från Callais i franska regionen Nord-pas-de-Callais, där tunneln under engelskakanalen går. Denna region anses av många fransmän vara en klimatisk mardröm. Egentligen inte för att de har extremt väder på något vis utan snarare raka motsatsen. Det är svensk höst året om, 8 till 12 grader varmt och molnigt.
Volleybollmässigt tror jag inte heller att det blir svårt för Gaëlle att anpassa sig till vårt land. Hon är en relativt kort spelare, endast 170 cm lång, men spelsäker och teknisk. Hennes meritlista talar även den sitt klarspråk med meriter från Frankrikes högsta liga, juniorlandslaget och OS-kval. Det intressanta är dock att Linde Volleys sportchef Dan Walterson och tränare har pratat om henne som om hon är tänkt som ett komplement till Rebecca Andersson. Självfallet ska ett lag ha två passare i sin trupp, man får en försäkring ifall någon blir borta på grund av skada och man höjer nivån på träningar något enormt. Dock tror jag inte att Gaëlle kommer bli ett tillägg till Rebecca utan att Rebecca nu kommer få vara ett tillägg till Gaëlle. Jag tycker dock inte att man ska glömma bort Rebecca nu bara för att man får in en (antagligen och förhoppningsvis) bättre passare. Än så länge tycker jag Teemu Sarna har gjort ett bra jobb på den punkten och låtit sina yngre spelare ta mer plats jämfört med tidigare säsonger.
Värvningen av Gaëlle gjorde mig riktigt förhoppningsfull för Lindes framtid denna säsong. Förhoppningsvis har de nu kapaciteten att stå upp mot alla resterande lag och nu är helt plötsligt en GP-plats inte alls lika långt borta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.