Kunderna hos Sparbanken Bergslagen använder oftare internetbanken via sin mobil än storbankernas kunder. Och nästan alla sparbankskunder har en egen kontaktperson som de brukar vända sig till. – Det är ju fantastiskt med den här relationen till våra kunder. De drar nytta av de digitala tjänsterna och samtidigt har närheten till oss på banken, säger VD Cecilia Jeffner.
Det är företaget Mistat som på uppdrag av Sparbankernas Riksförbund genomfört Bankbarometern för 2015. Drygt 2 600 personer ( 16 – 74 år) tillfrågades. Barometern visar att det är de lokala sparbankerna som får bäst betyg, när det gäller kundernas krav på att det ska vara enkelt, snabbt och personligt.

VD Cecilia Jeffner är nöjd och glad att Bergslagens Sparbank har en god personlig OCH digital relation till sina kunder. Foto: Hans Andersson
– Den här undersökningen visar att våra kunder känner sig trygga i relationen till oss och därför också vågat ta steget till de digitala tjänsterna på ett sätt som andra bankkunder inte gjort i samma utsträckning ännu, säger en uppenbart glad och nöjd Cecilia Jeffner, VD för Bergslagens Sparbank.
Några siffror som Sparbankernas Riksförbund presenterar – på Bergslagens Sparbank känner medarbetarna igen mig, säger ca 60% av deras kunder – bara var fjärde har den upplevelsen om man tittar på riket i genomsnitt. 42% av de svenska bankunderna har en egen kontaktperson, medan hos Bergslagens Sparbank säger 85% att de har det. Varannan ( 53%) av de svenska bankkunderna har kontakt med internetbanken via mobilen – regelbundet – dvs varje dag eller någon gång per vecka/månad/kvartal. 70 procent av sparbankens kunder är regelbundna besökare via mobilen.
Bankbarometern gjordes som två undersökningar i december – den riksrepresentativa undersökningen där drygt 2000 personer svarade. I den andra delen svarade knappt 600 personer, som är kunder hos Bergslagens Sparbank och tre andra lokala sparbanker.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.