Tara Babulfath och Isabella Ghazinour under en träningsresa i Spanien. Foto: Privat
Barndomsvännens glädje efter historiska bronset: ”Extremt stolt”
Den 27 juli skrev 18-åriga Tara Babulfath in sig i historieböckerna, då hon tog hem Sveriges första olympiska medalj i judo – någonsin. Hemma i tv-soffan satt nära vännen Isabella Ghazinour och följde dramatiken som utspelade sig på mattan i Paris.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas, berättar Isabella för LindeNytt.
Det var faktiskt i Lindesberg som Tara och Isabella lärde känna varandra, då som två betydligt yngre flickor, under Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen. Redan då pratade Tara om sina OS-drömmar, något som vännen Isabella minns mycket väl.
– Då bodde jag i Umeå och hon i Stockholm, men vi träffades där på träningarna och redan då pratade hon om OS, och det gjorde jag också. Jag tyckte det var en rolig tjej, hon är halvpersisk precis som jag, och vi klickade direkt, säger Isabella.
Isabella och Tara i yngre år. Foto: Privat
Där bildades en nära vänskap, som genom åren tagit dem ut på resor och äventyr världen över. Medan Tara stannade kvar i Stockholm under gymnasiet valde Isabella att söka till judogymnasiet i Lindesberg, där hon till hösten börjar sitt sista år.
– Förra året och under den här våren var vi på två resor till Japan tillsammans. När vi har åkt på de här resorna och tävlingslägren kör hon hur bra som helst, även mot andra som är äldre än henne, berättar Isabella.
Nära vänner och träningskompisar. Foto: Privat
På måndagseftermiddagen klev Tara Babulfath upp på den olympiska judomattan, redo för att ta sig an världseliten i jakten på det efterlängtade guldet. Efter en snöplig tredje varning förlorade hon dock semifinalen, och fick istället ladda om för bronsmatch.
– När jag såg det var jag ändå helt säker på att hon skulle ta hem bronset, det fanns aldrig några tvivel, säger Isabella.
När Tara i slutet av sin bronsmatch lyckades få till en fasthållning hade hennes motståndare inget att sätta emot, och Sverige fick därmed sin allra första olympiska judomedalj någonsin.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas. Jag vet hur hårt hon jobbar och jag är extremt stolt över henne. Men förutom att hon är en fantastisk judoka, är hon även en otroligt fin och rolig vän och människa, avslutar Isabella.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...