Lindlövens sjätte raka seger gör att laget har ointagliga tio poäng ner till strecket. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Avancemanget klart: Lindlöven till AllEttan

Lindlöven spelar i AllEttan efter jul! Avancemanget säkrades på söndagen, där laget vände och vann med 5-2 i bortaderbyt mot IFK Arboga. Samtidigt föll Köping i förlängning och det innebär att Lindlöven med tre omgångar kvar att spela är klara för AllEttan.

På söndagskvällen slog Lindlöven in den sista spiken i AllEttankistan. I bortaderbyt mot IFK Arboga gick laget ifrån med tre mål i slutperioden och vann med 5-2, samtidigt som övriga resultat gick vägen. Löven är därmed klart för spel i HockeyEttans spetsserie efter jul, där man kommer att ingå med topplagen från den Västra och Södra serien.

– Det är en lättnad, men framförallt glädje. För mig är det första gången som jag spelar AllEttan med Lindlöven, det ska bli kul för hela klubben. Så som vi har tränat tycker jag att vi förtjänar det här, säger en mycket lycklig Felix Scharnke och fortsätter.

– Det är ett mål som vi haft hela hösten och nu har vi uppnått det. Men det här är bara början, nu gäller det att köra de tre sista matcherna och sätta alla detaljer inför AllEttan. Där är målet topp fem och sen tar vi det därifrån.

Vägen till AllEttan har gått via en stark höst, som alltså fick sin final i söndagens derby. Lindlöven rullade till Arboga med fem raka segrar och en toppad form, samtidigt som motståndet gått tungt på slutet. Men derbyt skulle börja med en riktig kalldusch för Löven och efter bara 41 sekunder tog Arboga ledningen i numerärt överläge.

Gästerna arbetade sig in i matchen och med halva den första perioden spelad utjämnade Albin Gunnarsson till 1-1. Mittperioden präglades sedan av utvisningar, men det var i ”fel” spelform som utdelningen skulle komma. IFK Arboga straffade först Lindlöven med ett ledningsmål i ett boxplay, därefter svarade gästerna med samma mynt. Den defensive giganten Alexander Selin stack då upp och satte dit 2-2 i spel fyra mot fem.

Likaläge inför slutperioden med andra ord, men där skulle Lindlöven växla upp. Niclas Eklöw gav laget tidigt ledningen i numerärt överläge och med klockan på 2.02 hade Felix Lundqvist fyllt på till 2-4. Ett desperat IFK Arboga jagade sedan på framåt, samtidigt som Löven effektivt spelade av tiden. En minut från slutet kunde Johan ”Böna” Persson stänga igen matchen med sitt 2-5 i öppen målbur.

Bildar serie med HockeyEttan Södra: ”Det blir jävligt roligt”

Lindlöven tog tack vare det hem tre poäng och hade därmed gjort sitt jobb. Några minuter senare stod det även klart att Enköping besegrat Köping efter förlängning. Det innebar att Löven låg tio poäng ovanför strecket med bara tre omgångar kvar, ett ointagligt försprång som ger en AllEttanbiljett. Avancemanget har säkrats efter en riktig formtopp och sex raka vinster.

– Absolut, vi har haft en formtopp men ändå inte spelat bra hockey i alla sex matcher. Som idag hittar vi ett sätt att vinna och det är starkt. Det är en sak att spela bra och vinna, men att spela dåligt och vinna är betydligt starkare, förklarar Felix Scharnke.

Den Lindlövenfostrade centern är väldigt glad över att få chansen till AllEttanspel med moderklubben. Löven kommer att ingå i AllEttan Södra, en serie som innehåller de fem främsta lagen från HockeyEttan Västra och Södra. Redan nu är Borlänge, Kristianstad och Troja/Ljungby klara motståndare och Felix är redo för häftiga matcher.

– Det blir jävligt roligt, för det är en bra hockey som spelas därnere. Mycket folk på matcherna och förhoppningsvis lockar det här lite mer publik till våra hemmafighter också.

AllEttan Södra spelas över 18 omgångar och tar sin början efter juluppehållet. Innan dess har tabelltvåan Lindlöven först tre matcher kvar på höstserien, där det närmast väntar ett längre uppehåll. Laget har tio spelfria dagar och Felix berättar att man ska utnyttja dem till träning.

– Det är den här tiden som vi verkligen kan bryta ner kropparna och träna ner oss. Veckan blir hård med både fys och is. Vi vill så klart vinna de sista matcherna, men vi kan tänka mer på detaljer och inte bara fokusera på resultat. Vi har ingen press på oss.

Matchfakta IFK Arboga-Lindlöven:
Resultat: 2-5 (1-1, 1-1, 0-3)
Publik: 325
Skott: 33-30
Mål Lindlöven: 1-1 Albin Gunnarsson (Berg), 2-2 Alexander Selin (Rooth), 2-3 Niclas Eklöw (Persson, Warman), 2-4 Felix Lundqvist (Tano, Berg), 2-5 Johan Persson (Scharnke, Näslund)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Kumla-Skövde 5-4 e.str.
Köping-Enköping 3-4 e.förl.
Forshaga-Grästorp 0-2
Åker/Strängnäs-Surahammar 3-1

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 27 november 2016 klockan 18:10


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-02 04:43