FOTO: Hannes Feldin

Avspark: IFK Lindesberg-Garphyttans IF

Ikväll rullar seriespelet vidare för IFK Lindesberg. I säsongens femte match ställs laget mot Garphyttans IF, med avspark 19.00 på Fritidsbyn. Efter den tunga förlusten mot Glanshammar siktar IFK nu på att studsa tillbaka och haka på topplagen.

– Ja, det vore skönt. Vädret är bra och det är en bra stämning i truppen, slår Aleksander Lazarevic fast på fredagsförmiddagen.

Själv kommer IFK-tränaren dock få ha en något passiv roll ikväll. Lazarevic är nämligen avstängd, till följd av förra helgens utvisning i förlustmatchen mot Glanshammar. Han berättar att han självklart kommer att finnas på plats, men inte ska påverka coachningen med risk för vidare avstängning.

Inför mötet med bottenplacerade Garphyttans IF är tränaren hoppfull. Motståndet är ett relativt oskrivet blad, men vägen till seger tror Lazarevic går via den stekande solen.

– Jag tror att värmen talar för vår del och att vi orkar mer. Jag tror att orkar vi springa så kommer vi att vinna den här matchen. Hade det varit lika varmt mot Glanshammar som det är idag så hade vi nog vunnit, det kändes som att vi dog lite där.

Just värmen blir en av nycklarna för att dyrka upp låset mot Garphyttan. I övrigt är det viktigaste att hitta rätt i det kvicka passningsspel som IFK vill hålla.

– Ja värmen och att få upp farten i passningsspelet, så att vi kan hota i djupled. Sen att vi håller ihop laget och hittar tillbaka efter förlusten senast, säger Lazarevic.

Ett bekymmer kan dragits med är den stora ineffektiviteten. Det var även en bidragande faktor till att IFK tappade sin ledning och föll med 3-1 senast mot Glanshammar. Laget har helt enkelt haft svårt att sätta sina lägen. Under veckan har man dels tränat avslut, men även lagt fokus vid moment som försvar och insticksövningar.

– Vi körde lite avslut med dem igår. Men jag släpper det, jag vill inte prata om det för då kan det sätta sig i huvudet. Det är unga killar det här, många tror att ska gå på räls och att det bara är att vinna, vinna, vinna, menar Lazarevic.

Till matchen ikväll kommer IFK till spel utan flera spelare. Det centrala mittfältsparet Mohamed Abed Alatif (avstängd) och Alaa Atif (skadad) saknas helt, en duo som hyllats av Lazarevic. För att fylla ut truppen har tränaren plockat upp en handfull P-17-spelare till mötet med Garphyttans IF, spelare som spelare han gärna lyfter fram.

Med fyra matcher spelade parkerar IFK på en sjätteplats i den haltande tabellen. Seger ikväll skulle innebära att laget behåller kontakten med toppstriden. Klockan 19.00 ges svaret.

Vad: IFK Lindesberg-Garphyttans IF i division 6:s femte omgång

Var: Fritidsbyn, Lindesberg

När: Klockan 19.00 ikväll

Tabellen: Med fyra matcher avverkade har IFK spelat ihop sex poäng, något som räcker till en sjätteplats. Tabellen är dock haltande och motståndet Garphyttans IF har endast spelat tre matcher. På dessa har laget plockat en seger och två förluster, vilket gör att man placerar sig precis ovanför nedflyttningsstrecket.

Trupp och uppställning: Laget är sargat med flera bortfall i spelartruppen. Det samspelade innermittfältet saknas till dagens match, då Mohamed Abed Alatif är avstängd och Alaa Alatif skadad. Detta gör att fem P-17-spelare får chansen i kvällens match. Sett till den taktiska biten väljer Lazarevic återigen en 4-4-2-uppställning.

Nyckeln till vinst: Att spela med ett högt tempo och utnyttja sina goda fysik i den starka värmen. Kvickt passningsspel och mycket rörelse i djupled ska hjälpa till att få hål på Garphyttan-försvaret.

Tipset: IFK har vunnit sina två tidigare hemmamatcher, samtidigt som man kammat noll i två tuffa bortamatcher. Ikväll möter man alltså Garphyttans IF, ett lag som haft stora defensiva brister så här långt. Ett revanschsuget IFK med stor löpvilja ska kunna hitta hål i motståndet. Det blir tre poäng och seger med 2-0.

Dagens övriga matcher i division 6: Ervalla-Grönbo, Fellingsbro GoIF-Glanshammar

Publicerad 23 maj 2014 klockan 09:25

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Brons för Ida Eriksson vid helgens världscupstävling i Portugal. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Brons till Ida Eriksson på World Judo Tour i Portugal

Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.

31 januari 2023 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Två enkla segrar för LIF Lindesberg. Medan damerna segrade med 12 mål, kunde herrarna gå ut och vinna med 24 mål i marginal. Foto: Hasse Persson

bildspel Dubbelarrangemang gav dubbelt LIF-jubel

Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig från den ljusa sidan och lämnade all dramatik utanför. För damerna slutade det med en tolvmålsseger medan herrarna segrade med det dubbla.

29 januari 2023 klockan 17:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick en tuff norrlandsturné

Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ...

Supertalangen från Lindesberg är nominerad till Årets genombrott

Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i ...

Sur övertidsförlust i Lindehov

I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det ...

Foto: Hasse Persson

LIF Lindesberg fortsätter att vinna

Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.

