Axels show "Bränd" kommer till Lindesberg senare i år. Foto: Pressfoto
Axel Schylström till Lindesberg med sin show ”Bränd”
Han slog igenom i Idol 2015 med sin unika röst och en livshistoria som berörde svenska folkets hjärtan. Det var även under Idolresan som han lärde känna Martin Almgren, och en genuin vänskap växte fram dem emellan. Nu kommer Axel Schylström till Lindesberg med sin show Bränd, en insipirationsshow som handlar om motivation, självkänsla och att hitta mental styrka när livet är som allra svårast.
– För att kunna överleva måste man välja att göra det, och det gjorde jag, säger han.
Som nittonåring handlade livet mest om fotboll för Axel, som satsade hårt på en karriär inom sporten. Men över en natt förändrades livet, då en olycka lämnade honom med 70-procentiga brännskador över hela kroppen.
– Jag fick ganska tuffa prognoser av läkarna, till exempel fick jag höra att jag aldrig skulle kunna gå igen. För en fotbollsspelare är det ungefär det värsta beskedet man kan få, berättar Axel.
Men någonstans i all smärta och sorg hittade han styrkan och motivationen att ta sig vidare och framåt i livet, något han gjort mycket framgångsrikt.
– För att kunna överleva måste man välja att göra det, och det gjorde jag, säger han.
Bara tre år efter den svåra olyckan stod han på scenen i en av Sveriges största musiktävlingar, i tv, på bästa sändningstid, och det var även där som han stiftade bekantskap med Martin Almgren. En stark vänskap växte fram och de två vännerna umgås flitigt än idag.
– Vi klickade verkligen, och han är en otroligt nära vän idag. Alla erfarenheter jag har av Lindesberg är ju på grund av Martin, och det är ju bara jättetrevligt
Martin har tidigare berättat att han och Axel ofta brukar träffas i Lindesberg, för att bland annat skriva musik tillsammans. Nu är det dock dags för Axel att komma till Lindesberg med sin helt egna show, Bränd, som spelas i Lindeskolans aula den 29 november.
Axel spelade tillsammans med Martin Almgren på sjön Råsvalen i somras. Efter sitt framträdande valde han att ta sig ett dopp. Foto: Camilla Lagerman
– Jag har ju aldrig spelat i Lindesberg förut, förutom den där helt galet fina kvällen på sjön i somras, säger Axel och syftar på den flytande konserten på Råsvalen i juli.
Bränd sätts nu upp för sista gången, då Axel beger sig ut i Sverige på en finalturné med sin hyllade show som blandar både humor, allvar och musik.
– Egentligen skulle sista turnén gjorts under mars och april 2020, men med bara veckor till premiären kom publikrestriktionerna och vi tvingades ställa in. Då var vi fortfarande i början av pandemin och många av besökarna förstod inte allvaret i situationen, så det kom en del arga mail. Men nu känns det jätteskönt att kunna köra, och roligt att komma till Lindesberg!
Axel beskriver sin föreställning som en inspirationsshow som handlar om motivation och mental styrka.
– Den handlar om mina erfarenheter och vad jag har lärt mig, hur det är är att leva med så pass svåra brännskador. Jag vill dela med mig av det som jag tycker är viktigt. Jag lever med funktionshinder efter olyckan, men jag skulle inte vilja vara utan de lärdomar jag fått av den.
Bränd kommer till Lindeskolans aula den 29 november klockan 19.00, biljetter bokas bland annat HÄR. Bränd finns även som bok, och den kommer finnas till försäljning under kvällen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.