Det kommunala bolaget, Besök Linde, har idag beslutat att stänga deras verksamheter Lindesberg Arena och Badhuset Energikällan inkl. gymavdelningen Actic. Detta för att förhindra smittspridning. Restaurang Krydda – som finns i arenan – kommer dock inte beröras av dagens beslut.
– Nej, restaurangen och bowlingen berörs inte. De har ju en egen entré på sidan av arenan, så stängningen påverkar inte deras verksamhet, förtydligar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde AB, i en kommentar till LindeNytt.
Stängningen av verksamheterna gäller tills vidare med start torsdag 19 mars. I ett pressmeddelande på onsdagen skriver Besök Linde följande:
Besök Linde AB stänger tillsvidare följande verksamheter i syfte att minska spridningen av Covid-19.
Idag beslutade Besök Linde att tillsvidare stänga våra verksamheter, Lindesberg Arena, Badhuset Energikällan och Actic.
Under gårdagen berättade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen att man ser tendenser till smittspridning i vår region och myndigheter pratar på olika sätt om vikten om att minska onödiga sociala kontakter. Gymnasieskolan och Masugnen bedriver sin verksamhet på distans från och med idag.
Då våra verksamheter är platser där många människor möts så är det också platser där smitta riskerar att spridas. Vi är måna om alla våra gäster och vår personal och tar nu det tråkiga men ansvarsfulla beslutet att stänga. Beslutet gäller tillsvidare och vi har en tät bevakning och följer myndigheternas råd och rekommendationer. Vi kommer under dagen att lägga ut mer information på respektive verksamhets hemsida.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.