Det har varit en spännande grundserie i år, speciellt i jämförelse med förra säsongen då Engelholm var fullständigt dominerande, och äntligen är det dags för slutspel. Även om Linde varken fick välja kvartsfinalmotståndare eller får hemmafördelen så hade inte motståndet kunnat passa dem bättre.
Det kom inga som helst överraskningar när toppfyra skulle göra sina val inför kvartsfinalerna. Vinnarna, Engelholm, valde RIG Falköping som varit seriens klart sämsta lag. Idrottsligt hade Örebro nog lika väl kunnat välja Gislaved men Sollentuna ger en kortare resa och på så vis blev det nog ett lätt val. För Svedala var det nog inget snack om saken, Gislaved är ju det klart sämre laget i jämförelse med Linde. Så, precis som väntat, stod Hylte/Halmstad utan valmöjlighet som fyror och blev tvungna att möta femmorna. Fyran mot femman, precis som det brukar vara.
För Linde måste jag dock säga att man inte hade kunnat önska sig en mer passande motståndare än Hylte/Halmstad. För det första så måste utmaningen Linde gav Hylte/Halmstad i sista grundserierundan ha satt sina mentala spår. Sedan har även Hylte/Halmstad varit ett väldigt ojämnt lag under hela grundserien. De har haft höga toppar men också väldigt låga fall, vilket jag tycker var ett problem för Hylte/Halmstad även förra säsongen. De har en riktigt bra trupp, många tippade dem som blivande svenska mästare inför säsongen, men har haft svårt att spela bra i alla matcher. Efter konsekvent toppspel så kommer det djupa dalar som kan leda till en eller flera förluster i rad.
För Linde är detta självfallet en bra sak och Bergslaget passade på att ta första kvarten med en storspelande Freja Morén i täten. Även om det inte blev många blockpoäng i statistiken för Lindes del så har man verkligen spelat upp sitt block-försvarsspel. Vilket resulterade i ett betydligt effektivare anfallsspel än Hylte/Halmstad. För det fina anfallsspelet måste vi även ge beröm till Martina Konecna som gjorde ännu en fenomenal match och verkligen axlade rollen som go-to-girl.
Att ha en vinst i bagaget är självfallet viktigt för Lindes del. Men på lördag står det noll-noll på poängtavlan igen och då är det på bortaplan man måste göra jobbet. Med tanke på den oregelbundenhet som Hylte/Halmstad har haft under säsongen så är det omöjligt att veta hur de kommer prestera på lördag. Kan Linde hålla lika bra koll på Andréa Jacobsson som de hade igår så är det en väldigt bra början. Andréa var grundseriens sjunde bästa anfallare men Linde tillät henne inte att göra en bra match senast. Att hålla block-försvaret på samma nivå som i Lindesberg Arean är en bra start. Även servetrycket var högt från Lindes del i går vilket bäddade för att Hylte/Halmstad fick svårt i anfall. Linde har helt klart lagt en bra grund och har redan tvingat fram en fjärde kvartsfinal. Kan man hålla det fina spelet och ta en av de kommande två bortamatcherna så tror jag Linde säkrar semifinalplatsen i Lindesberg Arena den 25:e.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.