22 januari 2023 klockan 22:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Enkel hemmaseger mot tabelljumbon

Efter uddamålssegern mot den dåvarande tabelltvåan Enköping, så höll LIF Lindesberg ett stort favoritskap när tabelljumbon Skuru gästade arenan under söndagen. Hemmalaget höll för pressen och bjöd sin publik på en repris, vilket innebar en ny storseger för brandgult. Den här gången med hela 28 bollar i marginal.

15 januari 2023 klockan 20:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tuff hockeyhelg i Lindehov
Helgen bjöd på dubbla matcher i Lindehov, där Lindlöven tog sikte på sin första triumf inom AllEttan. Hockeyhelgen fick däremot en bitter ...
15 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Uddamålseger när serien vändes
Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa...
7 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Filip Nyängen ny klubbchef i Lindlöven: ”Ska bli en attraktiv toppklubb i hockeyettan”
För Filip Nyängen kom hockeyintresset redan i unga år, då han följde landslagets matcher tillsammans med sin pappa hemma i tv-soffan, men det var...
5 januari 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

bildspel Dyster hemmapremiär i Lindehov

Det var en hemmapremiär som Lindlöven hade väntat på. Det var äntligen dags att inviga säsongens fortsättningsserie i hemmahallen, Lindehov! Dessvärre blev resultatet inte som hoppats. Efter två mållösa perioder var det gästande Hanviken som kunde avgöra matchen i den tredje perioden. Detta efter en längre fördröjning från problem med isen.

30 december 2022 klockan 23:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson vann guld på ungdoms-OS. Foto: Carlos Ferreira

bildspel En tillbakablick på året som gått – 2022 i bilder

2022 – ett minst sagt händelserikt år kantat av framgångar och bakslag, tvära kast och sorg men framförallt en hel del glädje. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

30 december 2022 klockan 14:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förlust i AllEttans premiär

Efter en framgångsrik höst inom HockeyEttan så kom Lindlöven väl förberedda när fortsättningsserien, AllEttan, skulle ...

Han ska ta IFK Lindesbergs herrar till nya höjder

IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på ...

Råsshallen firar 40 år med jubileumsmatch

Det har hunnit gå 40 år sedan Råsshallen i Guldsmedshyttan stod färdig för invigning. Med ideella krafter och st...

Annons

Petter Carlsson, Tjodolf Sommestad, Ronny Sterzenbach och Ali Jamal Yassin ser ljust på framtiden för IFK Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

IFK Lindesbergs fantastiska julklapp: Ny jättesponsor

Lagom till jul offentliggör IFK Lindesberg klubbens nyaste tillskott på sponsorsidan, nämligen Tjodolf Sommestad. Eldsjälen, som själv har ett brinnande intresse för fotboll, går in med ekonomiska medel för att hjälpa föreningen framåt i sina nya satsningar, som man hoppas ska kunna ta klubben till nya nivåer.
– Det här gör att vi kan fördela om resurserna i föreningen och satsa på utbildning för ungdomsledare och föreningsutveckling. Det öppnar dörrar för oss och vi är jättetacksamma, säger klubbens ordförande Petter Carlsson.

23 december 2022 klockan 08:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF tar tionde raka i seriefinalen

Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn ...

Internationell handbollscup i Lindesberg Arena

Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en ...

Fem eldsjälar får energiklappen

Tidigare i vinter bad Linde energi allmänheten att nominera sina lokala hjältar till Energiklappen. Den 4 december stängde ...

Rejäl utklassning mot tabelljumbon

Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru ...

Se damlagets historiska final

Under lördagens Lag-SM blev Frövi Judos damlag historiska, då de knep guldet och blev svenska mästare för sjätte året i rad...

bildspel Frövi Judo historiska – damlaget svenska mästare för sjätte året i rad

Frövi Judos damlag levde upp till sitt stora favoritskap under lördagens lag-...

Arkivfoto: Saga Lagerman

Stjärnspäckat när Frövi Judo arrangerar Lag-SM på hemmaplan

På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av Lag-SM i judo. Totalt 14 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Även om laguppställningen i sin helhet fortfarande är hemlig, avslöjar Björn Nyberg att olympiern Anna Bernholm kommer hem för att tävla för Frövis räkning.
– Vårat damlag är lite favorittippat eftersom de är regerande mästare och har vunnit fem år i rad, men det är många bra tjejer med i år, säger Björn.

8 december 2022 klockan 12:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Seger när LIF laddade för handbollsdag
Säsongens första dubbelarrangemang stod för dörren där Norrköping gästade Lindesberg i dubbel mening. Trots längre dagar i arenan så är ett ...
3 december 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Femtonmålsseger ger LIF sjunde raka
LIF Lindesbergs vassa segertåg fortsätter! Under söndagen gästade man Stockholmslaget IK Bolton som trots matchens första mål, fick en tuff ...
27 november 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Vältränat anfallsspel gav LIF sjätte raka
LIF Lindesberg fortsätter sitt segertåg och säkrade sin sjätte raka seger under säsongens sjunde seriematch. Matchens första halvlek bjöd på ...
18 november 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2022-11-15

2022-11-14

2022-11-12

2022-10-29

2022-10-23

2022-10-23

2022-10-16

2022-10-09

2022-10-08

2022-10-03

2022-10-02

2022-10-01

2022-09-28

2022-09-27

2023-02-05 11:31