Tara Babulfath och Isabella Ghazinour under en träningsresa i Spanien. Foto: Privat
Barndomsvännens glädje efter historiska bronset: ”Extremt stolt”
Den 27 juli skrev 18-åriga Tara Babulfath in sig i historieböckerna, då hon tog hem Sveriges första olympiska medalj i judo – någonsin. Hemma i tv-soffan satt nära vännen Isabella Ghazinour och följde dramatiken som utspelade sig på mattan i Paris.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas, berättar Isabella för LindeNytt.
Det var faktiskt i Lindesberg som Tara och Isabella lärde känna varandra, då som två betydligt yngre flickor, under Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen. Redan då pratade Tara om sina OS-drömmar, något som vännen Isabella minns mycket väl.
– Då bodde jag i Umeå och hon i Stockholm, men vi träffades där på träningarna och redan då pratade hon om OS, och det gjorde jag också. Jag tyckte det var en rolig tjej, hon är halvpersisk precis som jag, och vi klickade direkt, säger Isabella.
Isabella och Tara i yngre år. Foto: Privat
Där bildades en nära vänskap, som genom åren tagit dem ut på resor och äventyr världen över. Medan Tara stannade kvar i Stockholm under gymnasiet valde Isabella att söka till judogymnasiet i Lindesberg, där hon till hösten börjar sitt sista år.
– Förra året och under den här våren var vi på två resor till Japan tillsammans. När vi har åkt på de här resorna och tävlingslägren kör hon hur bra som helst, även mot andra som är äldre än henne, berättar Isabella.
Nära vänner och träningskompisar. Foto: Privat
På måndagseftermiddagen klev Tara Babulfath upp på den olympiska judomattan, redo för att ta sig an världseliten i jakten på det efterlängtade guldet. Efter en snöplig tredje varning förlorade hon dock semifinalen, och fick istället ladda om för bronsmatch.
– När jag såg det var jag ändå helt säker på att hon skulle ta hem bronset, det fanns aldrig några tvivel, säger Isabella.
När Tara i slutet av sin bronsmatch lyckades få till en fasthållning hade hennes motståndare inget att sätta emot, och Sverige fick därmed sin allra första olympiska judomedalj någonsin.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas. Jag vet hur hårt hon jobbar och jag är extremt stolt över henne. Men förutom att hon är en fantastisk judoka, är hon även en otroligt fin och rolig vän och människa, avslutar Isabella.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Alla röster har räknats
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. ...
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...