Linda Svahn ordf. i Barn- och utbildningsnämnden och Henrik Arenvang förvaltningschef. Foto: Hans Andersson.

Barn- och utbildningsnämnden har tuffa år framför sig

Trots tuffa besparingskrav för de kommande två åren efter 2015 ser Linda Svahn (S) ordförande i Barn- och utbildningsnämnden inte allt för mörkt på den kommande mandatperioden. – Vi har fyra år på oss, säger hon om löftena om minskade barngrupper och tidiga insatser för barn med särskilda behov.

Den nya Barn- och utbildningsnämnden sammanträdde första måndagen efter alla helgerna och det var i stort sett bara rutinärenden och presentation – av de elva ledamöterna är tre nya i nämnden, så den kan väl kallas nygammal. Tydligt var att Storåskolan är väl representerad – många i nämnden har gått där som elever eller jobbat där. Arbetsutskottet – som sätter igång för den här mandatperioden på måndag – består av Linda Svahn(S), Linda Andersson(S), Anders Persson (C), Pär-Ove Lindqvist (M) och Pamela Hopkins (SD). Det enda sakärende som nämnden beslutade om var att (retroaktivt) anta  innehållet för Introduktionsprogrammen på Lindeskolan. Kommunen hade fått kritik för att det inte var gjort.

– Vi ska öka måluppfyllelsen, så att eleverna får bättre betyg och bättre resultat i de nationella proven, säger Linda Svahn om vad som är den viktigaste frågan för henne de närmaste fyra åren. Tillsammans med arbetstillfällen är en bra skola det viktigaste för oss om vi vill konkurrera om invånare och få kommunen att växa. Vi vill ha elever som trivs här och gör bra ifrån sig.

– Vi kanske har glömt bort de duktiga eleverna, så vi har lagt till dem i den bedömningsmatris som vi använder för att mäta eleverna, så att vår ambition är att lyfta alla elevgrupper, säger hon.

I den budget för i år och de verksamhetsplaner som finns för 2016 – 2017 noterar verksamhetschefen att även om man klarar budgeten i år så kommer nämnden ”…..att ställas inför tuffa besparingar 2016 och 2017, ytterligare 19 miljoner kronor”. ”Inom grundskolan kommer det inte finnas möjlighet att ha kvar det stora antalet skolenheter som finns idag”, utan verksamheter måste läggas ned helt, besparingar måste ske genom ”lägre personalkostnader”, står det i nämndens planeringsunderlag, där man också noterar att Lindesberg har ”…förhållandevis höga kostnader för barn i behov av särskilt stöd i förskolan…..”.

– Det där är verksamhetschefens bedömning och vi har ännu inte, någon budget för nästa år. Den tas i december. Vi har hela mandatperioden på oss att nå de mål vi har, kommenterar hon – en kommentar som ges utifrån det som står i det ”Samarbetsdokument mellan Socialdemokraterna och Centerpartiet” som gäller för de kommande fyra åren och som lovar att ”Barngrupperna för barn i åldern 1 – 10 år ska minskas” och ”Vi vill tidigt sätta in insatser i barnens skolgång för de barn som är i behov av särskilt stöd”. Linda Svahn säger att man hela tiden och nära följer hur skolor och förskolor utvecklas.

Hon säger att man vill utveckla den collegeverksamhet som finns. Idag har kommunen idrotts- och teknikcollege. Näst på tur kan vara college för kultur och estetiska ämnen. Man tittar också på hur man skulle kunna ordna lärlingsutbildning t ex inom bygg och fordonsteknik.

Publicerad 13 januari 2015 klockan 14:27

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro ...
26 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.

23 juni 2025 klockan 12:29 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut ...

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”

Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs ...

Foto: Camilla Lagerman

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.

16 juni 2025 klockan 13:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
16 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...
14 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Utspringet!
Stämningen var på topp - och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen ...
13 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

2025-06-04

2025-06-04

2025-06-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-01 04:47