Sedan starten i slutet av juni har det serverats burgare i rasande takt från den numera välkända orangea restaurangvagnen vid rastplatsen utmed RV50. När man nu stängt luckan för säsongen summerar Alexander Scharnke sin premiär som restaurangägare:
– Det pratas om våra burgare långt utanför Lindesbergs gränser!
Kombinationen av lokalproducerade högrevsburgare med nybakat bröd från Frosths konditori visade sig bli ett vinnande koncept för BergslagsBurger.
– Det har varit svinkul! Vi är verkligen en erfarenhet rikare, säger Alexander och fortsätter:
– Vi har fått otroligt bra respons på våra burgare, och det pratas om dem långt utanför Lindesbergs gränser!
När vi nu går mot kallare årstider stänger man luckan tillfälligt, och satsar på att bli mobila ett tag framöver.
-Nu kommer vi vara på några marknader och prova oss fram, men också en del andra event. Det finns möjlighet att beställa catering från oss om man ska ha fest till exempel, säger Alexander.
Till nästa sommar hoppas man dock vara tillbaka på sin numera inarbetade plats, och det finns planer på att utöka sin verksamhet ytterligare.
– Tanken är att vi ska komma tillbaka, vi har ansökt om förlängt kontrakt. Det vore roligt att kanske utöka menyn lite, och kunna erbjuda flera sittplatser. Det är åtminstone vår vision, så får vi se vart vi hamnar, avslutar Alexander glatt.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.