Den tunga säsongen går mot sitt slut, då passar LIF Lindesberg på att börja ombyggnationen för framtiden. Klubben har presenterat en förlängning av Bashkim Gashis kontrakt och vänstersexan blir kvar i moderklubben ytterligare ett år.
– Vi är glada att Bashkim vill vara en del i en ny satsning, ett slags omtag vi gör nu efter årets säsong som innehållit lite för många blandade insatser, säger sportchefen Ricky Nordahl till LIF:s hemsida.
Först ut att förnya sitt kontrakt med klubben är Bashkim Gashi. Vänstersexan är uppvuxen i Lindesberg och fostrad i LIF, där han de senaste två säsongerna etablerat sig som förstavalet på kanten. Det nya avtalet är skrivet över nästa säsong och löper till sommaren 2018.
– Det var inga konstigheter, det kändes som att jag ville köra ett år till. Jag har ett mål att ta upp laget till Elitserien. Jag fyller ju bara 24, så jag har kanske något mer år på mig haha, säger ”Barre”.
Kantspelaren berättar att han inte aktivt sökt efter några andra anbud, utan gick till LIF Lindesberg direkt. Ledningen var intresserade av en fortsättning och ”Barre” tycker det är skönt att ha allt klart.
Vill komma tillbaka starkt: ”Vi är så klart besvikna”
Den Allsvenska säsongen är inne i sin slutfas, men LIF Lindesberg har inte mycket att spela för. Laget vann visserligen onsdagens Örebromatch i överlägsen stil, men säsongen har i övrigt varit ett misslyckande och sportchef Ricky Nordahl har aviserat om en nystart. Brandgult ser ut att sluta som åtta eller nia i tabellen och det är inget man inom LIF är nöjda över.
– Nej, det är vi inte. Men vi har ändrat på vissa saker som med en ny tränare och hela den biten, resonerar ”Barre” och utvecklar.
– Sen har vi inte spelat bra som lag heller. Det är vi så klart besvikna över, speciellt att vi inte kunde vara med och fightas om att gå upp. Men med den här nystarten kan vi komma fram till vad fan det var som gick snett och komma tillbaka starkt.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.