Det kommunala bolaget, Besök Linde, har idag beslutat att stänga deras verksamheter Lindesberg Arena och Badhuset Energikällan inkl. gymavdelningen Actic. Detta för att förhindra smittspridning. Restaurang Krydda – som finns i arenan – kommer dock inte beröras av dagens beslut.
– Nej, restaurangen och bowlingen berörs inte. De har ju en egen entré på sidan av arenan, så stängningen påverkar inte deras verksamhet, förtydligar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde AB, i en kommentar till LindeNytt.
Stängningen av verksamheterna gäller tills vidare med start torsdag 19 mars. I ett pressmeddelande på onsdagen skriver Besök Linde följande:
Besök Linde AB stänger tillsvidare följande verksamheter i syfte att minska spridningen av Covid-19.
Idag beslutade Besök Linde att tillsvidare stänga våra verksamheter, Lindesberg Arena, Badhuset Energikällan och Actic.
Under gårdagen berättade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen att man ser tendenser till smittspridning i vår region och myndigheter pratar på olika sätt om vikten om att minska onödiga sociala kontakter. Gymnasieskolan och Masugnen bedriver sin verksamhet på distans från och med idag.
Då våra verksamheter är platser där många människor möts så är det också platser där smitta riskerar att spridas. Vi är måna om alla våra gäster och vår personal och tar nu det tråkiga men ansvarsfulla beslutet att stänga. Beslutet gäller tillsvidare och vi har en tät bevakning och följer myndigheternas råd och rekommendationer. Vi kommer under dagen att lägga ut mer information på respektive verksamhets hemsida.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.