Tara Babulfath och Isabella Ghazinour under en träningsresa i Spanien. Foto: Privat
Barndomsvännens glädje efter historiska bronset: ”Extremt stolt”
Den 27 juli skrev 18-åriga Tara Babulfath in sig i historieböckerna, då hon tog hem Sveriges första olympiska medalj i judo – någonsin. Hemma i tv-soffan satt nära vännen Isabella Ghazinour och följde dramatiken som utspelade sig på mattan i Paris.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas, berättar Isabella för LindeNytt.
Det var faktiskt i Lindesberg som Tara och Isabella lärde känna varandra, då som två betydligt yngre flickor, under Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen. Redan då pratade Tara om sina OS-drömmar, något som vännen Isabella minns mycket väl.
– Då bodde jag i Umeå och hon i Stockholm, men vi träffades där på träningarna och redan då pratade hon om OS, och det gjorde jag också. Jag tyckte det var en rolig tjej, hon är halvpersisk precis som jag, och vi klickade direkt, säger Isabella.
Isabella och Tara i yngre år. Foto: Privat
Där bildades en nära vänskap, som genom åren tagit dem ut på resor och äventyr världen över. Medan Tara stannade kvar i Stockholm under gymnasiet valde Isabella att söka till judogymnasiet i Lindesberg, där hon till hösten börjar sitt sista år.
– Förra året och under den här våren var vi på två resor till Japan tillsammans. När vi har åkt på de här resorna och tävlingslägren kör hon hur bra som helst, även mot andra som är äldre än henne, berättar Isabella.
Nära vänner och träningskompisar. Foto: Privat
På måndagseftermiddagen klev Tara Babulfath upp på den olympiska judomattan, redo för att ta sig an världseliten i jakten på det efterlängtade guldet. Efter en snöplig tredje varning förlorade hon dock semifinalen, och fick istället ladda om för bronsmatch.
– När jag såg det var jag ändå helt säker på att hon skulle ta hem bronset, det fanns aldrig några tvivel, säger Isabella.
När Tara i slutet av sin bronsmatch lyckades få till en fasthållning hade hennes motståndare inget att sätta emot, och Sverige fick därmed sin allra första olympiska judomedalj någonsin.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas. Jag vet hur hårt hon jobbar och jag är extremt stolt över henne. Men förutom att hon är en fantastisk judoka, är hon även en otroligt fin och rolig vän och människa, avslutar Isabella.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.