Under de senaste dagarna har flera personer i Lindesberg blivit kontaktade och erbjudna tjänster i form av spolning av avloppssystem. Personen som kontaktat ”kunden” utger sig arbeta för den lokala VVS-firman Lindesbergs VVS/EL – vilket inte alls stämmer. Nu varnar man därför för den bedragare som utger sig representera företaget.
– Vi kontaktar aldrig våra kunder via telefon på det här sättet, är man i behov av att rensa avloppet så är det alltid kunden som tar kontakt med oss, förklarar Kim Nydén, VD för Lindesbergs VVS.
Lindesbergs VVS uppger att flera kunder hört av sig med anledning av att de blivit kontaktade via telefon av bluffbolaget som erbjudit sig att utföra tjänster.
– Hur många som har blivit uppringda vet vi inte men det rör sig i alla fall om ett hundratal. Det är både folk som bor i och utanför Lindesberg, jag har hört att det är flera i Rya bland annat som har blivit kontaktade, berättar Kim Nydén.
Nu går man ut med en varning till sina kunder där man uppmanar till att vara på sin vakt om man skulle bli uppringd av någon som erbjuder VVS-tjänster utförda av dem.
– Vi kontaktar aldrig våra kunder via telefon på det här sättet, är man i behov av att rensa avloppet så är det alltid kunden som tar kontakt med oss. Gå inte med på någonting de säger och släpp absolut inte in dem, för jag har ingen aning om vad det är som de ska göra, avslutar Kim.
Detta är inte första gången som företagets namn används av bedragare på liknande sätt. Under året 2019 dök bedragare upp flertalet gånger under året och erbjöd olika tjänster, som t.ex. avloppsspolning eller ventilationsrengöring. Året därpå fortsatte försöken från bedragarna – men då genom att påstå ett samarbete med Samhällsbyggnad Bergslagen. Skillnaden nu är att bedragaren inte längre påstår att man har ett samarbete med den lokala firman – utan att man alltså påstår sig arbeta där och presenterar sig så.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.