Herrjuniorerna och A-pojkarna hade redan nått dit. Igår säkrade även LIF Lindesbergs B-pojkar en plats i USM:s steg 4. Helgens kvalspel hemma i Arenan slutade med en andraplats, något som gör att laget avancerar vidare i turneringen.
– Det var bra gjort att ta sig vidare. Det här är en viktig del i utvecklingen för individerna och för laget. De får åka runt och möta bra motstånd och spela stora matcher, säger tränaren Mikael Martinsson.
Efter att ha nått fram till USM:s tredje omgång stod det klart att LIF Lindesbergs B-pojkar skulle få spela sina matcher hemma i Lindesberg Arena. Laget lottades i en på förhand klurig grupp tillsammans med HK Aranäs, Hammarby och Silwing/Troja. Men redan i lördagens gruppremiär visade LIF sin klass, då Hammarby slogs tillbaka med 23-17.
– Hammarby hade ett bra lag och det var totalt sett våran bästa match över helgen. Hade vi inte vunnit den hade vi ju inte gått vidare. Så det var självklart en nyckelmatch, konstaterar Martinsson.
Segersötman fick dock stillas väldigt omgående. För redan på söndagsmorgonen väntade LIF:s andra gruppspelsmatch, något som slutade med en kännbar förlust. Aranäs sprang ifrån till 33-18 och Martinsson förklarar hur det gick till.
– Man ska komma att Aranäs är ett väldigt bra lag. Men vi kommer inte riktigt upp i den nivå som krävs för att rubba dem.
”En framgång för klubben”
LIF hade trots förlusten goda chanser till avancemang och inför gruppavslutningen krävdes bara en poäng. Det kravet överträffade man, då Silwing/Troja kördes över med hela 27-10.
Bland helgens mest framträdande spelare pekar Martinsson ut Philip Sjöberg och Tomas Einarsson, samt målvakten Kristian Zetterlund. Tränaren poängterar dock att det var laget som tillsammans lade grunden för andraplatsen. Den innebär att B-pojkarna nu är klara för fortsatt spel i USM.
– Att vi klarade av att nå steg 4 är väldigt starkt gjort av oss. Vi har inte varit där med B-pojkarna på flera år och det är en framgång för klubben, berättar Martinsson.
– Sen vet vi att det kommer att bli tuffare och tuffare för varje steg. Men jag ser det mer som en del i spelarnas utbildning för att bli a-lagsspelare i LIF Lindesberg.
I och med avancemanget finns nu LIF:s B-pojkar med bland landets 32 främsta. Samtliga gör upp i USM:s steg 4, som avgörs i slutet av mars.
Resultat från USM steg 3:
LIF Lindesberg-Hammarby 23-17
HK Aranäs-Silwing/Troja 27-16
LIF Lindesberg-HK Aranäs 18-33
Silwing/Tröja-Hammarby 15-28
Hammarby-HK Aranäs 17-30
LIF Lindesberg-Silwing/Troja 27-10
Tabellen från Svensk Handboll:

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.