Herrjuniorerna och A-pojkarna hade redan nått dit. Igår säkrade även LIF Lindesbergs B-pojkar en plats i USM:s steg 4. Helgens kvalspel hemma i Arenan slutade med en andraplats, något som gör att laget avancerar vidare i turneringen.
– Det var bra gjort att ta sig vidare. Det här är en viktig del i utvecklingen för individerna och för laget. De får åka runt och möta bra motstånd och spela stora matcher, säger tränaren Mikael Martinsson.
Efter att ha nått fram till USM:s tredje omgång stod det klart att LIF Lindesbergs B-pojkar skulle få spela sina matcher hemma i Lindesberg Arena. Laget lottades i en på förhand klurig grupp tillsammans med HK Aranäs, Hammarby och Silwing/Troja. Men redan i lördagens gruppremiär visade LIF sin klass, då Hammarby slogs tillbaka med 23-17.
– Hammarby hade ett bra lag och det var totalt sett våran bästa match över helgen. Hade vi inte vunnit den hade vi ju inte gått vidare. Så det var självklart en nyckelmatch, konstaterar Martinsson.
Segersötman fick dock stillas väldigt omgående. För redan på söndagsmorgonen väntade LIF:s andra gruppspelsmatch, något som slutade med en kännbar förlust. Aranäs sprang ifrån till 33-18 och Martinsson förklarar hur det gick till.
– Man ska komma att Aranäs är ett väldigt bra lag. Men vi kommer inte riktigt upp i den nivå som krävs för att rubba dem.
”En framgång för klubben”
LIF hade trots förlusten goda chanser till avancemang och inför gruppavslutningen krävdes bara en poäng. Det kravet överträffade man, då Silwing/Troja kördes över med hela 27-10.
Bland helgens mest framträdande spelare pekar Martinsson ut Philip Sjöberg och Tomas Einarsson, samt målvakten Kristian Zetterlund. Tränaren poängterar dock att det var laget som tillsammans lade grunden för andraplatsen. Den innebär att B-pojkarna nu är klara för fortsatt spel i USM.
– Att vi klarade av att nå steg 4 är väldigt starkt gjort av oss. Vi har inte varit där med B-pojkarna på flera år och det är en framgång för klubben, berättar Martinsson.
– Sen vet vi att det kommer att bli tuffare och tuffare för varje steg. Men jag ser det mer som en del i spelarnas utbildning för att bli a-lagsspelare i LIF Lindesberg.
I och med avancemanget finns nu LIF:s B-pojkar med bland landets 32 främsta. Samtliga gör upp i USM:s steg 4, som avgörs i slutet av mars.
Resultat från USM steg 3:
LIF Lindesberg-Hammarby 23-17
HK Aranäs-Silwing/Troja 27-16
LIF Lindesberg-HK Aranäs 18-33
Silwing/Tröja-Hammarby 15-28
Hammarby-HK Aranäs 17-30
LIF Lindesberg-Silwing/Troja 27-10
Tabellen från Svensk Handboll:

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.