Med +16 i plus/minusstatistiken var Henrik Warman tongivande under hösten. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Backen tillbaka från det Allsvenska lånet:”En mycket lärorik period”

Efter en fenomenal höst spelade Henrik Warman till sig en utlåning i BIK Karlskoga. Tillbaka från det HockeyAllsvenska äventyret har den talangfulle backen samlat tankarna och laddat om. Nu står Henrik redo för den mycket intressanta vårserie som Lindlöven imorgon kliver in till.

Med ett imponerande backspel var Henrik Warman en stor del i Lindlövens framgångar denna höst. Laget stormade stundom fram genom HockeyEttan Västra, med en femteplats precis bakom Allettanstrecket som slutplacering. Henrik själv landade på åtta inspelade poäng, med smått fantastiska +16 i plus/minusstatistiken.

Backens fina siffror ådrog sig tidigt intresse från HockeyAllsvenskt håll, där BIK Karlskoga redan i somras inledde diskussioner med Henrik. Under höstens landslagsuppehåll fick han så chansen att träna med laget och satte då nya starka intryck. När Karlskoga mitt i det intensiva decemberschemat fick ett par backskador kallades Henrik in, efter att Lindlöven gått med på att släppa 22-åringen på lån.

– Det var skikul. Det är ju liksom det som man strävat efter och kämpat för de senaste åren. Därför var det riktigt kul att få testa på och även känna att man klarar av att spela på den nivån, säger Henrik om den Allsvenska upplevelsen.

Sammanlagt landade han på tre matcher i Karlskogadressen. Laget hann under denna tid med att med uddamålet förlora mot Leksand, Björklöven och Almtuna. Henrik själv fick varierande speltid, men matchades flitigt och kan se tillbaka på en lyckad vända i Allsvenskan.

– Överlag är jag nöjd med vad jag presterade i de tre matcherna. Den andra matchen kom jag in i riktigt bra och den prestationen var allra bäst. Då var det inte samma nervositet som i den första matchen, så man kunde spela med ett större lugn i kroppen.

”Man har mindre tid att tänka”

Bortsett från en kort period i Örebro Hockeys dress för fem år sedan var matcherna i Karlskoga Henriks första i HockeyAllsvenskan. Att ställa om till den miljön från livet i HockeyEttan var självklart en omställning för 22-åringen.

– Framförallt är det tempot och farten i allt. Man har mindre tid på sig att tänka och man måste fatta ett beslut, spela på första tanken och hoppas att det är den bästa. Sen är det kanske inte tyngre spelare, men tacklingarna smäller hårdare, förklarar Henrik som utvecklats av lånet till Karlskoga.

– Jo, men det är klart att det var en mycket lärorik period där. Det kändes som att man lärde sig något nytt varje dag. Nu vet jag på vilket sätt man ska förhålla sig för att kunna spela på den nivån. Det är sådana saker som jag kan ta med mig tillbaka till ”Linde” och träna vidare på där.

Sedan flera veckor tillbaka är det just Lindesberg och Lindlöven som återigen är Henriks hemmaplan. Truppen har tillsammans tränat intensivt för att göra sig redo för den vårserie som stundar och tränare Jussi Salo har inte gett sina spelare alltför mycket vila. Henrik själv trivs med att vara tillbaka i Löven, men några diskussioner om nya vändor till Allsvenskan har det inte blivit ännu.

– Vi har inte talat så mycket om det. Just nu är det Lindlöven som gäller och där kommer mitt fokus att ligga, betonar Henrik.

”Vi har världens möjlighet”

För tillfället är dock Lindlövens backbjässe satt ur spel. En febrig Henrik har tvingats att stå över de senaste dagarnas träning och det mesta tyder på att han missar morgondagens seriepremiär mot Grästorp. Löven går i övrigt in till vårserien med goda vibbar, inte minst med de sju bonuspoäng man inleder med.

– Det är ju en fördel och det känns som att det är ganska viktigt att ha med sig de där poängen, om man ska kunna vinna serien och nå playoff. Vi har världens möjlighet nu att ta oss dit vi vill, vilket är att spela playoff. Det är där som fokus kommer att ligga och når vi det kan vad som helst hända, resonerar Henrik och pekar ut de främsta hoten.

– Så som det kändes efter hösten är det Skövde, Arboga och vi som kommer att tampas om de där två platserna.

Även om han själv inte kan spela kommer Henrik att följa utgången av måndagens viktiga match. Lindlöven kliver in till spel som tabelletta, en placering som man hoppas kunna hålla fast vid genom den 14 omgångar långa serien. För att hålla hela vägen fram till playoff förklarar Henrik vad som blir viktigast.

– Det gäller att vi går in till den här matchserien och fortsätter att spela så som vi gjort. Speciellt som vi gjorde i de två sista matcherna, när vi vann mot både Tranås och Mariestad. Nu ska vi fortsätta på den vägen, för vi har spelat riktigt bra hela hösten.

Det här är Henrik Warman:
Född: 6:e februari 1993
Bor i: Örebro
Position: Back
Klubbar: Örebro Hockey, Linköping J20, Vita Hästen, Kumla, Lindlöven, BIK Karlskoga

Publicerad 27 december 2015 klockan 21:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-04-11 16:50