Tara Babulfath och Isabella Ghazinour under en träningsresa i Spanien. Foto: Privat
Barndomsvännens glädje efter historiska bronset: ”Extremt stolt”
Den 27 juli skrev 18-åriga Tara Babulfath in sig i historieböckerna, då hon tog hem Sveriges första olympiska medalj i judo – någonsin. Hemma i tv-soffan satt nära vännen Isabella Ghazinour och följde dramatiken som utspelade sig på mattan i Paris.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas, berättar Isabella för LindeNytt.
Det var faktiskt i Lindesberg som Tara och Isabella lärde känna varandra, då som två betydligt yngre flickor, under Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen. Redan då pratade Tara om sina OS-drömmar, något som vännen Isabella minns mycket väl.
– Då bodde jag i Umeå och hon i Stockholm, men vi träffades där på träningarna och redan då pratade hon om OS, och det gjorde jag också. Jag tyckte det var en rolig tjej, hon är halvpersisk precis som jag, och vi klickade direkt, säger Isabella.
Isabella och Tara i yngre år. Foto: Privat
Där bildades en nära vänskap, som genom åren tagit dem ut på resor och äventyr världen över. Medan Tara stannade kvar i Stockholm under gymnasiet valde Isabella att söka till judogymnasiet i Lindesberg, där hon till hösten börjar sitt sista år.
– Förra året och under den här våren var vi på två resor till Japan tillsammans. När vi har åkt på de här resorna och tävlingslägren kör hon hur bra som helst, även mot andra som är äldre än henne, berättar Isabella.
Nära vänner och träningskompisar. Foto: Privat
På måndagseftermiddagen klev Tara Babulfath upp på den olympiska judomattan, redo för att ta sig an världseliten i jakten på det efterlängtade guldet. Efter en snöplig tredje varning förlorade hon dock semifinalen, och fick istället ladda om för bronsmatch.
– När jag såg det var jag ändå helt säker på att hon skulle ta hem bronset, det fanns aldrig några tvivel, säger Isabella.
När Tara i slutet av sin bronsmatch lyckades få till en fasthållning hade hennes motståndare inget att sätta emot, och Sverige fick därmed sin allra första olympiska judomedalj någonsin.
– Det var helt fantastiskt att se, hon har ju gjort något historiskt, men jag var hela tiden säker på att hon skulle lyckas. Jag vet hur hårt hon jobbar och jag är extremt stolt över henne. Men förutom att hon är en fantastisk judoka, är hon även en otroligt fin och rolig vän och människa, avslutar Isabella.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...