Det har varit en spännande grundserie i år, speciellt i jämförelse med förra säsongen då Engelholm var fullständigt dominerande, och äntligen är det dags för slutspel. Även om Linde varken fick välja kvartsfinalmotståndare eller får hemmafördelen så hade inte motståndet kunnat passa dem bättre.
Det kom inga som helst överraskningar när toppfyra skulle göra sina val inför kvartsfinalerna. Vinnarna, Engelholm, valde RIG Falköping som varit seriens klart sämsta lag. Idrottsligt hade Örebro nog lika väl kunnat välja Gislaved men Sollentuna ger en kortare resa och på så vis blev det nog ett lätt val. För Svedala var det nog inget snack om saken, Gislaved är ju det klart sämre laget i jämförelse med Linde. Så, precis som väntat, stod Hylte/Halmstad utan valmöjlighet som fyror och blev tvungna att möta femmorna. Fyran mot femman, precis som det brukar vara.
För Linde måste jag dock säga att man inte hade kunnat önska sig en mer passande motståndare än Hylte/Halmstad. För det första så måste utmaningen Linde gav Hylte/Halmstad i sista grundserierundan ha satt sina mentala spår. Sedan har även Hylte/Halmstad varit ett väldigt ojämnt lag under hela grundserien. De har haft höga toppar men också väldigt låga fall, vilket jag tycker var ett problem för Hylte/Halmstad även förra säsongen. De har en riktigt bra trupp, många tippade dem som blivande svenska mästare inför säsongen, men har haft svårt att spela bra i alla matcher. Efter konsekvent toppspel så kommer det djupa dalar som kan leda till en eller flera förluster i rad.
För Linde är detta självfallet en bra sak och Bergslaget passade på att ta första kvarten med en storspelande Freja Morén i täten. Även om det inte blev många blockpoäng i statistiken för Lindes del så har man verkligen spelat upp sitt block-försvarsspel. Vilket resulterade i ett betydligt effektivare anfallsspel än Hylte/Halmstad. För det fina anfallsspelet måste vi även ge beröm till Martina Konecna som gjorde ännu en fenomenal match och verkligen axlade rollen som go-to-girl.
Att ha en vinst i bagaget är självfallet viktigt för Lindes del. Men på lördag står det noll-noll på poängtavlan igen och då är det på bortaplan man måste göra jobbet. Med tanke på den oregelbundenhet som Hylte/Halmstad har haft under säsongen så är det omöjligt att veta hur de kommer prestera på lördag. Kan Linde hålla lika bra koll på Andréa Jacobsson som de hade igår så är det en väldigt bra början. Andréa var grundseriens sjunde bästa anfallare men Linde tillät henne inte att göra en bra match senast. Att hålla block-försvaret på samma nivå som i Lindesberg Arean är en bra start. Även servetrycket var högt från Lindes del i går vilket bäddade för att Hylte/Halmstad fick svårt i anfall. Linde har helt klart lagt en bra grund och har redan tvingat fram en fjärde kvartsfinal. Kan man hålla det fina spelet och ta en av de kommande två bortamatcherna så tror jag Linde säkrar semifinalplatsen i Lindesberg Arena den 25:e.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.